Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 marca 2022 r.

// 11-03-2022

PILNIE potrzebne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Ważne!

Miasto Gliwice poszukuje mieszkań/obiektów przystosowanych lub posiadających możliwość przystosowania do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego br. lub później. Warunki udostępnienia do uzgodnienia.

Zgłoszenia prosimy kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia:

Gliwicką Bazę Wsparcia koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Miejski Punkt Zbiórki Darów nieczynny 12–13 marca / Міський пункт збору благодійної допомоги не працює 12 – 13 березня

banner z flagą Ukrainy i Areną

Miejski Punkt Zbiórki Darów dla uchodźców z Ukrainy nie będzie działał w sobotę i niedzielę 12–13 marca. Dary i paczki będą przyjmowane i wydawane po weekendzie – od godz. 10.00 w poniedziałek 14 marca.

Версія українського мовою

Dary rzeczowe do Areny Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) będzie można przynosić do piątku 10 marca do godz. 20.00. W sobotę i niedzielę wyjątkowo, ze względu na zaplanowaną wcześniej dużą imprezę w Arenie (Hot Wheels Monster), Miejska Zbiórka Darów nie będzie prowadzona.

Od poniedziałku 14 marca Miejski Punkt Zbiórki Darów w Arenie Gliwice będzie działał zgodnie z harmonogramem. Dary będzie można przynosić od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 20.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do 18.00.

Uchodźcy z Ukrainy oraz mieszkańcy, którzy goszczą ich w swoich domach, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na wsparcie rzeczowe poprzez elektroniczny formularz:

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9

Jeżeli wskazane rzeczy będą znajdowały się w magazynie darów, wolontariusze skontaktują się i podadzą termin odbioru paczki z Areny Gliwice.

Miejska Zbiórka Darów dla uchodźców z Ukrainy jest koordynowana przez Stowarzyszenie GTW.

Міський пункт збору благодійної допомоги не працює 12 – 13 березня

Міський пункт збору благодійної допомоги для біженців з України не буде працювати в суботу та неділю 12 – 13 березня. Благодійну допомогу та посилки будуть прийматися та видаватися після вихідних – з 10:00 в понеділок 14 березня.

Матеріальну благодійну допомогу можна буде приносити на Арену Глівіце (вул. Академіцька, 50, вхід Е) до п’ятниці 10 березня до 20:00. В суботу та неділю, як виняток, через попередньо запланований великий захід на Арені (Hot Wheels Monster) Міський збір благодійної допомоги не буде працювати.

З понеділка 14 березня Міський пункт збору благодійної допомоги на Арені Глівіце буде працювати відповідно до розкладу. Благодійну допомогу можна приносити з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 20:00, а також в суботи та неділі з 12:00 до 18:00. Біженці з України та мешканці, які надають їм притулок в своїх домах, можуть повідомляти про потреби в речах за допомогою електронної форми:

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9

Якщо визначені речі будуть знаходитися на складі благодійної допомоги, волонтери зв’яжуться з вами та повідомлять про термін відбору посилки з Арени Глівіце. Міський збір благодійної допомоги для біженців з України координується Товариством GTW.

Eugeniusz Bieniasz patronem areny lekkoatletycznej na Koperniku

arena lekkoatletyczna przy ul. Syriusza

Założyciel pierwszej sekcji lekkoatletycznej w gliwickim Piaście, repatriant, trener, a przed wojną biegacz reprezentujący barwy Pogoni Lwów. Eugeniusz Bieniasz (1910–1968) został patronem areny lekkoatletycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza. Uchwała w tej sprawie została podjęta na marcowej sesji Rady Miasta Gliwice na wniosek grupy radnych i prezydenta miasta.

Eugeniusz Bieniasz (ur. 29 marca 1910 r., zm. 15 sierpnia 1968 r.) przybył do Gliwic razem z repatriantami z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Był założycielem pierwszej, powołanej w 1945 r., sekcji lekkoatletycznej przy klubie sportowym Piast. Przed II wojną światową był zawodnikiem Pogoni Lwów, w  barwach której biegał na średnich i długich dystansach. Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się działalności szkoleniowej. Pod jego okiem trenowali czołowi śląscy lekkoatleci: Czajkowski, Holajn, Wojtowicz, Gołaszewski, Styrna. Z lekką atletyką związany był przez całe życie. Oprócz pracy dydaktycznej, pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, a także sędziego lekkoatletycznego.

W uznaniu jego zasług dla miasta grupa gliwickich radnych, przy poparciu społeczności szkolnej ZSO nr 8 i prezydenta Gliwic, wystąpiła o upamiętnienie go poprzez nadanie arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza imienia Eugeniusza Bieniasza. Jak poinformowali w uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy, w Zespole Szkół Ogólnoksztalcących nr 8 zostały już podjęte działania mające na celu przybliżenie uczniom postaci sportowca.

Eugeniusz Bieniasz (fot. z archiwum GKS Piast)

Działa już Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej

sygnatariusze porozumienia z partnerami strategicznymi z obszaru przemysłu w ramach Centrum Przemysłu Politechniki Śląskiej

10 marca w Gliwicach oficjalnie zainaugurowało działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Powstało w celu wspierania przedsiębiorstw w ramach czwartej rewolucji przemysłowej.

W zakresie działalności Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej mieści się prowadzenie działalności badawczej, wdrożeniowej, szkoleniowej i edukacyjnej a także opracowywanie i rozwój innowacyjnych technologii Przemysłu 4.0. To również generowanie know-how oraz własności intelektualnej, pozyskiwanie aparatury umożliwiającej prowadzenie badań i działalności edukacyjnej w celu podnoszenia wiedzy praktycznej polskiej kadry specjalistycznej.

Przemysł 4.0 jest potężną zmianą, to zmiana paradygmatu wytwarzania, nowe rozwiązania produktów, nowa architektura produktów, nowe systemy wytwórcze, nowe modele biznesowe. Zrozumienie tej zmiany to pierwszy krok. Bardzo dużo zostało już w tym zakresie zrobione, wielu przedsiębiorców potwierdza, że jest w stanie określić, czym dla nich jest Przemysł 4.0. Jednak czymś innym jest wiedza, a czymś innym praktyka. My chcemy zmierzyć się z tym drugim, aby rozwinąć kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0 zarówno po stronie pracowników, jak i menadżerów – mówi dr Andrzej Soldaty, dyrektor Centrum Przemysłu 4.0.

Centrum powołano do życia już w ubiegłym roku, ale pomysł rozwijał się na Politechnice Śląskiej od wielu lat.

Nie sposób tworzyć idei Przemysłu 4.0 bez zaangażowania uczelni. Każdy ma świadomość, że na Śląsku właśnie Politechnika Śląska jest tą instytucją, która ze swej natury powinna angażować się w tego typu aktywności. I uczelnia angażuje się. Politechnika Śląska wyłoniła 6 Priorytetowych Obszarów Badawczych, jednym z nich jest obszar Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0. Gdy rozpoczynaliśmy tworzenie POB, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tematyka ta może być aż tak szeroko reprezentowana na naszej uczelni. Patrząc na Przemysł 4.0, widzimy automatyzację, inżynierię mechaniczną, transport, przetwarzanie danych, ale patrzymy też pod kątem społecznym. Każdy wydział Politechniki Śląskiej znalazł na tym polu obszar do działania i rozwijania – zauważa prorektor ds. nauki i rozwoju PŚ prof. Marek Pawełczyk.

Termin Przemysł 4.0 został po raz pierwszy użyty w roku 2011 na targach w Hanowerze. – Politechnika Śląska praktycznie natychmiast podjęła ten temat i zaczęła realizować badania i prace w tym zakresie. Uczelnia włączała się w różne działania, np. opracowywała raporty, rekomendacje, organizowała konferencje. Politechnika Śląska ściśle współpracuje z Katowicką Specjalna Strefą Ekonomiczną, z którą uruchomiła pierwsze w Polsce studia dualne, natomiast w 2018 roku wspólnie utworzyliśmy Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 (ŚCKP) , które było pierwszą tego rodzaju jednostką w Polsce – podkreśla dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. ŚCKP działało do końca 2020 roku.

Centrum Przemysłu 4.0 PŚ będzie łączyć działania uczelni z przemysłem. W związku z tym powołano także grupy robocze, których rolą będzie wypracowywanie nowych rozwiązań i działań wspierających transformację.

Podczas oficjalnej inauguracji prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk w imieniu rektora podpisał porozumienie z partnerami strategicznymi z obszaru przemysłu. To gliwickie spółki APA i EMT Systems.

Politechnika Śląska jest wyjątkowym skupiskiem ludzi, którzy zawsze mają coś do zaproponowania i wierzę, że technologie i pomysły, które tutaj wypracujemy, zrewolucjonizują Śląsk, Polskę i być może Europę. Pamiętajmy, że stosowanie nowoczesnych technologii może podnieść jakość naszego życia – mówił w trakcie spotkania Artur Pollak, prezes zarządu APA Sp. z.o.o.

W imieniu EMT Systems Centrum Szkoleń Inżynierskich chciałbym podziękować za zaproszenie do tak elitarnego grona, jakim jest Centrum Przemysłu 4.0. Zagadnienia Przemysłu 4.0 implikujemy w naszej firmie już od wielu lat i robimy to bardzo często z Politechniką Śląską w ramach różnych projektów zarówno edukacyjnych jak i przemysłowych. Mam pewność, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno dla Politechniki jak i naszej firmy – powiedział Grzegorz Wszołek, prezes EMT Systems.

(PolSl)

Koncert Charytatywny na Zatorzu

baner

13 marca w kościele Chrystusa Króla odbędzie się charytatywny koncert na rzecz Ukrainy. Wystąpią artyści Polskiego Teatru Historii. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W niedzielę, 13 marca, o godz. 19.30, w kościele Chrystusa Króla przy ul. Okrzei odbędzie się koncert charytatywny „Gliwice dla Pokoju Ukrainy”. Podczas wydarzenia wystąpią artyści Polskiego Teatru Historii.
Organizatorami wydarzenia są: Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Pełni Życia w Gliwicach i Polski Teatr Historii. Koncert odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna i Biskupa Gliwickiego Jana Kopca.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na FB: https://fb.me/e/1WGRKOmAT. (mf)

 

Kulturalny Rozkład Jazdy 11-13 marca

baner

Przed nami kolejny kulturalny weekend w Gliwicach. Jak co tydzień atrakcji nie zabraknie. W rozkładzie: wystawy, koncerty i seanse filmowe.

piątek 11 marca

  •  Mała Syrena, współczesna adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Martyny Majewskiej. Spektakl dla dzieci w wieku 8+. Teatr Miejski (ul. Nowy Świat 55–57), godz. 9.00 i 11.30.

sobota 12 marca

  • O godz. 11.00 i 13.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu W królestwie rzeźby. O godz. 11.00: „Bajkowe wycinanki”, spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami. O godz. 13.00: „Materia i bryła”, spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych. Zapisy: tel. 783-560--006. Koszt: 1 zł od osoby.
  • O godz. 18.55 w Kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) w ramach MET Opera zobaczymy operę z muzyką Richarda Straussa „Ariadna na Naksos”.
  • O godz. 19.00 w Teatrze Miejskim wystawiony zostanie „Wieczór kawalerski” w reż. Giovanny Castellanos. Spektakl dla widzów w wieku 16+.

niedziela 13 marca

  • Kino Amok zaprasza na kolejny kinowy podwieczorek dla całej rodziny. O godz. 16.15 wyświetlony zostanie „Sen” z cyklu Bajki Polskie.
  • O godz. 12.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) rozpoczną się warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat Fauna i flora w świecie żydowskim. Spotkanie jest realizowane w ramach Drejdel Klubu, który zastąpił Bajtel Klub.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz. (mf)

 

Jesteś mieszkańcem – korzystasz ze zniżek

rewers karty

Gliwicka Karta Mieszkańca to system zniżek dla mieszkańców. Karta będzie dostępna elektronicznie, z poziomu aplikacji na smartfona. Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miasta Gliwice 10 marca.

Gliwicka Karta Mieszkańca będzie uprawniać do zniżek osoby zameldowane lub rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych w naszym mieście. Jej posiadanie umożliwi zakup tańszych biletów na pływalnie, korty tenisowe czy lodowisko. Obecnie wśród partnerów GKM są już obiekty sportowe, instytucje kultury. Szczegółowy zakres zniżek, ulg, preferencji i uprawnień będzie można znaleźć na stronie internetowej Gliwickiej Karty Mieszkańca.

Kto będzie mógł korzystać z GKM?

  • Mieszkańcy zameldowani na pobyt stały lub czasowy, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Gliwicach i deklarują w zeznaniu podatkowym, że ich miejscem zamieszkania są Gliwice.
  • Studenci gliwickich uczelni zameldowani na pobyt czasowy.
  • Osoby przebywające w gliwickich placówkach opiekuńczych i wychowawczych.

Program ma wystartować 15 kwietnia. Wówczas na stronie GKM będzie można znaleźć wzory wniosków do pobrania i szczegółowe informacje o przysługujących zniżkach. Karty będą dostępne w wersji elektronicznej, z poziomu aplikacji mobilnej, a dla tych, którzy nie obsługują urządzeń mobilnych – także tradycyjne, plastikowe.

Brawo, juniorzy GTK! Trzecia korona na Śląsku zdobyta

Drużyna juniorów młodszych GTK Gliwice

Po zimowych sukcesach drużyn kadetów i juniorów starszych Akademii GTK Gliwice, którzy zapewnili sobie tytuły koszykarskich Mistrzów Śląska, świetna informacja dotycząca juniorów młodszych! 9 marca – walkowerem – zespół U17 również zapewnił sobie tytuł mistrza regionu. Trzy korony dla Gliwic!

Juniorzy z drużyny U-17 mieli rozegrać 9 marca mecz ostatniej kolejki Śląskiej Ligi Juniorów. Przeciwnik – zespół KKS Tarnowskie Góry – nie zabrał jednak na spotkanie kart zdrowia, przez co został ukarany walkowerem. Nie zmienia to faktu, że bardzo dobrze dysponowana drużyna wychowanków Akademii GTK Gliwice kończy rozgrywki na pierwszym miejscu z bilansem 12 zwycięstw i 2 porażek. Daje to gliwiczanom awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski U17. Gratulacje dla trenera Marcina Klozinskiego i zawodników! Warto dodać, że 90% zespołu juniorów młodszych GTK to chłopcy o rok młodsi w stosunku do kategorii rozgrywek.

Przypomnijmy, że pierwszy tytuł Mistrzów Śląska zapewnili sobie w tym roku juniorzy starsi GTK (U19). W styczniu, po trudnym meczu obfitującym w wiele walk, gliwiczanie pokonali zespół MKS Dąbrowa Górnicza 77:75. Rzutem za 3 punkty, na 3 sekundy do końca, mistrzostwo regionu przypieczętował Aleksander Wiśniewski.

W lutym kadeci GTK (U15) wygrali na wyjeździe z drużyną Stela Cieszyn 70:120. Na półtora miesiąca przed zakończeniem rozgrywek zapewniło to im pierwsze miejsce i tytuł koszykarskiego mistrza regionu. Wielkie gratulacje!