Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 czerwca 2021 r.

// 11-06-2021

Sprawdź! Skorzystaj! Nawet 43 tys. zł dotacji do zdobycia!

logotyp ciepło

Masz jednorodzinny dom lub wydzielone w takim budynku mieszkanie z przestarzałym piecem bądź kotłem węglowym do koniecznej wymiany oraz niewysokie dochody? Przypominamy: możesz starać się zarówno o miejską dotację, jaki i dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”! Od 14 czerwca łatwiej Ci będzie zorientować się w jego zasadach czy wypełnić wymagane przez WFOŚiGW dokumenty – w holu głównym Urzędu Miejskiego zacznie działać stały punkt konsultacyjno-informacyjny „Czystego Powietrza”.

Z fachowej pomocy skorzystasz w nim po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 32/238-55-82. Gliwicki punkt „Czystego Powietrza” oraz telefon kontaktowy będą czynne w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 8.30 do 10.30, we wtorki od 13.00 do 15.00 oraz w czwartki od 14.00 do 16.00.

W gliwickim punkcie programu „Czyste Powietrze”:

  • poznasz szczegółowe zasady programu i sprawdzisz, czy kwalifikujesz się do udziału w nim;
  • otrzymasz pomoc w zakresie przygotowywania wniosku o dofinansowanie;
  • z pomocą pracownika wypełnisz wniosek online i wydrukujesz jego kopię;
  • złożysz wniosek o dofinansowanie w wersji papierowej;
  • otrzymasz pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.
  • znajdziesz przydatne materiały informacyjne.

Warto skorzystać z tej formy pomocy – w ramach rządowego programu można uzyskać nawet do 37 tys. zł! Szersze informacje: https://czystepowietrze.gov.pl.

Możesz też otrzymać wsparcie z budżetu miasta!

Po zmianie ogrzewania na ekologiczne w domu lub mieszkaniu zyskasz do 6 tys. na lokal (i do dwóch razy tyle, jeżeli budynek został ocieplony do czterech lat wstecz). Dopytaj o szczegóły w Wydziale Środowiska UM w Gliwicach (tel. 32/238-54-45, 32/239-13-32, 32/238-54-82, www.niskoemisyjne.gliwice.eu).

Czyste powietrze nad Gliwicami – nowy program dotacyjny

Miasto pracuje obecnie nad kolejnym projektem związanym z walką z niską emisją i szkodliwymi „kopciuchami”, których sporo jest jeszcze w domach jednorodzinnych. W ramach unijnego konkursu przygotowuje program „Czyste powietrze nad Gliwicami” przewidujący wsparcie finansowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy zastąpią nieekologiczne źródło ogrzewania ciepłem z sieci PEC, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie), ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub pompą ciepła. Opis sposobu aplikowania o nowe miejskie dotacje, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Do tematu będziemy powracać na lamach MSI – Gliwice i na stronie Gliwice.eu.

Czyste powietrze to temat priorytetowy dla gliwickiego samorządu, bliski wszystkim mieszkańcom śląskich miast. W Gliwicach konsekwentnie prowadzimy szeroko zakrojone działania związane m.in. z walką ze smogiem. Założony cel osiągniemy jednak tylko wtedy, gdy do inicjatyw miasta przyłączą się na szeroką skalę właściciele prywatnych nieruchomości. Stąd porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego efektem jest stały punkt informacyjny rządowego programu „Czyste Powietrze” w Gliwicach oraz nasze prace nad nowym programem dotacyjnym – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

PAMIĘTAJ, MUSISZ WYMIENIĆ:

► do 1 stycznia 2022 r. – kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 r.

► do 1 stycznia 2024 r. – kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r.

► do 1 stycznia 2026 r. – kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r.

jeśli Twój kocioł spełnia wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej, masz czas na wymianę do 1 stycznia 2028 r.

► piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza muszą być usunięte do 1 stycznia 2023 r.

Zwiększenie bezpośredniej obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów

znaki drogowe - uwaga

Sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21 można teraz załatwiać bez wcześniejszego umawiania wizyty w Urzędzie. Klienci indywidualni obsługiwani są według kolejki (wejście boczne przy bankomacie). Jednocześnie ograniczona została możliwość rezerwacji internetowej.

Wejście boczne od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) dostępne jest dla:

  •  Klientów indywidualnych, którzy nie rezerwowali terminu wizyty. Obsługa jestprowadzona wg kolejki, w systemie "jeden za jeden" , wymagane jest pobranie biletu (A) lub (B) z biletomatu. Uwaga - w czasie jednej wizyty można załatwić maksymalnie 2 sprawy. Szacowany czas oczekiwania na załatwienie sprawy zależny jest od liczby osób w kolejce oraz rodzaju załatwianych spraw.
  • Klientów indywidualnych, którzy zarezerwowali wizytę internetowo. Obsługa prowadzona jest wyłącznie na stanowiskach nr 2 i 3, za okazaniem unikalnego kodu wygenerowanego podczas rezerwacji (zgodnie z datą i godziną umówionej wizyty).
  • Klientów indywidualnych, którzy zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji do uzupełnienia dokumentacji. Obsługa prowadzona jest wg listy imiennej (zgodnie z datą i godziną umówionej wizyty).

- Obsługa klientów odbywa się w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy czym ostatni klient oczekujący na załatwienie sprawy związanej z rejestracją pojazdów zostanie wpuszczony na salę obsługi 15 minut przed końcem pracy Urzędu.  Z uwagi na różnorodność spraw załatwianych w Referacie Rejestracji Pojazdów i tym samym różny czas obsługi, przyjście tuż przed zakończeniem pracy Urzędu nie gwarantuje załatwienia sprawy w danym dniu - mówi Beata Szczepankiewicz, naczelnik Wydziału Komunikacji.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, w zakładce Wirtualne Biuro Obsługi -> Karty Informacyjne  (bezpośredni link bip.gliwice.eu/karty-informacyjne) znajdują się karty opisu usług z zakresu rejestracji pojazdów, które pozwolą na przygotowanie się do wizyty w Urzędzie. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy.

Przypominamy również o możliwości złożenia wniosków :

  • przez SEKAP, e-PUAP,
  •  w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego – wejście od ul. Wyszyńskiego,
  •  za pośrednictwem operatora pocztowego

 

Kulturalny rozkład jazdy: 11–13 czerwca

fioletowy kolaż zdjęć z napisaem Kulturalny rozkład jazdy

14. Sputnik nad Polską – festiwal filmów rosyjskich w kinie studyjnym Amok, impreza z cyklu „Szałfenster” oraz  Skup Kultury na Rynku to propozycje na kulturalny weekend w Gliwicach.

  • W piątek 11 czerwca startuje festiwal Sputnik nad Polską. W ten weekend Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na filmy „Wierność”, „Konferencja” i „Francuz”. Warto!
  • W sobotę 12 czerwca na godz. 17.00 zapraszają artyści. W Pracowni Rzeźby i Ceramiki Stowarzyszenia Forum Ceramików (ul. Ziemowita 1) odbędzie się impreza z cyklu „Szałfenster”.
  • Największy w regionie charytatywny kiermasz kulturalny, Skup Kultury, już w niedzielę 13 czerwca odbędzie się na Rynku. Między godz. 12.00 a 18.00 będzie można kupić książki, płyty i rękodzieło, a przy okazji wesprzeć finansowo osoby niepełnosprawne.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz. (mm)

Wokół Palmiarni

Palmiarnia

Palmiarnia Miejska w Gliwicach mieści się w lubianym przez mieszkańców i przyjezdnych parku Chopina. 140 lat temu w tym miejscu były pola uprawne i chmielniki. W XIX w. zaaranżowano park Chrobrego, do którego prowadziła popularna aleja spacerowa. Z czasem, jako naturalne przedłużenie promenady, założono park Chopina. Promenada połączyła parki w latach 90. XIX w.

Park Chopina rozwijał się stopniowo do obecnej powierzchni około 5 ha. Część południowo-wschodnia leżała bezpośrednio przy promenadzie i była urządzona w stylu francuskim – miała starannie uporządkowaną zieleń. Tereny północne były bardziej dzikie realizując założenia parku angielskiego. Wielką atrakcją i dumą parku Chopina jest 250-letni dąb szypułkowy.

Nadal w parku Chopina stoi dom ogrodnika z lat 80. XIX w., w którym dawniej mieszkał ogrodnik miejski zajmujący się utrzymaniem zieleni w całym mieście.

Obecnie utrzymaniem zieleni parku zajmuje się Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Jak będzie wyglądał park za kilka lat?

Za 5-7 lat park będzie wyglądał inaczej, będzie bardziej kolorowo i aromatycznie. Zmierzamy w kierunku idei parku angielskiego, mniej będziemy interweniować w zieleń, będzie więcej terenów łąkowych, zieleń nie będzie ekstremalnie uporządkowana. Nasadzimy nowe drzewa i krzewy, które w różnych strefach będą się wyróżniały kolorem i zapachem – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni, który oprowadzał po parku Chopina słuchaczy kolejnego odcinka podcastu „Palmiarnia na wynos”.

Zachęcamy do wysłuchania!

Podcast znajduje się na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

Solar Rejs 2021 - 40 uczestników! 700 km! 4 tygodnie!

łódź na której popłyną uczestnicy Solar Rejs

Gliwice dadzą początek niezwykłej przygodzie – w lipcu z gliwickiej Mariny do Szczecina wypłynie Wrzaskun z nietuzinkową załogą. W rejsie wezmą udział podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.

Turystyka śródlądowa staje się coraz bardziej popularna. Na początku maja z gliwickiej Mariny wypłynęła ECO-mobilna jednostka badawcza, czas na kolejne wyzwania. Na początku lipca, tą samą drogą wodną podąży 40-osobowa załoga Rejsu Solarnego, która z Gliwic do Szczecina popłynie jachtem DZ-850 z napędem elektrycznym zasilanym słońcem i silnikiem zasilanym bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na jachcie. Celem wyprawy są Dni Morza 2021, które odbędą się w Szczecinie. Solar Rejs 2021 potrwa cztery tygodnie i będzie podzielony na cztery etapy. W pierwszym popłyną żeglarze ŚYC, w kolejnych osoby niepełnosprawne – podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Do pokonania mają 700 km!

Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje nocne w portach i przystaniach na szklaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu, który działa przy Politechnice Śląskiej i jest organizatorem rejsu i świętuje w tym roku 64-lecie działalności.

W ostatnich latach Śląski Yacht Club zrealizował wiele rejsów morskich oraz kilka projektów społecznych, w tym rejsy śródlądowe Nasza Droga Odra 2016 pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, Odra dla Zuchwałych 2017 oraz rejs dookoła przylądka Horn, w którym uczestniczyli niewidomi żeglarze.

Tym razem każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik rejsu – załoga Solar Rejsu 2021 deklaruje codzienne relacje w mediach społecznościowych. To nie wszystko – jak zapowiadają organizatorzy wyprawy, z zebranych materiałów powstanie film dokumentalny oraz specjalny album książkowy. (mf)

Śmierdząca sprawa

Zdjęcie pól uprawnych

Ostatnio w różnych częściach Gliwic unosi się mało przyjemny zapach. Może w tym nie być nic nadzwyczajnego, bo czasami rolnicy o tej porze roku użyźniają pola naturalnym nawozem. Sprawa jednak wzbudziła spore zainteresowanie.

W Gliwicach i bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest sporo pól uprawnych, co generalnie jest przecież przyjemne. Jednak działania rolników, pomimo że są ekologiczne, niektórym mieszkańcom przeszkadzają.

Atmosfera się zagęściła, bo jak czasami nie wiadomo, kto jest winien, to najlepiej wskazać na urząd albo firmy miejskie. Podobnie jak rok temu, podejrzenie padło m.in. na oczyszczalnię ścieków. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyjaśniło jednak, że to nie oczyszczalnia jest odpowiedzialna za przykre zapachy. Poprzednio pracownicy PWiK ustalili, że powodem było nawożenie pól w rejonie Starych Łabęd i Rzeczyc. Tym razem uciążliwe zapachy pojawiają się również w południowych dzielnicach, m.in. na Wójtowej Wsi, co może wskazywać na to, że ich źródłem jest rolnictwo.

Informujemy, że miasto nie ma wpływu na tę sytuację. W pewnych warunkach atmosferycznych fetor po prostu się unosi i dociera nawet do pięknego centrum Gliwic.

 

Poznajemy linoryt

secesyjne czarno-białe motywy

Linoryt to technika graficzna, która polega na żłobieniu wzoru odbijanego później na papierze albo tkaninie. Brzmi interesująco? Muzeum w Gliwicach zaprasza na warsztaty z druku wypukłego!

W sobotę 19 czerwca w ogrodzie Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w dwóch grupach – o godz. 10.00 i 13.00 – rozpoczną się warsztaty linorytu. Będzie można stworzyć własną grafikę na torbie lub koszulce. Motywem przewodnim pierwszego spotkania linorytniczego będzie secesja. Poprowadzi je artystka Ewelina Szostakiewicz. Zapisy są prowadzone telefonicznie pod numerem 783 560 006. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Co trzeba zabrać ze sobą na warsztaty?

  • Dwa dłutka do linorytu: jedno o końcówce półokrągłej i drugie o końcówce w kształcie litery „v”,
  • a także element odzieży, na którym zostanie odbita grafika.

Uwaga! Tkanina nie powinna być elastyczna. Linoleum, w którym będą żłobione wzory, papier graficzny, kalkę kopiującą, gumowe wałki do nakładania farby i drewniane łyżki do wykonywania odbitek zapewnia organizator.

Warsztaty linorytnicze towarzyszą prezentowanej w Willi Caro i Czytelni Sztuki wystawie czasowej „Młoda Polska”.

Prowadzony przez Muzeum w Gliwicach cykl warsztatów linorytniczych to okazja, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

(mm

„Szkoła z Gigantami” za nami – prawie 10 000 uczestników!

baner

Niemal 10 tys. osób wzięło udział w trzeciej edycji akcji „Szkoła z Gigantami”, bezpłatnych webinariach  z programowania i matematyki. To wielki sukces, gratulacje!

Zakończyła się kolejna edycja największej bezpłatnej, ogólnopolskiej, społecznej akcji edukacyjnej ,,Szkoła z Gigantami – programowanie w czterech wymiarach gamingu”. W trwających dwa tygodnie zajęciach online udział wzięło ponad 8 tys. uczestników z Polski i prawie 2 tys. uczniów z Chorwacji i Słowacji.
Wydarzenie odbyło się w formie bezpłatnych webinariów z programowania na kanale YouTube, a dedykowane było uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Dla młodszej grupy wiekowej przygotowano cztery spotkania z programowania, oparte o różne typy rozgrywek: klasyczną rywalizację, tower defense, tanks oraz battle royale. Starsza grupa tworzyła tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS i JavaScript.
Nowością w ,,Szkole z Gigantami” były webinaria „Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty”.
W trakcie spotkań uczestnicy mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty i maturzysty.
Dzięki akcji dzieci i młodzież dołączyła do platformy Discord, która umożliwia nawiązanie nowych relacji, wymianę doświadczeń i wspólne programowanie.
Żyjemy w trudnych czasach, w których nie możemy zaproponować dzieciom wielu atrakcji, będących standardem jeszcze dwa lata temu. Korzystanie z komputera nie musi oznaczać wyłącznie konsumpcji rozrywkowych treści. Uczestnicy naszych kursów tworzą swoje własne gry, projekty 3D, aplikacje, a w przyszłości będą zmieniać świat. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych bezpłatnych akcjach oraz kursach, wśród których znajdziecie m.in. Akademię Youtubera. Już teraz zapraszam na wrześniową, 9 edycję bezpłatnej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Koduj z Gigantami” – mówi Dawid Leśniakiewicz, organizator akcji „Szkoła z Gigantami”.
Organizatorem akcji „Szkoła z Gigantami” jest międzynarodowa szkoła „Giganci Programowania” z oddziałami m.in. w Hiszpanii, Chorwacji i na Słowacji. Partnerem społecznym "Szkoły z Gigantami" są HAKERSI - ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera potrzebujące dzieci w usamodzielnianiu się przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych.
Więcej informacji na temat bezpłatnych akcji oraz kursów programowania można znaleźć na  www.giganciprogramowania.edu.pl. (mf)

 

 

Niecodzienna kolekcja

banner

Strugawki, ostrzałki, temperówki – w kolekcji Olgi Palecznej jest kilkaset przyborów szkolnych. Nietypową ekspozycję będzie można oglądać od 15 czerwca do 31 sierpnia w Oddziale dla Dzieci nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

„Mała rzecz, a cieszy” chciałoby się powiedzieć o przedmiocie, który znalazł się w centrum uwagi Olgi Palecznej i jej syna. To do nich należy nietypowy zbiór ostrzałek. Początki kolekcji sięgają lat 80., kiedy chłopiec zaczął dostawiać od podróżujących znajomych i rodziny strugawki. Wśród 240 temperówek są cieszące oko barwne figurki i przedmioty.

Wystawa „Strugawki” jest prezentowana w Oddziale dla Dzieci nr 33 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Warto odwiedzić wypożyczalnię i zobaczyć, czym temperowano ołówki i kredki na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. (mm)

Gliwice zawsze w grze

koszykarz w skoku

W Gliwicach kolejny raz będziemy świadkami sportowych emocji na najwyższym poziomie. Tym razem nasze miasto będzie gospodarzem meczów przygotowawczych Reprezentacji Polski w koszykówce do turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Z tej okazji mamy dla Was  podwójne bilety wstępu na mecze koszykówki z udziałem Reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Harmonogram rozgrywek dostępny jest na stronie Areny Gliwice.

Akcja promocyjna prowadzona jest na oficjalnym profilu Gliwic na Facebooku (https://www.facebook.com/Miasto.Gliwice), warto śledzić na bieżąco!

Szczegółowy regulamin jest dostępny poniżej.

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 12 czerwca elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Batalionu Kosynierów 1-7 (parking
od ul. Bernardyńskiej);
•    godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele).
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)

 

Jakub Świerczok wykupiony przez Piasta

Jakub Świerczok

Piast Gliwice skorzystał z opcji wykupu Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Umowa 28-letniego napastnika z Niebiesko-Czerwonymi będzie obowiązywała do 30 czerwca 2022 roku.

Jakub Świerczok trafił na Okrzei w sierpniu 2020 roku na zasadzie wypożyczenia z Łudogorca Razgrad. W umowie pomiędzy klubami zapisano opcję wykupu, z której Piast postanowił skorzystać. W poprzednim sezonie Jakub Świerczok rozegrał w barwach Niebiesko-Czerwonych łącznie 27 spotkań, w których zdobył 17 bramek oraz zanotował trzy asysty. 

Przed wypożyczeniem do Piasta Jakub Świerczok przez dwa i pół roku występował w Łudogorcu Razgrad, z którym trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Bułgarii. W barwach tego zespołu strzelił 36 goli w 82 meczach. W swojej karierze występował również w Zagłębiu Lubin, GKS-ie Tychy, Górniku Łęczna, Zawiszy Bydgoszcz, Polonii Bytom oraz 1. FC Kaiserslautern. 

GKS Piast SA 

Lekkoatleci zmierzą się na Syriusza

zawody lekkoatletyczne

Już w najbliższy weekend – 12 i 13 czerwca – na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza w Gliwicach odbędą się Mistrzostwa Śląska Seniorów, Juniorów i Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce. To najważniejsze w roku zawody dla klubów i zawodników ze Śląska. Walczy się nie tylko o medale i rekordy, ale też o przepustki na mistrzostwa Polski.

Na zawodach będzie można zobaczyć całą lekkoatletyczną czołówkę naszego województwa. Zostaną rozegrane praktycznie wszystkie konkurencje. Przewiduje się, że łącznie w dwudniowych mistrzostwach  weźmie udział około 600 zawodniczek i zawodników w prawie 1000 osobostartach.

Mistrzostwa otworzy 12 czerwca o godz. 14.00 konkurencja wieloboju. O godzinie 16.00 natomiast rywalizacja rozpocznie się już w pozostałych konkurencjach i potrwa do  godziny 20.00. W niedzielę także na stadionie przy ul Syriusza w Gliwicach będzie można dalej śledzić rywalizację śląskich lekkoatletów. Serdecznie zapraszamy do kibicowania na żywo nie tylko miłośników królowej sportu. WSTĘP WOLNY!

Zrób zakupy z sercem

stoisko z książkami

Skup Kultury to świetna okazja, żeby kupić książkę, płytę, grę planszową, a przy okazji wesprzeć osoby niepełnosprawne. W niedzielę 13 czerwca na gliwickim Rynku odbędzie się największy kiermasz kulturalny w regionie.  Dochód z imprezy trafi do podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.

Między godz. 12.00 a 19.00 na Rynku pojawią się stoiska z rozmaitymi dziełami kultury. Będą książki, albumy, winyle, komiksy, filmy – wszystko to, co mieszkańcy przekazali na rzecz akcji. Teraz będzie można spośród tych fantów wyszperać coś ciekawego. Nie ma ustalonej ceny, każdy płaci ile może i ile chce, pamiętając, że cel jest szczytny. O oprawę muzyczną Skupu Kultury zadbają Prywaciarze. Będzie się działo!

W 2019 roku gliwiczanie poszli na rekord i w czasie akcji udało się zebrać 20 132,65 zł.  Stowarzyszenie Cała Naprzód i Skup Kultury to solidne firmy – zarówno organizacja, jak i inicjatywa były już wyróżniane w konkursie Liderzy Społeczni Gliwic.

Kino rosyjskie w Amoku

kobieta w sukience, czarno-biały kadr

Sputnik – festiwal filmów rosyjskich – znowu w Gliwicach. Kino studyjne Amok przygotowało dla widzów sześć filmowych propozycji, w tym aż pięć filmów fabularnych.

Wśród prezentowanych obrazów jest nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Wielorybnik” w reżyserii Filipa Juriejewa. To kinowe zderzenie dwóch światów: Stanów Zjednoczonych i Czukczów, ludu żyjącyego na Półwyspie Czukockim i należącego do jednego z najstarszych na Syberii. Bardzo od siebie odlegli pod względem kulturowym, choć geograficznie całkiem bliscy – warto poznać filmową opowieść o ich spotkaniu.

„Wierność” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej jest z kolei „historią sąsiedzką”. Akcja filmowego dramatu rozgrywa się w Kaliningradzie. To śmiała opowieść o małżeństwie, do którego wkradła się rutyna.

Niewątpliwie warto także obejrzeć „Francuza”, obraz słynnego reżysera Andrieja Smirnowa z muzyką innego wybitnego rosyjskiego twórcy – Dmitrija Szostakowicza. Dodatkowo Smirnow zadedykował swój film Aleksandrowi Ginzburgowi, rosyjskiemu dysydentowi i bezkompromisowemu dziennikarzowi, jednemu z założycieli Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Przegląd filmów rosyjskich „14. Sputnik” rozpocznie się w piątek 11 czerwca i potrwa do czwartku 17 czerwca. Każdego dnia (poza poniedziałkiem, gdy kino Amok jest nieczynne) będzie wyświetlany jeden film. Poza biletami na pojedyncze seanse w sprzedaży są także karnety festiwalowe. Szczegóły na amok.gliwice.pl i w kasie kina (ul. Dolnych Wałów 3).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Weź udział w loterii

loteria baner

Trwa Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021- przypomina Główny Urząd Statystyczny. Zgłoszenia do udziału w loterii przyjmowane są do 7 lipca 2021 r.

Aby uczestniczyć w loterii należy:

  • wejść na stronę spis.gov.pl i zrealizować obowiązek spisowy poprzez samospis internetowy,
  • pobrać i zachować unikatowy, 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii,
  • zgłosić kod na stronie loteria.spis.gov.pl,       
  • sprawdzać wyniki losowania w mediach społecznościowych i na stronie loteria.spis.gov.pl.

Im szybsze zgłoszenie do udziału w loterii, tym większa szansa na wygraną! W loterii można wygrać atrakcyjne nagrody - karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł, a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca 2021 r. – 16 samochodów osobowych!

Najbliższe losowania nagród odbędą się: 18 czerwca 2021 r., 2 lipca 2021 r. oraz 9 lipca 2021 r.

Jeden kod może wziąć udział w wielu losowaniach. Wszystkie zarejestrowane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu finałowym.
Regulamin i harmonogram losowania nagród w loterii dostępne są na stronie loteria.spis.gov.pl.