Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 listopada 2021 r.

// 10-11-2021

Wielkie święto narodu

mażoretki

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Spotkajmy się na placu Piłsudskiego, by w Gliwicach wspólnie upamiętnić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień – tak zaczął swoje przemówienie do Sejmu Ustawodawczego Józef Piłsudski, naczelnik państwa, kiedy pierwszy parlament II Rzeczypospolitej rozpoczynał swoje obrady.

Warto pamiętać, że Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

Dla Polaków 11 Listopada jest świętem państwowym. Wolność, niepodległość, zjednoczenie we własnym państwie – na pamiątkę wydarzeń sprzed 103 lat w całym kraju organizowane są uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. O godz. 12.00 w całej Polsce śpiewany jest „Mazurek Dąbrowskiego”, hymn państwowy.

W Gliwicach obchody rozpoczną się one o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.30 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godz. 15.15 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Ukoronowaniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). O godz. 18.00 wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod batutą Anny Szostak. W repertuarze 24-osobowego zespołu „Camerata Silesia” znajdą się pieśni niepodległościowe. Dodatkową atrakcją wieczoru będą utwory polskich kompozytorów, które na fortepianie wykona Michał Goławski. Muzykom na scenie będzie towarzyszył Adam Myrczek, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Do dźwięków fortepianu i wspaniałych głosów śpiewaków z Katowic dojdą fragmenty poezji niepodległościowej.

Gliwicki Budżet Obywatelski. Konsultacje

baner

Tegoroczne, emocjonujące głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2022 za nami. Już teraz jednak trwają prace nad kolejnymi edycjami.

Prowadzona w tegorocznej procedurze po każdym z etapów ewaluacja, rozmowy prowadzone podczas spotkań z Radami Dzielnic, uwagi mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miejskiego zaangażowanych w ocenianie wniosków – wszystko to posłużyło jako punkt wyjścia do prac nad zmianami w procedurze. Należy jednak zaznaczyć, że większość postulatów ma charakter dobrych praktyk i ich wdrożenie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w uchwale. Modyfikacja karty do głosowania, elektroniczny nabór wniosków – to najistotniejsze zmiany, które pojawiły się w tym roku.

Kolejne zmiany wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta. W związku z tym Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gliwicach, Rad Dzielnic oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych wyrażeniem swojej opinii. Odbędą się one w terminie od 5 do 22 listopada 2021 r.

Czego dotyczą rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały?
  1. Uwzględnienia w projektach zgłaszanych do GBO uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez co rozumie się, że efekty zadań będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych. Zmiana ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, a także jest wyrazem intencji Miasta, aby podkreślić istotność dostępności w zadaniach GBO.
  2. Określenia obowiązkowych miejsc publikacji informacji o GBO: BIP i tablica ogłoszeń w Urzędzie Miejskim. Modyfikacja zapisu poprzez dodanie wymogu publikacji na tablicy ogłoszeń UM ma na celu umożliwienie dostępu do wszelkich informacji na temat GBO również osobom wykluczonym cyfrowo. Jako miejsce obligatoryjnej publikacji w internecie wskazano BIP, co nie oznacza jednak, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
  3. Wprowadzenia możliwości zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale i poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia np. w sytuacji wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią.
  4. Uporządkowania zapisów dotyczących oceny wniosków oraz dodanie nowego kryterium oceny – ogólnodostępności. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników - konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
  5. Dodanie możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (obecnie – jest to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie www.gods.gliwice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w siedzibach Centrum 3.0 - Gliwickiego Działań Społecznych. (GODS)

 

Zadbaj o siebie, zbadaj się!

próbki krwi

Wirus zapalenia wątroby typu C, znany także jako HCV, często przebiega bezobjawowo. Niestety jego przewlekła postać może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, żeby go wcześnie wykryć. Mieszkańcy Gliwic mogą wykonać bezpłatne badanie w kierunku HCV w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV”.

Badania wykonuje placówka ALAB Laboratoria sp. z o.o. przy ul. Zygmuntowskiej 84. Zbadać można się do końca 2021 roku. Wystarczy zgłosić się do laboratorium na badanie krwi i powołać się na akcję „Śląsk wolny od HCV”. Nie trzeba mieszkać na terenie Gliwic. Badanie można wykonać w dowolnym laboratorium ALAB na terenie Śląska (lista jest dostępna na stronie gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv/bezplatne-badania) – tam, gdzie będzie najwygodniej. Do badania krwi nie trzeba się przygotowywać.

W przypadku pozytywnego wyniku badania na obecność wirusa HCV, laboratorium przebada też surowicę w celu zweryfikowania, czy wirus jest aktywny – tzw. HCV RNA. W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia, pacjent otrzyma namiary na placówki, które prowadzą na Śląsku leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Wirus HCV często rozwija się niewykryty, a pacjent dowiaduje się o zakażeniu dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dla przykładu: szacuje się, że w Polsce jest 150 tys. nosicieli wirusa, a tylko 14% z tej grupy o tym wie. Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki, ale istnieją skuteczne leki, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Akcję objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Prace na odcinku Zwycięstwa w stronę dworca. Od wtorku objazdy i zmiany tras autobusów!

wylot ul. Zwycięstwa na dworzec PKP

16 listopada ma rozpocząć się kolejny, mniej więcej półroczny, etap prac w ramach budowy Centrum Przesiadkowego po południowej stronie dworca PKP. Roboty związane z układaniem i przekładaniem sieci podziemnych spowodują wyłączenie z ruchu części jezdni ul. Bohaterów Getta Warszawskiego prowadzącej w kierunku placu Piastów oraz zamknięcie odcinka ul. Zwycięstwa – zaraz za skrzyżowaniem z ul. Dubois aż do wylotu na dworzec kolejowy. Czasowo zmienią się trasy i układ przystanków linii obsługujących plac Piastów i dworzec PKP.

Obustronny ruch na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego zostanie poprowadzony jezdnią prowadzącą dotychczas w kierunku ul. Toszeckiej. Kierowców będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Na czas zamknięcia odcinka ul. Zwycięstwa będą obowiązywały objazdy. Z placu Piastów dojedziemy do ul. Zwycięstwa, skręcając w lewo w ul. Okopową i dalej w Dubois. Kierowcy jadący ul. Zwycięstwa, aby dostać się na plac Piastów, będą musieli skręcić w lewo w ul. Dubois, jechać do ronda im. dr. Stanisława Byliny i wybrać zjazd w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wiodącą na plac Piastów.

Od wtorku 16 listopada od godz. 4.00 wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana tras linii autobusowych nr A4 i A4N, 6, 32, 32N, 71, 126, 197, 202, 224, 624, 650, 676, 677, 692, 699, 702, 710 i 932. Zawieszona zostanie ponadto obsługa przystanków Gliwice Dworzec PKP 1 (niedaleko Biprohutu, naprzeciwko dworca), Gliwice Dworzec PKP 2 (u wylotu ul. Zwycięstwa, w sąsiedztwie nieistniejącej „lampki") i Gliwice Plac Piastów 9 (stanowisko do wysiadania dla linii 6, 71, 202, 224 i 650).

Trasy zmienią się następująco:

  • autobusy linii nr 6, 71, 202, 224 i 650 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie ul. Dworcowej i łącznika nad DTŚ;
  • autobusy linii nr 624 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie przystanku Gliwice Plac Piastów 31 na ul. Piwnej;
  • autobusy linii nr 126, 676, 677, 692, 699 i 710, jadące w kierunku Sikornika, Trynku, os. Wojska Polskiego i Knurowa, obsługiwać będą dodatkowo, w zamian za wyłączony z obsługi przystanek naprzeciwko dworca PKP, przystanek Gliwice Plac Piastów 3 (przy kamienicach);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku Teatru, po przystanku na ul. Jagiellońskiej skręcą w ulice: Dworcową (postoje na przystankach Gliwice Dworcowa 1 przy GCH-u i Gliwice Strzody 2 za kościołem pw. św. Barbary ), Wyszyńskiego i Zwycięstwa. Włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Zwycięstwa 3 (przy banku);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku zajezdni, po przystanku na ul. Zwycięstwa skręcą w ulice: Wyszyńskiego, Strzody, Wrocławską (postój na stanowisku Gliwice Częstochowska 1), Częstochowską, Jagiellońską i Dworcową, by po skręceniu w łącznik nad DTŚ-ką (postój na przystanku Gliwice Plac Piastów 32) znów skręcić w ul. Jagiellońską i wrócić na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Jagiellońska 2;
  • autobusy linii 224 będą rozpoczynać kursy na przystanku Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u). Udadzą się na przystanek Gliwice Centrum Onkologii, skręcając z ul. Dworcowej w ulicę Kłodnicką i jadąc dalej. ul. Wybrzeże Armii Krajowej;
  • autobusy linii 624 jadące przez plac Piłsudskiego w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Dworcową, staną na przystankach Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u) i Gliwice Strzody 2 (za kościołem pw. św. Barbary), nastepnie, jadąc ul. Wyszyńskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Plac Piłsudskiego 1.
  • autobusy linii 624 jadące przez ul. J. Śliwki w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Bohaterów Getta Warszawskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Dworzec PKP 4 (za pocztą przy dworcu PKP);
  • autobusy linii 676, zamiast stawać nad DTŚ-ką na stanowisku Gliwice Plac Piastów 32, staną na stanowisku Gliwice Plac Piastów 4;
  • do obsługi linii nr 6 włączone zostanie stanowisko Gliwice Plac Piastów 4.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 11 listopada do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)

 

Ostatni dzień naboru do Rady Seniorów II kadencji!

śmiejący się seniorzy oglądają coś na komórce

Rada Seniorów to organ, który ma wspierać i inicjować działania na rzecz starszych mieszkańców Gliwic. Nabór kandydatów na członków Rady II kadencji już się rozpoczął i potrwa do 10 listopada. Można startować!

KTO? Kandydatami na członków mogą być przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących Uniwersytet III Wieku. Podmioty te mogą zgłosić po jednym swoim przedstawicielu.

Kandydatem na członka Rady może być również osoba zamieszkująca na terenie miasta Gliwice, która zgłosi swój udział osobiście i uzyska poparcie co najmniej 20 osób powyżej 60. roku życia, będących mieszkańcami Gliwic.

JAK? Formularz zgłoszeniowy oraz listy poparcia można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Zarządzenie Prezydenta Miasta nr 4861/21 z 15 października 2021 r.) oraz strony Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych – Centrum 3.0 (www.gods.gliwice.pl).

KIEDY? Pisemne zgłoszenia kandydatów należy składać do 10 listopada w Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych – Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6, w godzinach od 10.00 –18.00. W przypadku zgłoszenia mniej niż 11 kandydatur nabór będzie ponawiany.

Do 19 listopada dyrektor GODS przekaże listę kandydatów do komisji powołanej przez Prezydenta Miasta Gliwice. Komisja dokona oceny kandydatów i przedstawi swoje rekomendacje Prezydentowi Miasta, który ustali ostateczny skład Rady.

TO GŁOS SENIORÓW!

Rada Seniorów Miasta Gliwice jest organem doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym, reprezentującym środowisko osób starszych, instytucji i organizacji realizujących zadania na rzecz seniorów. Jej zadaniem jest wspieranie interesów osób starszych w polityce samorządowej, m.in. opiniuje projekty uchwał, inicjuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji społecznej seniorów, wzmacnia ich aktywność obywatelską i pozycję w społeczeństwie.

Radę Seniorow tworzy łącznie piętnaście osób, w tym jedenastu wyłonionych w naborze przedstawicieli organizacji działających na rzecz seniorów, dwóch członków wskazanych przez prezydenta miasta oraz dwóch wskazanych przez przewodniczącego Rady Miasta. Kadencja Rady trwa dwa lata. Obraduje ona nie rzadziej niż raz na kwartał.

Na basen i w tropiki

rośliny w Palmiarni

W czwartek, 11 listopada czynne będą niektóre obiekty zarządzane przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Gdzie warto się wybrać?

W swoje progi zaprasza Palmiarnia Miejska. 11 listopada będzie otwarta dla odwiedzających w godz. od 9.00 do 18.00. Otwarte będą też pływalnie Mewa na Sikorniku i Olimpijczyk na Koperniku. Z kolei pływalnia Delfin będzie zamknięta do 12 listopada – trwa wymiana głównej rozdzielni aparatury sterującej pływalnią.
To ważna inwestycja, która pomoże zapobiec potencjalnym przerwom w pracy pływalni. Wykorzystując przerwę wymienione zostaną także okna przy brodziku na energooszczędne – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy MZUK. (mf)

 

Komunikacja 11 i 12 listopada

autobus

W okresie Narodowego Święta Niepodległości – 11 i 12 listopada – komunikacja organizowana przez ZTM będzie funkcjonowała według zmienionych zasad.

W czwartek, 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w niedziele (niewakacyjne/niehandlowe) i święta.
W nocy z 10 na 11 listopada (z środy na czwartek) będzie kursował autobus weekendowy linii nocnej nr 692N.
12 listopada (piątek) na liniach autobusowych będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne/niewakacyjne).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl. (mf)

 

Uczcijmy rocznicę odzyskania niepodległości

baner

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada o godz. 12.00. Wydarzenie odbędzie się w ramach corocznej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Każdego zachęcamy do wspólnego śpiewania. Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada, podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych, podczas niewielkich wydarzeń lokalnych oraz w gronie rodzinnym, w kraju i za granicą. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu, zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 r., w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas wzięło w niej udział niemal 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl, a wydarzenia, podczas których odbędzie się wspólne śpiewanie, na mapie akcji „Niepodległa do Hymnu”. (mf)

 

Na finał All’improvviso

mężczyzna grający na violi da gamba

Legenda muzyki dawnej – Jordi Savall – wystąpi 19 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Artysta razem z zespołem Hespèrion XXI zakończy tegoroczny Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso.

W listopadowe popołudnie przy ul. Nowy Świat 55–57 zabrzmi muzyka z Półwyspu Iberyjskiego, z którego pochodzi Jordi Savall. W programie „Folias, Romanescas & Canarios” Savallovi będzie towarzyszył założony przez niego zespół muzyki dawnej Hespèrion XXI w składzie Xavier Diaz-Latorre  (gitary historyczne) i Pedro Estevan (perkusja). Koncert rozpocznie się 19 listopada o godz. 18.00. Bilety w cenie 80 zł są dostępne w TMG oraz na portalu Ticketmaster.

Jordi Savall nazywany jest ojcem europejskiej muzyki dawnej. Specjalizuje się w utworach z epoki renesansu i baroku, które wykonuje na instrumentach smyczkowych (zwłaszcza violi da gamba). W 2008 roku wraz z sopranistką Montserrat Figueras został mianowany Ambasadorem Unii Europejskiej ds. Dialogu Międzykulturowego i Artystą Pokoju w ramach programu Ambasadorów Dobrej Woli UNESCO.

Koncert jest ostatnim wydarzeniem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. Projekt został zorganizowany przy wsparciu z budżetu Miasta Gliwice.

Gdy dziecko choruje na smutek

baner

Depresja to choroba psychiczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często objawia się głębokim smutkiem, rezygnacją, pesymizmem, brakiem motywacji, niechęcią do spotkań z ludźmi, bywa że pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze. Ta choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek, również dzieci i młodzież. Nie lekceważmy symptomów.

Obniżenie nastroju, smutek, depresja potęgowane pandemiczną izolacją i ograniczeniami zataczają coraz szersze kręgi, również wśród młodych ludzi. Aby oswoić się z problemem i pomóc młodym ludziom Poseł na Sejm Marta Golbik, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim i jego przewodniczącym Europosłem Jarosławem Dudą, a także Senatorem RP Zygmuntem Frankiewiczem, organizuje ogólnopolską konferencję „Depresja u dzieci i młodzieży”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w poniedziałek, 22 listopada, w godz. 15.30 do 18.30.
Tegoroczna edycja skupi się na problemie depresji dziecięcej i młodzieżowej.
W debacie udział wezmą uznani specjaliści, pedagodzy oraz psycholodzy, a także fundacje młodzieżowe zajmujące się tematem problemów psychicznych młodzieży. Do uczestnictwa zaproszono również parlamentarzystów, samorządowców, lekarzy, rodziców, stowarzyszenia oraz pracowników placówek oświatowych i opiekuńczych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – zgłoszenia należy kierować pod adres mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl (formularz oświadczenia o stanie zdrowia dla uczestników do pobrania tutaj: https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/719_20211122/$file/719_20211122.pdf). Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu osobiście, dostępna będzie transmisja na żywo w serwisie Facebook.(https://www.facebook.com/GolbikMarta/). W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na: https://fb.me/e/XhT3WyPo. (mf)