Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 lipca 2022 r.

// 11-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Uwaga na oszustów!

baner ważne

W związku ze zgłoszoną do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach próbą podszycia się nieznanej osoby pod urzędnika magistrackiego, chcącego przeprowadzić w jednym z gliwickich mieszkań „kontrolę wpisu do CEEB z urzędu”, informujemy, że ani Urząd Miejski, ani Straż Miejska nie prowadzą w Gliwicach jakichkolwiek kontroli związanych z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB)! Zalecamy szczególną ostrożność w tego typu sytuacjach osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym oraz natychmiastowe zawiadamianie o takich zdarzeniach funkcjonariuszy Policji.

Przypominamy zarazem, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, odpowiedzialny za tworzenie bazy CEEB, wystosował niedawno specjalny komunikat, w którym czytamy:

„Minął ustawowy termin – 30 czerwca 2022 r. – do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym – w dalszym ciągu  deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej i złóż szybko deklarację do CEEB”.

Uniwersum Wojciecha Siudmaka

Zdjęcia obrazów

W Willi Caro gościł w miniony piątek Wojciech Siudmak, ulubiony twórca pokolenia „Fantastyki”, malarz i rzeźbiarz, znany na świecie przedstawiciel realizmu fantastycznego. Podczas wernisażu można było nie tylko zobaczyć prace i porozmawiać z artystą, ale też zdobyć autograf. W wydarzeniu udział wzięła zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber. Prace wybitnego twórcy będzie można oglądać w gliwickim muzeum do 10 października.

Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość – mówił Wojciech Siudmak, którego surrealistyczne wizje wpływały na wyobraźnię pokoleń fanów fantastyki i SF na całym świecie.

Artysta jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Źródłem inspiracji jest dla niego sztuka Renesansu i Baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści.

Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy, której autor jest tak fascynujący, jak jego prace. To wspaniały, niesamowity i kreatywny artysta, którego dzieła robią piorunujące wrażenie, przenosząc odbiorcę w świat magii i niezwykłości. W Gliwicach rozpoczyna się trasa tej wystawy. To dla nas duży zaszczyt. Wszystkich gliwiczan zachęcam do obejrzenia prac Wojciecha Siudmaka – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Na retrospektywnej wystawie „Uniwersum”, która prezentowana jest w Muzeum w Gliwicach  można zobaczyć wielkoformatowe obrazy, rysunki oraz rzeźby pełne osobistej symboliki i fantastycznych postaci. Prace artysty często zdobiły strony polskiego miesięcznika „Fantastyka”, a także wydania książek Franka Herberta czy Philipa K. Dicka.

Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach ekspozycją inaugurujemy rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października, a więc dokładnie w dniu finisażu naszej wystawy będzie z nami i zaproszonymi gośćmi obchodził swoje 80. urodziny.  Po Gliwicach jego prace zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, czyli głównych centrów kultury i sztuki naszego kraju. Co więcej, w Krakowie prace Siudmaka eksponowane będą na Wawelu. Bardzo się cieszę, gdyż dzięki <Uniwersum> Siudmaka nasze tegoroczne, gliwickie wakacje zyskają absolutnie fantastyczny wymiar – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. (mf)
 

 

Delfin i Olimpijczyk zamknięte we wtorek

dzieci na basenie

W związku z planowaną na wtorek, 12 lipca, przerwą w dostawie ciepła z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice,  kryte pływalnie Olimpijczyk na Koperniku i Delfin przy ul. Warszawskiej będą zamknięte.

 

Coraz więcej atrakcji na skwerze w Brzezince

trampolina

Skwer pomiędzy ul. Łódzką, Olsztyńską, Gnieźnieńską i Rzeszowską w Brzezince jest sukcesywnie modernizowany i oferuje coraz więcej możliwości rekreacji. Właśnie doposażono go kolejnymi atrakcyjnymi urządzeniami.

Plac w Brzezince zyskuje na atrakcyjności. Mieszkańcy mają już do dyspozycji plac zabaw, stoły do gry w szachy, chińczyka, ping-ponga i piłkarzyki oraz siłownię pod chmurką. Mogą też szlifować formę na urządzeniach street workout parku i korzystać z tyrolki. Z myślą o małych wspinaczach zorganizowano też park linowy ze zjeżdżalnią rurową drabinkami i przeplotniami. Obok stanęły ławki, stojaki na rowery, zadbano też o trawniki. Zadania wykonano w poprzednich latach w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.
W tym roku – także w ramach GBO - plac doposażono dwiema trampolinami: modułową złożoną z 11 elementów ułożonych w literę „S” oraz trampoliną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażoną w specjalnie wyprofilowany podjazd dla wózków inwalidzkich. Z nowości pojawiły się też wymalowane na brukowanej posadzce podwórkowe gry miejskie. Inwestycja kosztowała około 100 tys. zł. (mf)

 

Przebudowa kanalizacji deszczowej przy ul. Chełmskiej

baner

W środę,  13 lipca, o godz. 9.00 rozpocznie się modernizacja kanalizacji deszczowej w ciągu ul. Chełmskiej.

Roboty obejmą odcinek od skrzyżowania z ul. Zakopiańską do okolic budynku nr 26 w ciągu ul. Chełmskiej. Na czas prac wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Odcinek ulicy, na którym przebudowywana będzie kanalizacja deszczowa zostanie zamknięty dla ruchu. Dojazd zapewniony zostanie tylko mieszkańcom remontowanego odcinka. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace powinny zakończyć się w pierwszym tygodniu sierpnia. (mf)

 

Złoto dla gliwickiego „Sikretu”

Zawodniczki klubu "Sikret" Gliwice z medalami

Jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych zdobyli zawodnicy i zawodniczki Klubu Pływackiego „Sikret” Gliwice. W klasyfikacji medalowej gliwicki klub zajął 10. miejsce.

Pływacy i pływaczki z Gliwic po raz kolejny udowodnili, że w basenie czują się jak ryby w wodzie, zdobywając 6 medali podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 14 lat w Olsztynie. Zawodnicy i zawodniczki z całej Polski rywalizowali od piątku do niedzieli, 8–10 lipca. Do mistrzostw zgłoszonych zostało łącznie 177 klubów z całej Polski.

Złoto dla Klubu Pływackiego „Sikret” Gliwice wywalczyła Marta Cygrimus, która została mistrzynią Polski juniorów w pływaniu na 50 m stylem klasycznym. Srebrny medal na 100 m motylkiem zdobyła z kolei Małgorzata Mosór. Srebro wywalczyły także dwie gliwickie sztafety: mieszana i dziewcząt – obie w konkurencji 4 × 100 m stylem zmiennym. Natomiast brązowymi medalami mogą pochwalić się dwie sztafety chłopców, które rywalizowały na dystansie 400 m – jedna stylem dowolnym, a druga zmiennym.

Poza podium Marta Girymus zajęła także 5. miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Piąty był również Karol Rekowski, który rywalizował na dystansie 50 m stylem klasycznym. Kolejnym sukcesem może pochwalić się też Małgorzata Mosór, która zajęła 6. miejsce w Polsce na 50 m stylem motylkowym. Dziewiąte miejsce na 400 m stylem zmiennym wywalczyła Martyna Krakowczyk. Natomiast swoim życiowym rekordem może się pochwalić Wiktor Kluj, który na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym zajął 14. miejsce w kraju.

Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych pływackich sukcesów! (ml)

Hanna Głogusz wśród wicemistrzyń Europy!

hokeistki laskarki

Co to był za weekend! Reprezentacja Polski do lat 16 w hokeju pięcioosobowym na trawie zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy, rozgrywanych w szwajcarskiej Bazylei (6–9 lipca). Polki radziły sobie fantastycznie, ulegając wyłącznie zwyciężczyniom turnieju, Ukrainkom. W grupie 10 polskich reprezentantek, powołanych na mistrzostwa przez selekcjonera Sławomira Mazanego, znalazła się Hanna Głogusz z KKS Kolejarz Gliwice. Gratulujemy, Haniu!

Polki rywalizowały początkowo w grupie A, gdzie trafiły na Gruzję, Ukrainę i Walię. W meczach grupowych zaliczyły dwa zwycięstwa – nad Walią (8:1) i Gruzją (25:1), ulegając jedynie Ukrainkom (2:8).  W ćwierćfinale pokonały gospodynie turnieju, Szwajcarki (7:1), a w półfinale Turczynki (12:2). 9 lipca przyniósł emocjonujący mecz o najwyższe trofeum. Biało-Czerwone walczyły do końca, uznając ostatecznie wyższość Ukrainek (5:6). Transmisje spotkań prowadzone były na portalu www.eurohockeytv.org.

Hokej na trawie to spektakularne widowisko pełne pasji, zaangażowania i nagłych zwrotów akcji, gdzie niezwykle istotny jest duch gry zespołowej. Dwie drużyny stoją naprzeciw siebie i próbują umieścić piłkę w bramce przeciwnika, rywalizując, ale i dobrze się przy tym bawiąc. W Polsce tę dyscyplinę uprawiają tysiące ludzi we wszelkich kategoriach wiekowych – od dziecka do weterana. Największe ośrodki hokejowe mieszczą się w Wielkopolsce, na Śląsku (m.in. w Gliwicach) i w województwie kujawsko-pomorskim.

Szlachetka wraca do Gliwic

Mateusz Szlachetka

Mateusz Szlachetka ponownie zagra w GTK! Koszykarz po rozwiązaniu umowy z Treflem Sopot związał się z gliwickim klubem rocznym kontraktem.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Szlachetka pozostanie w Sopocie. Z Treflem wiązała go ważna umowa, ale po zakontraktowaniu nowego trenera, którym został Zan Tabak, a także Andrzeja Pluty juniora stało się jasne, że dostępnych minut na pozycji rozgrywającego będzie mniej. Reprezentant Polski do lat 23 w koszykówce 3 × 3 postawił więc wykorzystać zapis widniejący w kontrakcie i jednostronnie go rozwiązał. Jego nowym miejscem pracy będą... ponownie Gliwice! Przypomnijmy, że w barwach GTK pod wodzą Pawła Turkiewicza zadebiutował na parkietach ekstraklasy. W sezonie 2018/2019 Mateusz rozegrał 12 spotkań, spędzając na parkiecie niewiele ponad 4 minuty. Zdecydowanie lepsze były już kolejne rozgrywki, w których zawodnik zaliczył 22 występy, grając średnio przez blisko 20 minut i zdobywając 7.6 punktu i 3.6 asysty na mecz.

Kolejny rok, po przyjściu Matthiasa Zollnera, już nie był tak udany. Zawodnik tuż przed startem ligi zachorował, a po powrocie do drużyny nie umiał się przebić, będąc w cieniu Josha Perkinsa. Po 11 występach, w których Szlachetka średnio występował przez 12 minut, podjęto decyzję o transferze i koszykarz trafił pod skrzydła Olivera Vidina do WKS-u Śląsk Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska prezentował się lepiej, a sezon zwieńczył zdobyciem brązowego medalu mistrzostw Polski. Na południu Polski jednak nie został, bo Vidin powędrował do Zielonej Góry. Szlachetka przeniósł się więc na Pomorze do Trefla Sopot. W tym klubie spotkał znów Turkiewicza – trenera, któremu zawdzięczał szansę pokazania się na parkietach Energa Basket Ligi. Były szkoleniowiec GTK w nadmorskim kurorcie pełnił rolę asystenta Marcina Stefańskiego.

M.in. dzięki dobrej dyspozycji Szlachetki na początku sezonu Trefl odniósł cztery zwycięstwa w lidze oraz awansował do fazy grupowej FIBA Europe Cup. Niestety, podczas listopadowego spotkania europejskich zmagań z drużyną Kijów Basket rozgrywający doznał poważnej kontuzji barku, która wykluczyła go z gry w koszykówkę na okres kilku miesięcy. Po zabiegu mierzący 196 cm wzrostu koszykarz od razu rozpoczął rehabilitację i ostatecznie skrócił okres rehabilitacji o miesiąc, dzięki czemu mógł jeszcze zagrać w dziewięciu spotkaniach.

Kolejny już sezon na parkietach EBL rozpocznie już w Gliwicach. – Propozycja z GTK była bardzo ciekawa. Trener nakreślił mi, jaką rolę będę pełnił. Poprzedni sezon miałem praktycznie stracony, więc teraz bardzo chcę się pokazać z dobrej strony – zaznacza zawodnik, który aktywnie uczestniczy też w rozgrywkach 3 × 3. W ubiegłym roku reprezentował Polskę w kategorii do 23 lat, a od obecnego lata został włączony do LOTTO 3 × 3 Team. To drużyna, która jest polskim reprezentantem podczas międzynarodowych turniejów z cyklu m.in. FIBA 3 × 3 World Tour Masters i FIBA 3 × 3 Challenger. Zawodnicy z tego zespołu, dzięki zdobytemu doświadczeniu, uczestniczą później – już jako reprezentacja Polski – w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata.