Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 maja 2021 r.

// 10-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Ruszają IGRY 2021!

Prezdent Gliwic wręcza studentom klucze do miasta

Przed nami kolejne studenckie święto – IGRY 2021. W tym roku Juwenalia Politechniki Śląskiej odbędą się bez fizycznego udziału publiczności, ale wydarzenie zostanie udostępnione za pośrednictwem serwisów: Facebook, YouTube oraz Instagram. Co nas czeka podczas tegorocznego studenckiego święta?

Pomimo obostrzeń, tradycji musi stać się zadość – ruszają Igry 2021! Wielkie studenckie święto, choć w tym roku bez udziału publiczności, rozpocznie się 10 maja. Zabawa potrwa do 14 maja.
Politechnika Śląska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju i ma wpływ na rozwój miasta. Również miasto chce współpracować z Politechniką Śląską i wpływać na rozwój uczelni. Przekazanie kluczy do miasta jest tego symbolem. Życzę społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej, żeby tegoroczne Igry, mimo że organizowane w specyficznych warunkach, jak co roku dostarczyły wielu emocji i wrażeń. Życzę, by była to impreza, która jeszcze bardziej integruje społeczność akademicką, a dla mieszkańców jest potwierdzeniem, że jesteśmy miastem akademickim, że studenci są siłą napędową miasta i w nich pokładamy wielką nadzieję na przyszłość. Niech te Igry, jak zawsze będą wspaniałe – mówił Adam Neumann, prezydent Gliwic przekazując studentom klucze do miasta.
W igrowych wydarzeniach może wziąć udział każdy: studenci, mieszkańcy okolicznych miast oraz wszyscy zainteresowani studenckim świętem. Będą turnieje, zabawy, muzyka, rozrywka i atrakcyjne nagrody.
Igry to wydarzenie, w którym wszyscy możemy uczestniczyć. Studenci, pracownicy, mieszkańcy miasta. Zapraszamy serdecznie, bądźmy razem. Poprzez wspólne świętowanie uczcijmy naszą ciężką pracę, którą wykonujemy na co dzień. Jesteśmy w Gliwicach już 76 lat. Niedługo będziemy obchodzić kolejne urodziny naszej Uczelni. To długa i bogata tradycja wspaniałej kooperacji nie tylko w czasie Igrów. Mimo, iż trudny czas pandemii spowodował zmianę formuły Igrów, to radość ze wspólnego spędzania czas nadal pozostaje niezmienna. Serdecznie zapraszam – mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. Politechniki Śląskiej, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji.
Zachowanie tradycji jest dla  studentów Politechniki Śląskiej ważnym aspektem kulturowym. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, takich jak: turnieje e-sportowe, koncerty, które będą się odbywały w formule online. Mimo, że obowiązują nas obostrzenia kultywujemy tradycję Igrów, a te odbywają się już od 63 lat. Mam nadzieję, że studenci będą zadowoleni z rozrywki, którą zaoferujemy im przed sesją. Nie mamy możliwości przeprowadzenia korowodu  czy grillowania, jednak Samorząd Studencki planuje szereg wydarzeń np. kinowanie, które będzie swego rodzaju rekompensatą dla studentów – dodaje Dawid Mordarski, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej.
Co nas czeka w tym roku podczas IGRÓW?
10 maja, godz.  16.30: przekazanie klucza, wywiady z władzami uczelni i Radą Uczelni oraz teleturniej 1 z 15.
11 maja, godz. 16.00: Covery. Inspiracje. Plagiaty; Winyl house; Making of IGRY 2020.
12 maja, godz. 15.30: „Dobry dzień, witom!”; turnieje gier (stream); sesja RPG.
13 maja, godz. 17.00: „Dobry dzień, witom!”; występ zwycięzcy Przeglądu Kapel Studenckich; koncert muzyczny - Bas Tajpan.
14 maja, godz. 17.00: „Dobry dzień, witom!”, koncert muzyczny - Maja Krav; koncert muzyczny - Wiewiórka na Drzewie.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na facebooku Politechniki Śląskiej.
Inaugurację Igrów można zobaczyć na: https://www.youtube.com/watch?v=HVO5smIHtlw (mf)
 

 

 

 

 

 

Jak widzę Gliwice w 2040 roku?

konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Hej, dzieciaki, nastolatki i studenci! Zapraszamy do twórczego włączenia się w prace nad nową strategią miasta – Gliwice 2040. Ogłaszamy dwa konkursy: plastyczny „Moja przyszłość – #Gliwice2040” oraz filmowy. Czekamy na Wasze dokonania do 11 czerwca!

Lubicie malować, rysować, wyklejać? Macie smykałkę do prac płaskich i przestrzennych lub grafiki komputerowej oraz od 3 do 18 lat? Konkurs plastyczny jest dla Was! Pokażcie nam swoją wizję Gliwic za około 20 lat – Wasz pomysł na miasto przyszłości, w którym chcielibyście żyć. Najmłodsi (dzieci z grup przedszkolnych oraz klas 1–3 szkoły podstawowej) mogą wykonać samodzielną pracę formatu A3 w dowolnej technice płaskiej. Starsi (uczniowie z klas 4–8 i uczniowie szkół średnich) mają także do wyboru pracę indywidualną lub w dwuosobowym zespole przy przestrzennej makiecie wykonanej dowolną techniką, o maksymalnym wymiarze 60 cm x 60 cm. Na nastolatki ze szkół średnich czeka jeszcze jeden wariant – możliwość przygotowania pracy graficznej stworzonej w programie komputerowym.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Konkurs filmowy „#Gliwice2040” adresowany jest z kolei do osób w wieku 15–24 lat, zamieszkałych w Gliwicach, uczących się lub studiujących w placówkach na terenie naszego miasta, słowem – uczniów gliwickich szkół średnich, placówek wychowania pozaszkolnego, młodzieżowych domów kultury, członków kół zainteresowań i innych grup młodzieżowych oraz studentów. Czekamy na Wasz krótki metraż trwający od 1 do 3 minut: dokument, wywiad, reportaż, fabułę, animację, spot. Pokażcie, jak widzicie potencjał Gliwic i gliwiczan, co znaczy dla Was pozytywna wizja miasta, przedstawcie swój sposób widzenia różnych aspektów (historycznych, kulturalnych, architektonicznych czy krajobrazowych), dzięki którym młodzi ludzie czują się dobrze w mieście. Wasz film musi mieć formę pliku cyfrowego w formacie Quicktime, AVI, MPEG lub MP4.

REGULAMIN KONKURSU FILMOWEGO

Zarówno w konkursie plastycznym, jak i filmowym można zgłosić maksymalnie jedną samodzielnie wykonaną pracę w danej grupie wiekowej, składając ją do 11 czerwca do godz. 15.00, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, oświadczeniem o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych oraz oświadczeniem o przygotowaniu pracy w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie, do jednej z siedzib Urzędu Miejskiego – przy ul. Jasnej 31A lub ul. Zwycięstwa 21. Zachęcamy do udziału!

Eko-jednostka wypłynęła

łódź eko-rejsu w Marinie

Z gliwickiego portu wypłynęła załoga eko-rejsu, która Odrą, przez Szczecin, Wybrzeże i Gdańsk dotrze na Mazury. Podczas wyprawy załoga będzie promować zdrowy styl życia i turystykę ekologiczną, sprawdzi też przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki i przeprowadzi badania jakości powietrza, wody i osadów. W gliwickiej Marinie z załogą spotkał się Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

To interesujący projekt, który wpisuje się w wizję rozwoju Gliwic – miasta nowoczesnego, ekologicznego i otwartego na nowe możliwości. Mamy Kanał Gliwicki, port, marinę i dostęp drogą wodną do morza. Mamy potencjał i chcemy wykorzystać posiadane możliwości –  rozwijać unikatową formę turystyki, jaką jest żegluga śródlądowa. Obecnie trwają prace nad tworzeniem strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” – to dobra przestrzeń do promocji turystyki śródlądowej, która powinna stać się jednym z symboli Gliwic – mówił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic podczas spotkania z uczestnikami rejsu, które odbyło się w niedzielę 9 maja w Marinie Gliwice.
Czteromiesięczny rejs  ECO-mobilną jednostką pływającą, do którego przyłączyły się Gliwice, rozpoczął się 8 maja. Załoga wypłynęła z Raciborza i  9 maja o godz. 18.00 zacumowała w Marinie Gliwice. W poniedziałek, 10 maja wypłynęła w dalszą drogę. Rejs dopiero się rozpoczął, ale załoga ma już pierwsze wnioski ze swoich badań.
Odra stwarza ogromne możliwości dla żeglugi i turystyki. To dziedzina, która ma potencjał i warto ją rozwijać. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z miastami, które chętnie przyłączyły się do projektu promującego turystykę wodną. A potencjał jest ogromny – przez Gliwice bez problemu można dotrzeć drogą wodną nad Bałtyk. Po pierwszym dniu rejsu jestem zaskoczony wydajnością paneli fotowoltaicznych – mówił podczas spotkania w Marinie Gliwice Stefan Nowak, prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, organizator wyprawy.
Rejs ECO-mobilnej jednostki jest otwartym projektem popularnonaukowym promującym zdrowy styl życia, zrównoważony rozwój, circular economy (regeneracyjny system gospodarczy o obiegu zamkniętym, w którym odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych minimalizując zużycie surowców, wielkość odpadów i emisję energii), turystykę ekologiczną, wykorzystanie śródlądowych szlaków wodnych oraz elektromobilność na wodzie – podczas rejsu używany jest napęd elektryczny testowany pod kątem wykorzystania w żegludze śródlądowej i turystyce wodnej.
Załoga złożona z pracowników i studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego płynie zmodernizowaną szalupą ratunkową, wcześniej eksploatowaną na zbudowanym w 1981 r. rosyjskim zbiornikowcu Che Guevara. Podczas czteromiesięcznego rejsu badacze ocenią przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne otoczenia szlaków wodnych, jakość obsługi oraz poziom bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego na trasie rejsu. Przeprowadzą też analizę infrastruktury związanej z gospodarowaniem odpadów komunalnych i skontrolują jakość powietrza, wody i osadów oraz czystość trasy, m.in. dzikie wysypiska.
Z Gliwic łódź popłynie dziś do Opola, później do Wrocławia, Szczecina, Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga i Iławy. Następnie zostanie przetransportowana  na  Mazury, gdzie zakończenie projektu przewidziane jest na koniec sierpnia. Projekt realizuje Yacht Club „Sztag” Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
Dobrej pogody, załogo, pomyślnych wiatrów! (mf)

 

 

W Gliwicach ma powstać Akademia Sportowa

Młodzi piłkarze w bramce

W Gliwicach ma powstać nowoczesne centrum sportowe z kompleksem boisk pozwalających na doskonalenie umiejętności w kilku dyscyplinach. Mają z niego korzystać profesjonaliści i amatorzy zrzeszeni w różnych klubach.

Na razie znane są tylko wstępne założenia projektu pod nazwą Akademia Sportowa Gliwice. Pod hasłem tym kryje się pomysł utworzenia profesjonalnego ośrodka szkoleniowego dla sportowców w różnym wieku, przede wszystkim z gliwickich klubów. Oferta będzie też z pewnością atrakcyjna dla zawodników z innych miast, gdyż w regionie brakuje podobnych obiektów, a przedsięwzięcie już teraz zapowiada się ciekawie i wyjątkowo nawet w skali kraju.

Kompleks boisk z kubaturowym zapleczem oraz z towarzyszącą infrastrukturą usługową ma powstać na działkach miejskich w dzielnicy Czechowice przy ul. Rekreacyjnej.

Czechowice to zielona część Gliwic, oddalona od centrum, z dobrym dojazdem. W sąsiedztwie znajduje się chętnie odwiedzany przez gliwiczan ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem – miejsce wypoczynku i rekreacji. Nowy projekt dobrze wpisze się w charakter tego obszaru i uzupełni sportową ofertę miasta.

W przyjętej w ubiegłym roku przez miejskich radnych uchwale w sprawie kierunków rozwoju sportu zwrócono uwagę na konieczność uzupełnienia sportowej bazy infrastrukturalnej o nowoczesny kompleks oświetlonych boisk piłkarskich. Przydałyby się do treningów dzieci i młodzieży marzącej o grze w Ekstraklasie oraz do treningów zawodowych piłkarzy.

Założenia są szersze, bo z nowego obiektu mogłyby korzystać również inne kluby sportowe. Ważne jest wsparcie różnych dyscyplin priorytetowych dla miasta, szczególnie popularnych wśród mieszkańców, grupujących dużą liczbę trenujących. To istotne dla rozwoju i promowania lokalnego sportu oraz osiągania coraz lepszych wyników sportowych przez zawodników.

Jak w przyszłości mógłby wyglądać nowy sportowy kompleks? Można by wybudować oświetlone boiska treningowe różnej wielkości, dostosowane do potrzeb wielu klubów, zarówno grup profesjonalnych, jak i amatorskich. Wśród nich przykładowo boiska podgrzewane, z naturalną lub sztuczną nawierzchnią z zadaszeniem, obiekty do ćwiczenia motoryki, boiska do piłki plażowej. Dodatkowo można rozważyć infrastrukturę towarzyszącą – część służącą diagnostyce, rehabilitacji i odnowie biologicznej oraz np. obiekt hotelowy.

Szczegóły nie są na razie ustalone, a pod uwagę brane będą różne rozwiązania. Prace koncepcyjne dopiero ruszają. W tym celu prezydent Gliwic powołał zespół zadaniowy.

Jesteśmy dopiero na początku drogi, ale krok po kroku będziemy zmierzać do celu. Jest pomysł, który trzeba doprecyzować, dokładnie sprawdzić różne możliwości, zweryfikować potrzeby klubów, określić uwarunkowania prawne. Będziemy dopiero opracowywać koncepcję Akademii Sportowej. Zajmiemy się założeniami dotyczącymi m.in. zakresu i zasad jej działania oraz możliwości realizacji i finansowania inwestycji. Określimy też kwestie związane z docelowym funkcjonowaniem kompleksu – wyjaśnia Stella Zaborowska-Nawrath, przewodnicząca zespołu i naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

W skład powołanego przez prezydenta gremium weszli przedstawiciele kilku wydziałów merytorycznych urzędu, właściwych dla tego typu przedsięwzięcia oraz prezes Piasta Gliwice. Koncepcja Akademii Sportowej ma być konsultowana z Radą Sportu Miasta Gliwice, którą tworzą działacze związani z różnymi dyscyplinami, a także ze sportem szkolnym i akademickim. Będzie też omawiana z miejskimi radnymi.

Tworzenie Akademii Sportowej wpisuje się w przyjęte w Gliwicach kierunki rozwoju sportu. Uzdolnionych zawodników, zaangażowanych działaczy i trenerów, prężnie działających klubów jest w naszym mieście bardzo dużo. Osiągają dobre wyniki i chcemy udzielać im wsparcia. Przystępujemy do prac nad koncepcją ośrodka i obiektu, jakiego jeszcze w Gliwicach nie mamy – miejsca, które skupiałoby możliwie jak najszersze środowisko sportowe. Chcemy zapewnić jak najlepsze możliwości podnoszenia sportowego poziomu, odpowiednie warunki do szkolenia i przygotowywania naszych reprezentantów do udziału w ważnych krajowych i międzynarodowych imprezach sportowych. Szczególnie zależy nam na szkoleniu dzieci i młodzieży. To ma być Akademia Sportowa z prawdziwego zdarzenia – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za sferę sportu w mieście.

Akademia Sportowa to kolejne przedsięwzięcie miasta, które od lat konsekwentnie buduje swój sportowy potencjał. Gliwicka infrastruktura sportowa już teraz należy do najlepszych w regionie i daje możliwość uprawiania wielu popularnych dyscyplin sportowych. Miasto systematycznie modernizuje i wznosi nowe obiekty. Są tu m.in. stadiony i liczne otwarte boiska dla amatorów sportu w różnych częściach miasta, arena lekkoatletyczna, kryte pływalnie, lodowisko, korty tenisowe, sale bokserskie, lotnisko sportowe oraz hale sportowe, w tym ta największa i najbardziej znana – Arena Gliwice. Z obiektów tych korzystają zarówno gliwiczanie, jak i miłośnicy sportu z innych miast.

Stworzenie nowoczesnego kompleksu boisk treningowych o wysokim standardzie nie tylko pozwoliłoby na dalsze doskonalenie umiejętności zawodnikom z klubów sportowych, ale mogłoby zachęcić do uprawiania sportu kolejnych gliwiczan.

 

Remis, który nie cieszy

futsaliści w akcji

W zaległym meczu 27. kolejki spotkań o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował z LSSS Team Lębork 1:1. Bramkę dla gości zdobył były zawodnik drużyny z Areny Lucas Bonifacio. Wyrównał natomiast Ixemad Cabrera.

Drużyna z Lęborka ma już zapewnione utrzymanie, nie ma też szans, by włączyć się do gry o medale. Piast jeszcze gra o srebrny medal mistrzostw Polski. Większa presja ciążyła więc na gospodarzach tego spotkania i chyba dlatego podopiecznym Orlando Duarte od początku niewiele wychodziło. Być może gliwiczanie mieli też jeszcze w głowach przegrany Puchar Polski. Goście natomiast, którzy w sobotę grali mecz z Cleareksem Chorzów, nastawili się na obronę i kontrataki. W pierwszej połowie jednak obu zespołom nie udało się stworzyć stuprocentowej sytuacji. Więcej z gry mieli gospodarze, ale nie przełożyło się to choćby na jednego gola.

Zaraz po przerwie goście przeprowadzili akcję, którą można określić jako najładniejszą tego meczu. Lucas Bonifacio zakończył ją celnym strzałem i drużyna z Pomorza objęła prowadzenie. To podziałało na wyobraźnię gospodarzy, którzy rzucili wszystko na jedną szalę, jednak ich ataki długo nie przynosiły efektu w postaci gola. Gliwiczanom udało się wyrównać dopiero w 36. minucie. Piłka po strzale Dominika Soleckiego trafiła w słupek, ale skutecznie dobił to uderzenie Ixemad Cabrera. Wtedy już Piast grał w przewadze. Taki rezultat nic jednak nie dawał gliwiczanom, bo Constract wygrał swój mecz i przeskoczył Piasta w tabeli. Do końca więc podopieczni Orlando Duarte grali z wycofanym bramkarzem, ale nie potrafili już pokonać golkipera z Lęborka. Beniaminek zdołał więc urwać punkty faworytowi, co można uznać za niespodziankę. Niewątpliwie jednak Niebiesko-Czerwoni wpadli w dołek mentalny, bo potencjał sportowy mają zdecydowanie większy niż pokazują to ostatnio na parkiecie. To był czwarty remis z rzędu.

(piast.gliwice.pl)