// 10-10-2016
|
![]() |
Nagrodzeni za kulturę

W piątkowy wieczór w Teatrze Miejskim prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz przyznał nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Kim są laureaci?
Prezydent Miasta Gliwice przyznał nagrody w trzech kategoriach: za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego. Nagrody powędrowały do twórców i animatorów, którzy wyróżnili się aktywnością na polu kultury w 2015 roku albo zostali uhonorowani za całokształt działalności.
Helena Szuba – I nagroda za całokształt twórczości artystycznej Helena Szuba jest plastyczką, która specjalizuje się w malarstwie batikowym. Batik polega na nakładaniu wosku i umieszczaniu tkaniny w kąpieli z barwnikiem – w ten sposób farbowane są miejsca niepokryte warstwą wosku. Woskowanie i barwienie jest powtarzane wielokrotnie. Helena Szuba prezentowała swoje tkaniny na wielu krajowych i zagranicznych wystawach, uczestniczyła też w Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”, zdobywając m.in. Nagrodę Główną Prezesa ZPAP. Artystka organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi pracownię plastyczną dla osób niepełnosprawnych. Pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel. |
Dariusz Opoka – II nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury Dariusz Opoka jest prezesem Stowarzyszenia GTW, które propaguje kulturę i wspiera młodych twórców. Odpowiada za organizację cykli koncertów, m.in. Alternative Nights |
Mirosław Rakowski – II nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury Mirosław Rakowski przez 15 lat szefował Śląskiemu Jazz Clubowi, sprawując tę funkcję społecznie. Ze środowiskiem śląskich jazzmanów i stowarzyszeniem współpracuje od lat sześćdziesiątych. Jest pomysłodawcą cyklu koncertowego Czwartek Jazzowy z Gwiazdą oraz Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach, który promuje młode, wschodzące gwiazdy muzyki improwizowanej. |
Damian Recław – II nagroda za ochronę dziedzictwa kulturowego w 2015 roku Damian Recław jest historykiem i muzealnikiem związanym z Muzeum w Gliwicach, |
Anna Zawisza-Kubicka – III nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury Anna Zawisza-Kubicka zajmuje się grafiką, projektowaniem graficznym |
ZOBACZ FILM PREZENTUJĄCY LAUREATÓW
Po gali wręczenia nagród odbył się koncert w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso. Przed zgromadzoną w Teatrze Miejskim publicznością wystąpił zespół Gerardo Nuñez Trio w składzie: Gerardo Nuñez (gitara), Pablo Martin (kontrabas) i Angel Sanchez (instrumenty perkusyjne). Muzycy wykonali koncert inspirowany flamenco.
Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury są przyznawane co roku na wniosek instytucji, placówek oświatowych, szkół wyższych, związków twórczych, stowarzyszeń kulturalnych i społecznych oraz radnych Rady Miasta Gliwice.
(mm)
Nie daj się! Uprzedź raka!

Mammografia trwa kilka minut. To zaledwie 4 zdjęcia RTG – po dwa każdej piersi. Może więc warto przełamać lęk i skorzystać z bezpłatnego badania w mammobusie – 21 października na Placu Krakowskim?
O zdrowie trzeba dbać przez cały rok – szczególnie w październiku uznawanym od lat za miesiąc walki z rakiem piersi. Aby o tym przypomnieć, firma LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne, profilaktyczne badania mammograficzne. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna (58/666-24-44, linia czynna od poniedziałku do soboty) lub elektroniczna za pośrednictwem strony www.mammo.pl. – Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40. roku życia. Badanie pozwala wykryć zmiany we wczesnym stadium zaawansowania, dzięki czemu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi – podkreśla dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka.
Bezpłatna mammografia przysługuje paniom w wieku:
- 50 – 69 lat
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
- 40 – 49 oraz 70 – 75 lat
Badania wykonywane są w ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji.
(kik)
Jesienna promocja na pracę

Szukasz zatrudnienia? Kierujesz kroki m.in. do urzędu pracy, a ten… może być jeszcze bliżej! Jesienią stanowisko gliwickiego PUP działa raz na tydzień w C.H. Forum.
Powiatowy Urząd Pracy to nie tylko rzetelna instytucja. To również zespół profesjonalnych i doświadczonych pracowników gotowych odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrudnienia, pomóc w wyborze odpowiedniej oferty pracy, ułatwić przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej czy przygotować dokumenty aplikacyjne. – Jesienią przygotowaliśmy dla mieszkańców Gliwic i powiatu nietypową ofertę. Począwszy od września, raz w tygodniu zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska znajdującego się przy kasach sieci Carrefour w Centrum Handlowym Forum przy ul. Lipowej. Czekamy od godziny 11.00 do 15.00, w piątki 14 i 21 października – zachęca Marek Kuźniewicz, dyrektor Powiatowego Urząd Pracy w Gliwicach.
Na takie spotkanie można umówić się wcześniej, dzwoniąc pod nr tel. 519-130-772 lub wysyłając e-mail na adres sekretariat@pup.gliwice.pl (temat wiadomości – Forum). – Masz pytania? Chcesz porozmawiać na konkretny temat? Potrzebujesz indywidualnej pomocy? Daj nam sygnał, a przygotujemy się szczegółowo do indywidualnego spotkania z Tobą – deklarują konsultanci gliwickiego PUP. (kik)
Zakończ sezon na rowerze!

Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy po raz 59 zaprasza na wspólne zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego.
W niedzielę, 16 października, o godz. 9.00 z gliwickiego Rynku po raz ostatni w tym sezonie wyruszy rajd pod opieką doświadczonych przodowników turystyki kolarskiej. Do pokonania będzie 30 km, z metą przy zamku w Chudowie. Uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce również indywidualnie, dowolną trasą. W Chudowie, po opłaceniu symbolicznego wpisowego, uczestnicy otrzymają pamiątkową plakietkę i będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami. Uwaga! Warto pamiętać o zabraniu kasku rowerowego. (mf)
Zrozumieć depresję…

…będzie można w trakcie kolejnej prelekcji cyklu Zdrowe Gliwice. Spotkanie odbędzie się 12 października (środa) w Centrum Handlowym Forum przy ul. Lipowej 1 w Gliwicach (scena Forum – I piętro).
Wykład wygłosi dr nauk med. Robert Pudlo – konsultant wojewódzki ds. psychiatrii. Wstęp jest wolny. Początek spotkania o godz. 18.00.
Zdrowe Gliwice to kolejny projekt prozdrowotny skierowany do mieszkańców. Organizatorem jest Miasto Gliwice przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej. Główny cel? Edukacja zdrowotna mieszkańców. W trakcie poprzedniej prelekcji rozmawiano na temat chorób układu krążenia. Wykład wygłosił dr n. med. Adam Golda z Oddziału Kardiologii Gliwickiego Centrum Medycznego. Jeszcze wcześniej poruszano inne ważne zagadnienia dotyczące m.in. otyłości, osteoporozy, profilaktyki czerniaka.
Zadbaj o zdrowie

Już 22 października gliwiczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji w ramach miejskiej akcji „Gliwicki Dzień dla Zdrowia”. Rejestracja telefoniczna do wybranych placówek ruszy 17 października.
„Gliwicki Dzień dla Zdrowia” jest organizowany po raz szósty i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. W ubiegłym roku z oferty skorzystało niemal 750 osób. Na podkreślenie zasługuje fakt, że działające w Gliwicach placówki medyczne nieodpłatnie przyłączają się na zaproszenie miasta do tej ważnej akcji społecznej. Bez nich zrealizowanie tego przedsięwzięcia byłoby niemożliwe. Warto zapoznać się ze szczegółowym wykazem tegorocznych propozycji, bo jest w czym wybierać.
W wyznaczonych godzinach (głównie od 10.00 do 15.00) będzie okazja do przeprowadzenia różnorodnych badań, uzyskania porad dotyczących wielu schorzeń, zadbania o kondycję zdrowotną i fizyczną. Uwaga! W przypadku niektórych pomiarów konieczna będzie wcześniejsza rejestracja telefoniczna – od 17 października. (kik)
22 października
godz. 10.00 – 15.00
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego, ul. Chudoby 10
- zabiegi z zakresu kosmetyki i masaż
- oznaczanie poziomu cukru we krwi
- pomiary ciśnienia tętniczego
Naturhouse, ul. Okopowa 10
- porady dietetyczne
- badanie składu ciała
Fridamedical, ul. Nowy Świat 61
- konsultacje z położną
- porady fizjoterapeutyczne dla dzieci i dorosłych
- konsultacje logopedyczne dla dzieci i dorosłych
- spotkanie z ortotykiem - specjalistą w ortezowaniu dzieci
- zabiegi fizjoterapeutyczne
- pokaz masażu Shantala
Specjalistyczny Zakład Stomatologii Zachowawczej, ul. Daszyńskiego 30
- badania stomatologiczne
Pryzmat Poradnia Okulistyczna Marek Rzendkowski, ul. Tarnogórska 70/1, rejestracja od 17 października, tel. 32/233-40-32
- badania SCOT w kierunku jaskry i AMD
Pryzmat Salon Optyczny i Galeria Sztuki Karina Rzendkowska, C.H. ARENA, Aleja Nowaka-Jeziorańskiego 1
- dobór korekcji okularowych
Mrs Sporty Gliwice, ul. Sikory 3 (wejście od ul. Witkiewicza)
- 9.00 – 15.00 – bezpłatna analiza składu ciała na wadze Tanita, pomiar ciśnienia tętniczego z omówieniem – rejestracja od 17 października, tel. 501-549-411
- 11.00 – prelekcja i porady dietetyka „Odchudzanie z rozsądkiem”
- 13.00 – prelekcja i porady fizjoterapeuty „Jak wzmocnić swój kręgosłup”
Gliwickie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne, ul. Słowackiego 58B, rejestracja od 17 października, tel. 32/231-52-13
- konsultacje psychologiczne
- konsultacje fizjoterapeutyczne
- konsultacje lekarskie dla dzieci (od noworodków do 7. roku życia)
- konsultacje logopedyczne
- konsultacje pedagogiczne dla dzieci (w wieku od 2,5 roku do 7. roku życia)
Centrum Odnowy Biologicznej GALATEA – Grota Solna Galos, ul. Tarnogórska 30, ul. Barlickiego 1 (II p.), rejestracja od 17 października, tel. 32/302-17-20, 516-164-271
- konsultacje dermo kosmetyczne
- fizjoterapia – zdrowy kręgosłup, wyszczuplanie
- zdrowe stopy (odciski, modzele, wrastające paznokcie)
- seanse relaksacyjno-lecznicze w Grocie Solnej (konieczne skarpety zmienne)
Gabinet Logopedyczny dr Małgorzata Szalińska-Otorowska, ul. Piwna 17, rejestracja od 17 października, tel. 32/302-98-80
- konsultacje logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy, dorosłych z afazją etc.
- elementy terapii logopedycznej oraz felinoterapii (terapii z udziałem kota)
Centrum Medyczne Plus, ul. Piwna 17, rejestracja od 17 października, tel. 32/302-98-80
- konsultacje urologa (profilaktyka nietrzymania moczu)
- porady rehabilitanta
- porady dietetyka
- konsultacje okulisty (badania profilaktyczne w kierunku jaskry)
Axel Orthopedic – Grażyna Kosela Częstochowa, ul. Piwna 17, rejestracja od 17 października, tel. 602-306-001
- prezentacja damskiego obuwia profilaktycznego (oferta całoroczna )
- specjalistyczne konsultacje w zakresie doboru obuwia zdrowotnego i ortopedycznego
godz. 7.00 – 10.30
Laboratorium Medyczne LAB-MED – Punkt pobrań, ul. Raciborska 11
- badania laboratoryjne krwi: ALAT, ASPAT, glukoza, cholesterol – badania wykonywane na czczo!
godz. 9.00 – 13.00
Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny Bental Baron sp.j., ul. Chemiczna 3
- przegląd jamy ustnej i konsultacje w zakresie leczenia stomatologicznego
- usuwanie kamienia nazębnego (skaling) oraz fluoryzacja zębów – po zakwalifikowaniu przez lekarza
Technonowinki w służbie medycyny

Już po raz trzeci, 19 i 20 października, w Gliwicach odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „IT w zdrowiu”. W planach liczne prelekcje, warsztaty i pokazy innowacji technologicznych, m.in. wirtualnej rzeczywistości.
Wydarzenie organizowane przez Miasto Gliwice i miejską spółkę Śląska Sieć Metropolitalna ma szerokie grono adresatów. Przygotowano je z myślą o lekarzach i personelu medycznym, farmaceutach, menedżerach i kadrze zarządzającej placówkami medycznymi, a także wszystkich zainteresowanych tematem – fizjoterapeutach, trenerach zdrowia, pracownikach naukowych, studentach kierunków medycznych, producentach sprzętu medycznego i oprogramowania dla służby zdrowia czy inwestorach poszukujących nowych projektów i inspiracji. Spotkania odbędą się w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” przy ul. Bojkowskiej 37. Warto wiedzieć, że udział w nich jest bezpłatny i wymaga wyłącznie rejestracji on-line na stronie www.konferencjaith.pl.
– W programie tegorocznego „IT w zdrowiu” każdy znajdzie coś interesującego – uważa Grzegorz Nitkiewicz, prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej. – Przygotowaliśmy prelekcje i panele dyskusyjne dla tych, którzy chcą być na bieżąco ze zmianami w prawie, wystąpienia dla osób, które poszukują nowych rozwiązań w oprogramowaniu, a także pokazy i warsztaty dla wszystkich, których interesują innowacje i projekty badawcze. Uczestnicy poznają w efekcie m.in. nowoczesne rozwiązania informatyczne, dobre praktyki w zakresie digitalizacji i informatyzacji placówek służby zdrowia, a także innowacje technologiczne, takie jak wirtualna rzeczywistość i zastosowanie robotów w rehabilitacji – dodaje szef ŚSM. W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli również możliwość konsultacji ze specjalistami w zakresie pozyskiwania środków unijnych dla jednostek ochrony zdrowia w perspektywie finansowej 2014-2020.
Swój udział w spotkaniach potwierdzili m.in. przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Głównym partnerem wydarzenia jest firma. Dodatkowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie internetowej www.konferencjaith.pl, a także na fanpage’u: www.facebook.com/konferencjaITwzdrowiu
(kik)
Fenomenalny finisz. GTK wygrywa!

Doskonała czwarta kwarta w wykonaniu GTK zapewniła gliwiczanom cenny komplet punktów w meczu z meritumkredyt Pogonią Prudnik.
W wyjazdowym spotkaniu z meritumkredyt Pogonią Prudnik kolejne „double-double” zanotował Paweł Zmarlak, który zdobył 17 punktów i zebrał 13 piłek. Marcin Salamonik dołożył natomiast 18 "oczek” i 6 zbiórek. Całe spotkanie obfitowało w wiele emocji. Po dwóch kwartach prowadzili gliwiczanie, na początku trzeciej – do gry zaprali się gospodarze. Wypracowali nawet sporą przewagę, którą udało się gliwiczanom zredukować do dwóch punktów dopiero w samej końcówce trzeciej części gry. Początek czwartej kwarty również należał do meritumkredyt Pogoni Prudnik. Po celnych rzutach z dystansu gospodarze odskoczyli gliwiczanom na osiem punktów. GTK odpowiedziało na tyle skutecznie, że na dwie minuty przed końcem meczu prowadziło jednym punktem. Decydująca o końcowym rezultacie akcja gospodarzy nie udała się. Gliwiczanie skutecznie skontrowali i mogli cieszyć się wygraną – 74:71.
Następny mecz GTK Gliwice zagra na własnym parkiecie z ACK UTH Rosą Radom. Spotkanie odbędzie się 16 października (niedziela) o godzinie 18.00 w hali „Łabędź”
w Gliwicach.
We wszelkich sprawach zasygnalizowanych w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego wyjaśnień udziela Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic, tel.: 32/239-12-89, 693-629-991, e-mail: rzecznik@um.gliwice.pl