Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 maja 2021 r.

// 11-05-2021

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Studenci! Zapraszamy na Zoom w ramach prac nad #Gliwice2040!

studenci nad kompem

Jakiej oferty potrzebują studenci, aby współtworzyć życie miejskie w Gliwicach? Jakie są potrzeby młodych osób korzystających z przestrzeni publicznej w mieście? Prezydent Gliwic zaprasza wszystkich studiujących na spotkanie warsztatowe on-line związane z pracami nad nową strategią rozwoju miasta Gliwice do roku 2040 „Gliwice 2040”.

Zainteresowani  udziałem w spotkaniu powinni wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie otrzymają link na spotkanie na platformie Zoom, planowane w poniedziałek 17 maja między godz. 15.00 i 17.00, a także bardziej szczegółowy scenariusz warsztatów. Mile widziane są zwłaszcza osoby, które miały okazję studiować jeszcze w tzw. trybie normalnym i przebywać w przestrzeni publicznej Gliwic!

Chcesz,  żeby Gliwice były przyjaznym miastem akademickim angażującym studentów w życie miejskie? Weź udział w spotkaniu i podziel się swoimi obserwacjami i opiniami!

Piast wygrywa Stalową Klingę i Memoriał Antoniego Franza!

szpadziści na planszy

Spektakularnym sukcesem szermierzy Piasta zakończyły się dwudniowe zawody rozgrywane w miniony weekend w sośnickiej hali sportowej przy ul. Sikorskiego. W zaliczanym do punktacji Pucharu Polski turnieju „O Stalową Klingę Hutnika” zwyciężył Damian Michalak, a drugie miejsce zajął Mateusz Nycz. Obaj to zawodnicy Piasta.  Natomiast w „Memoriale Antoniego Franza” bezkonkurencyjna okazała się pierwsza drużyna Piasta.

Turniej „O Stalową Klingę Hutnika” i „Memoriał Antoniego Franza” rozgrywany jest już od 55 lat i jest dedykowany pamięci założycielowi gliwickiej szermierki.  Rok temu zawody ze względu na pandemię nie odbyły się. Ta edycja była więc 54. W poprzednich latach z tej okazji do Gliwic zjeżdżali nie tylko najlepsi polscy szpadziści, ale też cała plejada zagranicznych szermierzy, bo turniej był połączony z Pucharem Europy do lat 23. Tym razem obsada była głównie krajowa, ale na zawodach zameldowali się mieszkający na stałe w Polsce Wenezuelczycy z mistrzem olimpijskim z 2012 roku Rubenem Limardo na czele.

Od początku turnieju indywidualnego bardzo dobrze walczyli Mateusz Nycz i Damian Michalak, czyli obecnie najwyżej notowani seniorzy Piasta. Michalak już w ćwierćfinale trafił na  Rubena Limardo. To był niezwykle zacięty pojedynek. Na początku wysoko prowadził Wenezuelczyk, ale Michalak systematycznie odrabiał straty i to on zadał ostatnie trafienie, które dało mu wygraną 15:14. Na tym samym etapie Nycz bił się z wielokrotnym mistrzem Polski Radosławem Zawrotniakiem.  Tym razem lepszy okazał się gliwiczanin. W półfinale Nycz trafił na Francisko Limardo. Wenezuelczyk szybko objął prowadzenie 5:1, ale  jeszcze przed przerwą szpadzista Piasta doprowadził do wyniku 5:5. Ostatecznie gliwiczanin zwyciężył 15:13. W finale już czekał na niego Damian Michalak, który po zaciętej walce pokonał wcześniej Macieja Bielca z AZS Wratislavia Wrocław w stosunku 15:14. Tym samym w ostatniej walce tego dnia na planszy nr 1 stanęli naprzeciw siebie szpadziści Piasta. W tym bratobójczym pojedynku lepszy okazał się młodszy o 10 lat od swojego klubowego kolegi Damian Michalak, który pokonał Nycza w stosunku 15:13. Na trzecim miejscu w tym turnieju zostali sklasyfikowani Maciej Bielec (Wratislavia Wrocław) i Francisco Limardo (Szpada Łódź).

W niedzielę natomiast rozegrano turniej drużynowy. Piast wystawił aż cztery zespoły, ale tak jak się spodziewano bezkonkurencyjna okazała się drużyna, w której walczyli Mateusz Nycz, Damian Michalak i bracia Aleksander i Bartosz Staszulonek. W finale gliwiczanie zmierzyli się z Akademikami z AZS AWF Wrocław. Drużyna Piasta wygrała ten mecz 45:35. Natomiast druga drużyna Piasta, która walczyła w składzie Marcel Baś, Sebastian Majgier, Daniel Niestrój i Jan Kardaszewicz, zajęła czwarte miejsce.

W ten weekend pokazaliśmy, że gliwicka szpada jest bardzo mocna i mamy nie tylko doświadczonych zawodników jak Mateusz Nycz, ale też młodych szermierzy, którzy wygrywają w najważniejszych zawodach. To bardzo dobry prognostyk przed mistrzostwami Polski, które odbęda się za dwa tygodnie – podsumowuje Maciej Chudzikiewicz.

Wirtualny koncert jazzowy

pianista

Festiwal We Europe to międzynarodowy projekt muzyczny, któremu ton nadaje gliwicki jazzman – Krzysztof Kobyliński. 21 maja o godz. 20.00 rozpocznie się największy wirtualny koncert jazzowy w Europie.

Na scenie Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach wystąpią pianiści Krzysztof Kobyliński i Dominik Wania oraz klarnecista Szymon Klima. Koncert będzie zarazem częścią PalmJazz Festivalu. Do We Europe dołączy także osiem innych festiwalowych miast, które zagrają tego wieczoru najlepszy jazz na Starym Kontynencie.

  • W słowackim Preszowie wystąpi David Kollar. Gospodarzem występu u drugiego z południowych sąsiadów – w Czechach, a dokładnie w Brnie – będzie Jakub Mizeracki Trio. W Diersbach w Austrii zagra Sweet Emma Band.
  • Z Mediolanu we Włoszech będzie nadawać Lorenzo de Finti Quartet, a z Tilburga w Holandii będzie transmitowany koncert  Paul van Kemenade Quintet.
  • Niemcy będą reprezentowane przez Izabellę Effenberg, która zagra na wibrafonie w Norymberdze, a w stolicy Litwy, Wilnie, wystąpi Leonid Shinkarenko Band.
  • Dziesiątym miastem na liście We Europe będą goście z Nowego Kontynentu, a konkretnie z Kanady. W ramach festiwalu z Montrealu zagra Jacques Seguin Group.

Wszystkie koncerty odbędą się online i będą bezpłatne. Będzie je można oglądać także po 21 maja. Żeby wziąć udział w We Europe, należy zarejestrować się na stronie internetowej www.weeurope.art.

Dzień bez Śmiecenia

baner

11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. Bądźmy świadomi ekologicznie – ograniczajmy ilość śmieci, segregujmy odpady, bądźmy w porządku wobec środowiska i wobec siebie nawzajem.

Statystycznie każdy Polak w ciągu roku produkuje około 160 kg odpadów. Opony i styropian rozkładają się 500 lat, aluminiowa puszka 350 lat, a karton po mleku 5 lat. Trzyosobowa rodzina zużywa rocznie 1500 torebek foliowych. To oznacza, że statystycznie każdy z nas codziennie wyrzuca do kosza co najmniej jedną jednorazówkę uprzednio korzystając z niej zaledwie 12 minut. Rocznie na całym świecie zużywa się od 500 miliardów do biliona plastikowych toreb, czyli w każdej minucie od jednego do dwóch milionów. Co minutę do morza trafia tyle plastiku, ile mieści się w jednej śmieciarce. W tym samym czasie na całym świecie sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. To 20 tysięcy na sekundę. Drobinki plastiku znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, organizmach zwierząt i ludzi.

Dane są przerażające! Możemy jednak świadomie być bardziej odpowiedzialni.

Nie wyrzucajmy odpadów byle gdzie, nie wywoźmy do lasu, segregujmy wrzucając do odpowiednich, oznaczonych różnymi kolorami pojemników (zielony – szkło; żółty – plastik, metal, tworzywa sztuczne; niebieski – papier; brązowy – odpady biodegradowalne, czyli wszystko, co z ziemi wyrosło; czarny – zmieszane, czyli takie, które nie pasują do innych pojemników) – to naprawdę bardzo proste! Kupujmy rozsądnie, z umiarem a na zakupy zabierajmy bawełnianą torbę wielokrotnego użytku, rezygnując tym samym z jednorazowych torebek. To leży w naszym wspólnym interesie i interesie przyszłych pokoleń.
W Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B ziała Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów z  Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym bezpłatnie można oddać odpady wielkogabarytowe, np. stare meble czy opony, odpady budowlane, chemikalia i  elektrośmieci. Działa też punkt Drugie Życie Rzeczy, w którym można pozostawić rzeczy, których już nie potrzebujemy, a mogą się przydać komuś innemu, np.  rower z którego dziecko wyrosło. Warto o tym pamiętać – podarujmy rzeczom drugie życie i przy okazji sprawmy komuś radość. W Gliwicach co tydzień odbywają się też zbiórki elektrośmieci prowadzone w różnych dzielnicach miasta, by umożliwić mieszkańcom pozbycie się niebezpiecznych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Przypominamy, że najbliższa zbiórka elektrośmieci odbędzie się w sobotę, 15 maja, w godz. od 10.00 do 12.00 na Sikorniku, przy ul. Pliszki (parking przy kościele), a w godz. od 12.30 do 14.30 w Starych Gliwicach, przy ul. Szafirowej,(parking SM za biedronką). Pełny harmonogram zbiórek znajduje się na stronie segreguj.gliwice.eu w zakładce Harmonogram.
Aby dowiedzieć się więcej na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, Drugiego Życia Rzeczy oraz ciekawostek dotyczących segregacji odpadów, zapraszamy do odwiedzin strony internetowej PZO: www.pzogliwice.pl. (mf)

 

Noc stulecia! Tobie Polsko! Stulecie III powstania śląskiego

banner

W maju 2021 roku, a zatem sto lat po zrywie Ślązaków polskiego ducha, dzięki którym znaczny obszar Górnego Śląska stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej, Noc Muzeów w Gliwicach może mieć tylko jeden temat - Stulecie III powstania śląskiego - Tobie Polsko. Chcemy nie tylko uczcić i upamiętnić powstańców śląskich, szczególnie tych z Gliwic i powiatu gliwickiego, ale też przywołać echa owego pamiętnego roku 1921, kiedy powietrze na Górnym Śląsku drżało nie tylko od wielkich emocji związanych z wynikami plebiscytu, ale też od wystrzałów ścierających się oddziałów śląskich powstańców i niemieckich bojówek.

W przywołaniu gorącej atmosfery tamtych majowych dni pomogą nam grupy rekonstrukcyjne. Harcerska Grupa Historyczna im. kpt. Roberta Oszka zagości na gliwickim Rynku wraz z samochodem pancernym Korfanty, będącym w skali 1:1 repliką samochodu pancernego powstańców skonstruowanego, przez kpt. Roberta Oszka. Z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego zainscenizuje atak powstańców śląskich na posterunek niemiecki zlokalizowany przy Willi Caro, a po ataku wszyscy ranni znajdą miejsce w wojskowym szpitalu polowym. Emocji nie zabraknie!

Tuż obok samochodu pancernego Korfanty, który zaparkuje przy rzeźbie lwa czuwającego przy Willi Caro rozlokują się żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice - zespół wsparcia im. Roberta Oszka i zespół szturmowy im. Konrada Wawelberga. Przygotowali pokazy broni, a także współczesnego samochodu pancernego, który na pewno spodobałby się powstańcom śląskim. W ogrodzie Willi Caro czekają nas z kolei warsztaty z drukowania metodą linorytu powstańczych ulotek, najmłodsi będą mogli także konstruować i malować kolejne repliki samochodów pancernych na wzór Korfantego, a także obejrzeć wystawę figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych z okresu powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego.

Wszystkich, którym krew zacznie szybciej krążyć w żyłach i chętnie by się do powstańców przyłączyli, zapraszamy do udziału w grze miejskiej, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia III powstania śląskiego. Gra miejska odbywać się będzie w śródmieściu Gliwic. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie pomóc powstańcom śląskim i przekazać policji plebiscytowej informację o wytropionym przez siebie niemieckim składzie broni. Rozwiązując kolejne zadania poznają przy okazji historyczne miejsca w Gliwicach związane z wydarzeniami III Powstania. Na wszystkich, którym uda się pomyślnie spełnić misję - nie będzie ona tak łatwa, jak mogłoby się wydawać - przygotowaliśmy nagrody w postaci zestawów książek i gadżetów związanych z Gliwicami, Górnym Śląskiem i III powstaniem śląskim. Na zmęczonych bojem i zgłodniałych pomocników powstańców - i nie tylko - czekać będzie w ogrodzie Willi Caro powstańcza grochówka z kotła.

Podczas Nocy Muzeów poznamy bliżej przebieg powstania dzięki przygotowanym specjalnie na tą okazję dwóm wystawom: w Rynku 100-lecie plebiscytu i trzeciego powstania śląskiego, na ogrodzeniu Willi Caro Robert Oszek Żołnierz Niepodległej, a także okolicznościowej gazecie Powstańczej Jednodniówce, liczącej aż 12 stron! Znajdziecie w niej teksty historyków o ważnych dla przebiegu powstań w naszym mieście postaci, takich jak Stanisław Mastalerz, Wincenty Mięsok czy Feliks Konopka, ciekawostki dotyczące przebiegu  powstania w Gliwicach, a także przedruki oryginalnych tekstów z maja i czerwca 1921 roku, fragmenty ukazujących się w prasie artykułów i odezwy Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania. Cześć i chwała powstańcom śląskim! Uczcijmy ich Nocą Stulecia! (materiały organizatora)

15 maja 2021, Muzeum w Gliwicach, od godz. 17.00

Wyjazdowa seria przerwana

Piast gliwice w akcji

Piłkarze Piasta mogą mówić o sporym pechu po poniedziałkowym meczu kończącym 29. kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy. Pomimo wielu okazji w drugiej połowie, piłka ani razu nie przekroczyła linii bramkowej Rakowa. Po golu Vladislavsa Gutkovskisa gospodarze cieszyli się ze zdobycia trzech punktów i zapewnienia wicemistrzostwa Polski.

Mecz w pierwszej połowie toczył się głównie w środku pola. Obie drużyny starały się dominować i realizować swoje założenia taktyczne. W pierwszej groźnej sytuacji Vladislavs Gutkovskis minimalnie przestrzelił, ale po kilku minutach był już bezbłędny. Piast starał się systematycznie naciskać na defensywę gospodarzy, która była jednak na tyle zorganizowana, że goście nie stworzyli sobie czystej sytuacji. W końcówce przyjezdnych uratował dodatkowo świetnym zachowaniem na linii František Plach.

Tuż po rozpoczęciu drugiej odsłony spotkania gliwiczanie zdecydowanie ruszyli do ataku. Przez pierwsze kilkanaście minut po wznowieniu gry piłkarze Rakowa skutecznie bronili korzystnego dla siebie wyniku. Niebiesko-Czerwoni byli bardzo blisko w kilku sytuacjach, by wyrównać. Kilka uderzeń minęło bramkę Dominika Holeca o centymetry. Jeszcze w doliczonym czasie gry swoje okazje mieli Świerczok i Żyro, jednak zabrakło im skuteczności. W końcówce rywalizacji trwało totalne oblężenie, a w polu karnym Rakowa odbywała się prawdziwa obrona Częstochowy. Minimalne pomyłki strzelców Piasta sprawiły, że częstochowianie dowieźli korzystny rezultat do ostatniego gwizdka. 

Biuro Prasowe Piast Gliwice S. A.

Politechnika Śląska zagra w finale AMP w piłce siatkowej kobiet!

siatkarki w akcji

W miniony weekend w czterech miastach w Polsce rozgrywano półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Od wielu lat już żeńska drużyna prowadzona przez Krzysztofa Czaplę należy do czołowych ekip akademickich w kraju. Drużyna reprezentująca Politechnikę Śląska i tym razem nie zawiodła.

W półfinale, który odbył się we Wrocławiu, Akademiczki z Gliwic zajęły trzecie miejsce, a to daje im prawo gry w finale AMP. Podopieczne Krzysztofa Czapli trafiły do grupy „B”, gdzie nie miały sobie równych, pewnie wygrały trzy mecze nie tracąc seta. Równie dobrze poradziły sobie w ćwierćfinale. Dopiero w półfinale uległy WSZiA Opole, ale po bardzo zaciętym boju. W drugim secie grano na przewagi. W meczu o trzecie miejsce  gliwiczanki pokonały AWF Katowice 2:1. Finał zostanie rozegrany 26–28 maja w Krakowie.

Lekkoatleci zainaugurowali sezon letni

Oliver Czernel

Po  przerwie zimowej znów na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Syriusza odbyły się zawody LA. Na inaugurację nowego sezonu w Gliwicach rozegrano pierwszy rzut Śląskiej Ligi Młodzików. Zawody te mają długą tradycję. W  niedalekiej przeszłości, bo w latach 2014 i 2015,  to młodzi lekkoatleci Piasta wygrywali w tym cyklu turniejów.

Bardzo się cieszymy z powrotu na otwarte stadiony. Ten miniony rok nie był dla nas łatwy. Nie wszystkie zawody się odbyły, ale  z drugiej strony to chyba pandemia sprawiła, że przybyło nam chętnych do uprawiania lekkiej atletyki. Obecnie trenuje w klubie 140 zawodniczek i zawodników, z tego 120 posiadają licencje, które dają prawo udziału w zawodach i jest to tendencja wzrostowa – mówi Wojciech Rutyna – kierownik sekcji lekkoatletycznej GKS „Piast”.    

W tym pierwszym rzucie wzięło udział 350 zawodniczek i zawodników z 16 klubów. Najliczniejszą reprezentację, liczącą 41 startujących, wystawił Piast Gliwice. Rywalizacja w Śląskiej Lidze Młodzików polega na tym, że każdy wynik przeliczany jest  na punkty według specjalnych tabel. Czyli czym lepszy rezultat w danej konkurencji, tym więcej punktów można zdobyć. Do końcowej klasyfikacji zalicza się jednak 15 najlepszych wyników i suma zdobytych punktów decyduje o tym, jakie miejsce zajmie drużyna w zawodach. W Gliwicach rozegrano 24 konkurencje biegowe, rzutowe, skakano w dal i wzwyż, odbył się również wieloskok.  

Najwięcej punktów dla Piasta zdobył Olivier Czernel.  Aktualny mistrz Śląska pokonał dystans 600 metrów w czasie 1:30.32, co dało mu pierwsze miejsce w tym biegu i 144 pkt dla drużyny.  Był to też jeden z szęściu najlepszych wyników uzyskanych na tych zawodach.

– Cieszę się, że udało się dziś wygrać. Ciężko pracowaliśmy z trenerem, ale widać, że jestem dobrze przygotowany do tego sezonu – powiedział zaraz po biegu Olivier Czernel.

Na dystansie 1000 metrów, czyli najdłuższym na tych zawodach, dwa pierwsze miejsce zajęły zawodniczki Piasta Gliwice: Oliwia Hałka i Gabrysia Brusko. Pierwsza pokonała ten dystans w czasie 3,03,64, druga była o 0,02 setne sekundy szybsza niż trzecia na mecie zawodniczka!

Wszystko poszło tak, jak sobie to zaplanowaliśmy z trenerem. Cały czas trzymałam się czołówki. Dla mnie jednak to nie był typowy dystans. Biegam bowiem na 3 km. Te tysiąc metrów to był więc taki szybki bieg – tak oceniła swój występ Oliwia Hałka.

Na 100 metrów kobiet startowało aż 47 zawodniczek. Wśród tej stawki z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Agata Krupińska. Sprinterka Piasta Gliwice pokonała ten dystans w czasie 13,94 s, co przełożyło się na 106 zdobytych punktów dla drużyny.

Bardzo mocno trenowałam przed tymi zawodami, aby jak najlepiej wypaść.  Jestem zadowolona z tego biegu, bo ustanowiłam  mój nowy rekord życiowy – podsumowuje Agata.  

117 punktów dla drużyny wybiegała też Marta Cyganek. Zawodniczka Piasta dystans 600 metrów pokonała w czasie 1:46.29. To bardzo dobry wynik. Zofia Roczniak, Julia Sochacka i Dawid Darliński uzyskali po 114 punktów.

W skoku wzwyż punktowały trzy zawodniczki Piasta. Odpowiednio trzecie, czwarte i piąte miejsca zajęły: Julia Radzewicz, Hanna Zdanowicz i Zuzanna Madeja.

Matylda Leśniak, wicemistrzyni Śląska i reprezentantka Piasta na Mistrzostwach Polski  startowała w tych zawodach poza konkurencją, aby szlifować formę przed kolejnymi startami.

Przygotowania do tego sezonu zaczęła już w zimie. Zajęłam drugie miejsce w Mistrzostwach Śląska. Zakwalifikowałam się też na halowe Mistrzostwa Polski, gdzie zdobywałam doświadczenie.  Najważniejsze zawody będę miała pod koniec sierpnia. Ten start był dla taki sprawdzający, ale jestem zadowolona – ocenia Matylda.

W I edycji Śląskiej Ligi Młodzików wzięło udział 15 klubów. Reprezentacji Piasta wybiegali i wyskakali łącznie 1554 punkty, co dało im 5. lokatę. Odbędą się jeszcze dwa rzuty i podopieczne Mirki Matusz, Józefa Ramusa i Adama Śniegórskiego mają szanse powalczyć o pozycję medalową.

Jak na pierwsze zawody w sezonie, to jesteśmy bardzo pozytywnie zbudowani postawą naszych zawodników. Odnieśliśmy kilka bardzo dobrych wyników. Olivier Czernel był pierwszy. Prawie wszyscy nasi zawodnicy poprawili swoje rekordy życiowe, a to oznacza, że dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy – tak podsumował występ reprezentantów Piasta Gliwice Adam Śniegórski.

To nie koniec lekkoatletycznych emocji. 27 maja w Gliwicach sympatyków królowej sportu czeka prawdziwa gratka.  W tym dniu bowiem odbędzie trzecie Grand Prix Gliwic z udziałem reprezentantów Polski i gwiazd lekkiej atletyki.