Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 stycznia 2022 r.

// 10-01-2022

Dużo zdrowia, panie Majorze!

Major Tarnawski

Major Aleksander Tarnawski, mieszkający w Gliwicach ostatni żyjący cichociemny, 8 stycznia skończył 101 lat. Szacownemu solenizantowi składamy wyrazy uznania za służbę w obronie wolności i niepodległości naszego kraju i życzymy dużo zdrowia.

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie. Studiował chemię na Uniwersytecie Lwowskim. Po wybuchu wojny przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie rozpoczął służbę w 1. Dywizji Grenadierów. Został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam służył w 16. Brygadzie Pancernej, a następnie 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, komandosów polskiego podziemia, których zadaniem, po desancie do okupowanej Polski, była walka partyzancka z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy i trudne misje konspiracyjne. Zajmowali się też organizacją i szkoleniem ruchu oporu w kraju. Po zakończeniu ćwiczeń w Wielkiej Brytanii, nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 r., Tarnawski (pseudonim „Upłaz”) został zrzucony niedaleko Góry Kalwarii w ramach operacji Weller 12. Po desancie do Polski dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach. Był kilkakrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowano go również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Patria oraz szablą oficerską.
Major Tarnawski to ostatni z elity 316 cichociemnych, wspaniałych rycerzy niepodległości, dla których etos bezinteresownej służby Rzeczpospolitej, zwłaszcza w trudnych czasach II wojny światowej,  był najważniejszy. Tymi wartościami i swoją historią chętnie dzielił się gliwicką młodzieżą, z którą spotykał się na niezwykłych lekcjach historii propagując tradycje patriotyczne. Jest żywym pomnikiem historii i skarbnicą wiedzy o czasach minionych. Jego losy spisano w książce „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz” autorstwa Emila Marata i Michała Wójcika. (mf)

 

Kapituła Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

banner

Wyboru najlepszego tekstu w pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza dokona Kapituła w składzie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak. Kapituła spośród zakwalifikowanych tekstów wybierze trzy teksty finałowe i dokona wyboru zwycięskiej sztuki.

– Bardzo dziękuję Jurorom za wyrażenie akcesu do naszego Konkursu. Kluczowym argumentem było dla mnie, aby teksty nadsyłane do Konkursu oceniali nie tyle wybitni akademicy czy też celebryci, ale przede wszystkim teatralni praktycy, czyli ci, którzy dla teatru piszą, ci, którzy o teatrze piszą, ci, którzy teksty reżyserują, przemieniając słowo w materię sceniczną. Taki skład jurorów daje nadzieję, że nagrodzone teksty poradzą sobie nie tylko w Konkursie, ale przede wszystkim na scenie, będą rezonować nie tylko jako dobra literatura, ale przede wszystkim żywy, czyli grany spektakl, konfrontowany z widzem i całą maszynerią teatralną: pracowniami, dyrektorami, aktorami, ekipami technicznymi, biurami sprzedaży biletów – powiedział Grzegorz Krawczyk, przewodniczący Rady Programowej Konkursu.

Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza ogłoszony został w Gliwicach 9 października 2021 r., w setną rocznicę urodzin poety. Nagroda ustanowiona przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, w zamyśle jej inicjatorów (Krawczyk, Oparek i Pielichowski) ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej. Na zwycięzcę Konkursu czeka statuetka oraz kwota 50 000zł. Nagrodzony dramat zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz opublikowany w serii „Czytelnia Sztuki”. Dotychczas ukazała się sztuka Michała Siegoczyńskiego „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, której wystawienie zdobyło Grand Prix w XXV Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Kolejną publikacją z tej serii będzie „Dziki Wschód” Przemysława Pilarskiego.

Do 31 marca 2022 r. trwa konkursowy nabór tekstów – organizatorzy czekają na utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów posiadających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany ( z nadanym numerem ISBN) utwór literacki i/lub wystawiony na scenie teatru repertuarowego. Zgłaszane do Konkursu teksty nie mogą być wcześniej publikowane ani wystawione w formie sztuki teatralnej.  Pełen regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.nagrodarozewicza.pl

Tarnogórska i Witkiewicza od jutra w obu kierunkach

ręce na kierownicy samochodu

Dobiegły końca prace drogowe powiązane z budową Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, których prowadzenie wymagało ograniczenia ruchu na ulicach Tarnogórskiej i Witkiewicza. Od wtorku 11 stycznia obydwie ulice będą znów w pełni przejezdne – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Ul. Tarnogórska zyskała nową konstrukcję nawierzchni i nowe oświetlenie, a pozostała istniejąca infrastruktura podziemna została przebudowana. Wykonano także wyspy dla pieszych, zatoki postojowe, chodniki oraz ścieżki rowerowe, stanowiące kontynuację ciągów komunikacyjnych powstających na obszarze Centrum Przesiadkowego.

Klasyka kina w Amoku

kadr z filmu

Zapraszamy na pokazy filmów Warner Bros, legendarnego studia filmowego, założonego przez braci Warnerów (Alberta, Sama i Harry’ego), polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia, urodzonych na Mazowszu. Zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora.

Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która do dziś jest jedną z największych na świecie.

13 stycznia o godz. 18.00 kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) wyświetli dramat Roberta Aldricha „Co się zdarzyło Baby Jane”. Film jest przejmującą opowieścią o dwóch siostrach, zapomnianych aktorkach mieszkających w jednej z wytwornych rezydencji Hollywood. Bilety są dostępne na amok.gliwice.pl i w kasach.

Dzieje Śląska w okresie późnego średniowiecza

slider

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie dzieci i młodzież, do historycznej podróży przez burzliwe dzieje naszego wyjątkowego regionu – Śląska. W ramach nowego projektu edukacyjnego pt. „Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii” przygotowanego przez Muzeum w Gliwicach, w czasie 9 spotkań w bieżącym roku szkolnym usystematyzujemy wiedzę z historii Śląska, zapoznamy się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych.

Uczestnicy podczas każdych zajęć otrzymają specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią będą mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne. Na najmłodszych czekają kolorowanki tematyczne. Zajęcia skierowane są zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt opracowuje historyczka Anna Pikulska-Stępień. Najbliższe spotkanie będzie już czwartym z kolei. Omawiać będziemy dzieje Śląska w XIV i XV stuleciu.

sobota, 15 stycznia

  • Cykl: Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii
  • Spotkanie czwarte: Dzieje Śląska w okresie późnego średniowiecza (XIV - XV w.)
  • godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami
  • godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych
  • Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień
  • Zapisy: tel. 783 560 006
  • Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od osoby
  • W zależności od sytuacji pandemicznej zajęcia prowadzone będą stacjonarnie bądź za pośrednictwem platformy ZOOM
  • Organizator: Muzeum w Gliwicach

„ABC Empatii” już w Gliwicach

prezentacja kjsiązki ABC Empatii przed budynkiem Szpitala Miejskiego nr 4

Jak rozmawiać z dziećmi o tym, że mimo wielu różnic w wyglądzie zewnętrznym i zachowaniu jesteśmy tacy sami? Jak nie dopuszczać do tworzenia barier i stereotypów w myśleniu, związanych z osobami z różnymi niepełnosprawnościami? Z pomocą wychodzi niezwykły projekt Fundacji Rodziny Czepczyńskich – pakiet książek dla najmłodszych i materiałów dla nauczycieli pod tytułem „ABC Empatii”. Opisane w nim relacje i doświadczenia małych bohaterów, poznających koleżanki i kolegów z niepełnosprawnościami i różnymi schorzeniami, mają pomóc przedszkolakom i uczniom klas I-III oraz pacjentom szpitalnych oddziałów pediatrycznych w nauce empatii, akceptowaniu siebie takimi, jacy jesteśmy i wzajemnej tolerancji.

Pachnące nowością pakiety edukacyjne przywieźli i zaprezentowali w Gliwicach Damian Kupczyk, prezes Fundacji Rodziny Czepczyńskich oraz senator Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W spotkaniu zorganizowanym przed Szpitalem Miejskim nr 4, do którego małych pacjentów trafia część pokazywanych książek, uczestniczyli również zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich oraz były wieloletni włodarz miasta, a obecnie senator, Zygmunt Frankiewicz.

Obecność przedstawicieli Senatu RP nie była przypadkowa – izba wyższa polskiego parlamentu patronuje temu projektowi w ramach upowszechniania standardów tzw. edukacji włączającej. Marek Plura występuje także regularnie w obronie i interesie ośrodków zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz placówkami dla osób będących w potrzebie. – Sytuacja gospodarcza, wzrosty cen i energii elektrycznej powodują, że miejsca te są w bardzo złej, kryzysowej wręcz kondycji – zwracał uwagę Zygmunt Frankiewicz, dziękując senatorowi Plurze za aktywność i zaangażowanie w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Empatia jest jedną z najważniejszych cech, którymi powinien wykazywać się człowiek, a wiedza, jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami, jest kluczowa i to od najwcześniejszych lat. Miasto Gliwice organizuje wiele projektów dla osób z niepełnosprawnościami, niemniej ten jest wyjątkowy właśnie dlatego, że został zaadresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pakiety, które trafiają dziś do miejskiego szpitala i do jednej z gliwickich szkół, są świetnym materiałem dydaktycznym. Jestem przekonana, że spotkają się z wielką sympatią małych gliwiczan, ich rodziców i nauczycieli, ucząc w mądry i przystępny sposób, że każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa i żadne nie powinno czuć się gorsze tylko dlatego, że (na pozór) różni się od innych – stwierdziła zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber.

„Kartoteka” na afiszu

aktorzy w scenie zbiorowej

W Teatrze Miejskim w Gliwicach w tym tygodniu grana jest słynna „Kartoteka”. Tadeusz Różewicz napisał ją, mieszkając w Gliwicach.

Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak. Przedstawienia będę grane w TMG przy ul. Nowy Świat 55–57 14, 15 i 16 stycznia. Bilety są dostępne na stronie teatr.gliwice.pl i w kasach.

Gliwickie mieszkanie Różewiczów mieściło się przy ul. Zygmunta Starego. Tadeusz Różewicz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Pisarz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym był między innymi Wojciech Pszoniak. W 1995 roku Tadeusz Różewicz został Honorowym Obywatelem Gliwic.

Sztuka lepszego życia – czytając siebie

ręka dziecka na dłoni mężczyzny

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie. Jako rodzice i opiekunowie dzieci opieramy się głównie na intuicji i nie zawsze mamy czas na refleksję i poszukiwanie innych sposobów rozwiązywania problemów, motywowania, nagradzania. Dobrą okazją by właśnie to zrobić jest przyjście na spotkanie w ramach projektu „Sztuka lepszego życia – czytając siebie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.

Spotkania są również doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością poradni.

13 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie „Dorastanie a zmiany, czy można się na nie przygotować?”, które pomoże rodzicom poznać zmiany, jakie zachodzą podczas dojrzewania oraz zrozumieć zachowanie swoich dorastających dzieci. Rodzice dowiedzą się także, jak przygotować się do nich, aby ułatwić ten trudny czas w życiu rodziny sobie i dzieciom. Bo dorastają nie tylko nasze dzieci, ale i my wraz z nimi. Spotkanie poprowadzą: psycholog Monika Gomolla-Seredyńska i pedagog Agnieszka Wilczyńska.

20 stycznia o godz. 17.00 odbędą się warsztaty „Słuchać czy słyszeć – parę słów o tym czego nie słychać”.  Spotkanie poświęcone będzie umiejętności aktywnego słuchania i komunikowania się, szczególnie w relacji rodzic – dziecko. Zajęcia poprowadzą: psycholog Mirosława Bubak i pedagog Dorota Pniowska.