Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 czerwca 2022 r.

// 10-06-2022

Kulturalny rozkład jazdy: 10–12 czerwca

banner

Przed nami bardzo ciekawy weekend w Gliwicach. W Cechowni wystąpi zespół Honky Tonk, a na al. Przyjaźni i w ruinach teatru Victoria odbędzie się wielki kiermasz kulturalny – Skup Kultury.

piątek 10 czerwca

  • O godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się projekcja filmu „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, połączona ze spotkaniem z autorką.
  • O godz. 17.30 w Willi Caro rozpocznie się wykład dr. hab. Kacpra Pobłockiego „Cielesność jako metoda badań nad codziennością pańszczyzny”.
  • O godz. 18.00 w galerii Atrium (Technopark Gliwice, ul. Konarskiego 18c) rozpocznie się wernisaż wystawy „Batiki na papierze czerpanym” Agnieszki Chrzanowskiej-Małys.
  • Na godz. 20.00 zapraszamy do klubu Spirala (Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, ul. Pszczyńska 85) na „Dobry wieczór na Księżycu”. W podróż na Księżyc wyruszymy z muzyką Klausa Schulze i Briana Eno.

sobota 11 czerwca

  • Kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na przegląd filmowy „7 × Jarmusch”. O godz. 18.15 wyświetlony zostanie kryminał „Mystery Train”, a o godz. 20.15 czarna komedia „Poza prawem”.
  • O godz. 19.15 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 15) rozpocznie się koncert „Nie zabijajcie dzieci”.
  • O godz. 20.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) rozpocznie się koncert grupy Honky Tonk. Zapraszamy na retro-elektroakustyczną podróż przez dekady z utworami własnymi i zaskakującymi interpretacjami znanych coverów Rolling Stones, Lenny’ego Kravitza czy Maanamu.

niedziela 12 czerwca

  • O godz. 11.30 w Willi Caro rozpocznie się finisaż wystawy „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”.
  • O godz. 10.00 w CKS „Mrowisko” rozpocznie się Gliwicka Giełda Płytowa, czyli spotkanie pasjonatów muzyki, płyt gramofonowych, CD oraz kaset magnetofonowych.
  • Między godz. 12.00 a 18.00 na al. Przyjaźni dobędzie się Skup Kultury – największy kiermasz charytatywny w regionie. W ruinach teatru Victoria zaplanowano z tej okazji trzy spotkania autorskie – z Magdaleną Kulus, Marcinem Mellerem i Alkiem Rogozińskim.
  • Na godz. 16.15 zapraszamy do kina Amok całe rodziny. Podczas „kinowego podwieczorku” zostanie zaprezentowany film „Drogi Panie Dyktatorze” Christiana Lercha.
  • Na godz. 17.30 zapraszamy na Scenę Bojków, gdzie Gliwicka Pracownia Tańca zaprezentuje spektakl „Gdzie jesteś, Alicjo?”.
  • Z okazji 120 rocznicy urodzin Jana Kieprusy w kinie Amok o godz. 18.15 będzie można zobaczyć komedię muzyczną z 1935 roku – „Kocham wszystkie kobiety”. W obsadzie oczywiście nie zabraknie wybitnego tenora z Sosnowca.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Wyjątkowe, 116. urodziny pani Tekli

Prezydent Gliwic Adam Neumann i zastępca Ewa Weber z panią Teklą

Urodziła się w roku, gdy w Finlandii wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet, odbył się pierwszy lot samolotu w Europie, Maria Skłodowska-Curie wygłosiła swój pierwszy wykład na Sorbonie, a Theodore Roosevelt otrzymał pokojową nagrodę Nobla i wyruszył do Panamy, by sprawdzić postępy przy budowie kanału. Przeżyła dwie wojny światowe. Właśnie skończyła 116 lat. Gliwiczanka Tekla Juniewicz to druga najstarsza osoba na świecie. W dniu urodzin wyjątkową superstulatkę odwiedzili prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Ewa Weber.

Pani Tekla siedzi w fotelu i popija herbatkę z mlekiem. Pewnie, choć powoli sięga po filiżankę. Ręce ma sprawne, ozdobione pierścionkami i zegarkiem, na którym kontroluje czas – podobno nawet w nocy. Przychodzi Gustaw, zwany Guciem. To czarny, lśniący, ukochany kot pani Tekli. Wskakuje na fotel i łasi się. Pani Tekla, opatulona kocem i ukojona mruczeniem Gucia, co chwilę ucina sobie drzemkę, ale podobno wszystko słyszy. Gdy się budzi, robi się aktywna, rozmowna – choć mówi cicho. Ma w sobie sporo energii – całe życie zarażała nią ludzi wokół. O dobrą formę pani Tekli dba wnuk Adam i wnuczka Anna. Całe swoje obecne życie podporządkowali opiece nad ukochaną babcią. Pan Adam opiekuje się nią od 13 lat – do 103 roku życia pani Tekla mieszkała sama. Wówczas jeszcze doskonale radziła sobie z gotowaniem, sprzątaniem, wszystkimi domowymi pracami i sprawunkami. Nawet wiaderko węgla na pięterko w sośnickiej kamienicy wnosiła sama i sprawnie rozpalała w piecu. Z czasem, gdy wymagała już stałej opieki, zamieszkała z wnuczką Anią, która opiekuje się nią wraz ze swoim bratem Adamem.

Sposoby na długowieczność…
Pani Tekla lubi życie. Ma mocny charakter, zawadiacką duszę i jest bardzo wesoła. Lubi dyskutować. W życiu przeżyła już tyle, że niewiele rzeczy ją zadziwia i zaskakuje. W dzisiejszym świecie nie wszystko jej się podoba i chętnie dzieli się swoją opinią. Zresztą zawsze była osobą szczerą i otwartą. Starała się też unikać stresu i dystansować, szczególnie od złych rzeczy.
Pani Tekla lubi też dobrze zjeść, uwielbia pieczywo. Kiedy sama zajmowała się gotowaniem, potrawy przygotowywała na dużej ilości smalcu, lubiła też majonez i okazałe torty z osiemnastu jaj. Teraz wnuczka Ania dba, by posiłki były zdrowe i lekkie dla żołądka – gotowane i miękkie.

Zapytana o sekret długiego życia, pani Tekla mówi o miłości bliskich, którą czuje każdego dnia. To właśnie troskliwa opieka, jaką otaczają ją najbliżsi oraz wsparcie kochających osób powoduje, że nie traci apetytu na życie.  
Nasza jubilatka doczekała się 5 wnuków, 4 prawnuków i 4 praprawnuków. Pierwsza praprawnuczka była szczególnym prezentem – Iga przyszła na świat w dniu 115 urodzin pani Tekli, 10 czerwca 2021 r.  

Dwa wieki pani Tekli
Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. Przyszła na świat pod zaborami, w naddniestrzańskiej wsi Krupsko (ówcześnie Austro-Węgry, pod rządami Franciszka Józefa), 40 km od Lwowa. Została ochrzczona tego samego dnia. Wówczas był to częsty obyczaj, ze względu na dużą umieralność wśród dzieci. Mała Tekla chowała się zdrowo, a poranek swojego życia beztrosko spędzała z siostrami Rozalią i Katarzyną. Ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Mama Katarzyna, z domu Szkwyrko, zajmowała się domem. Beztroskie dzieciństwo brutalnie przerwała I wojna światowa oraz śmierć  mamy Tekli. Ona sama trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. Ich nakrycia głowy wzbudzały wielką fascynację małej Tekli, która przez wszystkich pieszczotliwie nazywana była „Kluską”. Pani Tekla wspomina, jak uczyła się tam szycia, haftu i pracy w kuchni. Pamięta też, że siostry ją lubiły i dobrze traktowały – wiele lat później, w latach 30 XX w., już ze swoimi córkami, często odwiedzała ochronkę zgromadzenia sióstr Szarytek, u których się wychowała. Gdy pani Tekla miała 12 lat, Polska odzyskała niepodległość.

W 1927 r. wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Państwo młodzi przeprowadzili się do Borysławia, ówcześnie bardzo bogatego, przemysłowego  miasta, gdzie świeżo upieczony pan domu podjął pracę w kopalni wosku ziemnego. W 1928 r. przyszła na świat ich pierwsza pociecha – Janina, rok później druga, Urszulka. Po II wojnie światowej tereny te zostały zabrane przez Związek Radziecki – obecnie jest to teren Ukrainy. Nastał czas repatriacji. W listopadzie 1945 r. pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechała pociągiem do Gliwic. Juniewiczowie zamieszkali w Sośnicy. Jan znalazł pracę w kopalni Sośnica, Tekla zajęła się domem. W 1980 r. roku została wdową.  
Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała.  Uwielbiała  towarzystwo i podróże.

Babcia do dziś pamięta, jak jeździła na wczasy nad morze, często zagaja, że chciałaby pojechać do domu tam, gdzie się urodziła. Przed wojną zawsze na 11 listopada jechała do Warszawy, żeby zobaczyć paradę wojskową, oglądała defilady z udziałem Józefa Piłsudskiego. Dla nas babcia to całe życie, bo zawsze była z nami. Bardzo troskliwa, ciepła, kochana, pomocna i dbająca; pytała, czy zjadłam, czy się dobrze ubrałam. Do dziś jest dobrą gospodynią, nadal mówi, co mam kupić. Mówi na przykład: idź do sklepu i zrób zakupy, bo ja dziś mam mniej siły albo pyta – co dziś będziemy gotować na obiad? Często pytam ją, jak mam coś ugotować, żeby ćwiczyła pamięć i nie traciła z nami kontaktu – mówi Anna. – Zawsze mieliśmy wokół siebie starszych ludzi, rozumiemy ich potrzeby i podchodzimy do nich z szacunkiem – dodaje.

Babcia to nasz skarb. Zawsze bardzo mnie lubiła, może dlatego, że byłem dość chorowitym dzieckiem, a ona była bardzo troskliwa. Ale też stanowcza. Przy babci zawsze czuliśmy się bezpieczni. Wiedzieliśmy, że nic nam nie grozi, że stanie za nami murem w każdej sytuacji. Zawsze była, kiedy jej potrzebowałem. Imponowała mi pewnością siebie i stanowczością.  Teraz babcia wymaga stałej opieki, ale nadal jest w niezłej kondycji. Ostatnio nas postraszyła, bo trochę chorowała, ale pod opieką lekarza i przy wsparciu witamin postawiliśmy ją na nogi i mamy nadzieję, że jeszcze długo tak pozostanie. Na szczęście to twarda sztuka, ma silny i zdrowy organizm – dodaje Adam, wnuk pani Tekli.
Pani Teklo, życzymy zdrowia, energii oraz niesłabnącej ochoty do życia!  

- Droga Pani Teklo, Pani dzisiejszy jubileusz 116. urodzin jest dla nas – gliwiczan – dniem szczególnym. Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia i uśmiechu na co dzień. Niech nie opuszcza Panią pogoda ducha i chęć do życia. Jest dla mnie wielką radością widzieć Panią uśmiechniętą w gronie licznej, kochającej  Rodziny. Niech każdy dzień będzie dla Pani radosny i pełen życzliwości. Niech omijają Panią trudne chwile, a grono najbliższych będzie dla Pani wsparciem. Przekazuję również serdeczne pozdrowienia dla całej Pani Rodziny - życzył prezydent Gliwic Adam Neumann.

Według Światowego Towarzystwa Gerontologicznego pani Tekla jest:
•    najstarszą mieszkanką w historii województwa śląskiego;
•    najstarszą współcześnie żyjąca Polką;
•    najstarszą Polką w historii – Rekordzistką Długowieczności Polski;
•    pierwszą osobą, która ukończyła 112, 113, 114, 115 i 116 lat w Polsce.
•    drugą najstarszą żyjącą Europejką i 8. najstarszą osobą w historii Europy; jedną z 8 Europejek, które osiągnęły 116 lat życia (obok Jeanne Calment, Lucile Randon, Emmy Morano, Jeanne Bot, Marii-Giuseppy Robucci, Any Vela-Rubio, Giuseppiny Projetto);
•    rekordzistką długowieczności Europy Północno-Wschodniej i Regionu Morza Bałtyckiego;
•    drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie;
•    najstarszą osobą w historii urodzoną na terenie współczesnej Ukrainy;
•    pierwszą osobą żyjącą na północ od 50 równoleżnika w historii, która osiągnęła wiek 116 lat.

Dane zweryfikował Wacław Jan Kroczek, administrator i polski korespondent Gerontology Research Group (grg.org). (mf)

 

 

 

Gliwickie ulice dla każdego. Za nami dyskusja w ramach spotkania „Miasta Idei”

Goście debaty w ramach wydarzenia "Miasta Idei" w trakcie rozmowy

Jak zdaniem gliwiczan powinna wyglądać nowa ulica Zwycięstwa? Czego oczekują po planowanych przez miasto zwężeniach ulic, m.in. Dworcowej i Wrocławskiej? Jakie działania należy podjąć, aby gliwickie ulice były przyjazne dla wszystkich użytkowników? To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas środowych warsztatów w ramach cyklu „Miasta Idei”, organizowanego przez Gazetę Wyborczą.

W środę, 8 czerwca w gliwickim Ratuszu mieszkańcy, przedstawiciele miasta oraz eksperci wspólnie dyskutowali nad przyszłym kształtem ścisłego centrum Gliwic. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Najpierw odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy mogli przedstawić swoje oczekiwania i pomysły dotyczące zmian wybranych gliwickich ulic zmierzających do poprawy komfortu życia w mieście. W ramach drugiej części wydarzenia odbyła się otwarta dla wszystkich debata na temat kameralizacji gliwickich ulic.

Gośćmi Przemysława Jedleckiego, redaktora Gazety Wyborczej i organizatora wydarzenia byli: Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic,  Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, architekt, Maciej Franta, a także Beata Konieczniak, zastępca dyrektora Biura Architekta Miasta w Łodzi oraz Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Frekwencja dopisała. Poza ożywioną dyskusją, padło kilka pomysłów, związanych z uspokojeniem ruchu w ścisłym centrum Gliwic. Nie brakowało też wątpliwości, dlatego o swoich doświadczeniach, związanych z kameralizacją ulic opowiedziały przedstawicielki Urzędu Miasta Łodzi. Uczestnicy warsztatów byli zgodni w kwestii konieczności uspokojenia ruchu w naszym mieście. Jak zapewnił wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok – miasto nie chce przedstawić gotowego planu zmian, ale wypracować go wspólnie z mieszkańcami.

To mieszkańcy jako użytkownicy tych przestrzeni powinni w partycypacyjny sposób zadecydować o zakresie zmian. Sygnalizowaliśmy wcześniej tematy, o których chcielibyśmy rozmawiać z gliwiczanami. Dziś rozpoczynamy dyskusję. Pierwszym z tych tematów jest kwestia ulicy Zwycięstwa. Mimo, iż mamy koncepcję i projekt przebudowy w zakresie inżynieryjnym, to ostateczna forma jej zagospodarowania nie jest przesądzona. Rozmawiajmy! – mówił w trakcie debaty zastępca prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok.

„Miasta Idei” to projekt organizowany przez Gazetę Wyborczą od 7 lat. W Gliwicach po raz pierwszy zagościł w 2017 roku. Jego celem jest wypracowanie najlepszych pomysłów i praktyk w śląskich miastach, poprzez stworzenie platformy do dialogu oraz wymiany opinii między władzami samorządowymi, ekspertami i mieszkańcami. (ml)

 

 

 

Śląskie Święto Rowerzysty 2022

rowerzyści na trasie

W niedzielę, 12 czerwca, odbędzie się Śląskie Święto Rowerzysty 2022 organizowane przez Gliwicką Radę Rowerową.

Przed nami wydarzenie na które czeka wielu miłośników jazdy na rowerze – Śląskie Święto Rowerzysty, które rozpocznie się w Katowicach, a zakończy w Gliwicach. Lubicie kręcić kilometry na rowerze? Ta impreza jest dla was!

Wspólny przejazd z katowickiego Rynku na Rynek w Gliwicach odbędzie się przez Chorzów, Bytom i Zabrze. Do przejechania będą 43 km, w większości ulicami aglomeracji, ale część trasy zaplanowano przez szutrowy szlak Rezerwatu Żabie Doły.

Program:
10.00 – Katowice, Rynek – uformowanie kolumny i rozpoczęcie przejazdu.
10.35 – 10.45 – Chorzów, Park Śląski – postój
11.45 – 12.00 – Bytom, Rynek – postój.
13.05 – 13.15 – Zabrze, Plac Wolności – postój.
14.30 – Gliwice, Rynek – zakończenie imprezy, powrót do domu we własnym zakresie.
Udział w imprezie jest bezpłatny. Wymagane są uprawnienia do kierowania rowerem. Szczegółowy regulamin oraz dodatkowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na facebooku organizatora: https://www.facebook.com/events/419710380155450?ref=newsfeed.

Uwaga kierowcy, w związku z wydarzeniem mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.
Na gliwickim odcinku rowerzyści pojawią się około godz. 13.30. Przejadą ul. Chorzowską, Szymanowskiego, Omańkowskiej, Podlesie, Rostka, Tarnogórską, Lubliniecką, Warszawską, Bohaterów Getta Warszawskiego, Byliny, Sienkiewicza, Berbeckiego, Wybrzeże Armii Krajowej, Zwycięstwa i około godz. 14.30 zakończą przejazd na Rynku.  (mf)

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka i Stare Gliwice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 14 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Brzezinki (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Płocka 16), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Starych Gliwic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, ul. Rubinowa 16a).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta miasta

sesja absolutoryjna

Na czerwcowej sesji Rady Miasta Gliwice radni udzielili prezydentowi Gliwic wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2021 r.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, podczas sesji Rady Miasta, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta absolutorium z wykonania budżetu, radni przeprowadzają również głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania, na podstawie Raportu o stanie miasta. Taki raport przedstawiany jest radnym co roku, do 31 maja.

Otrzymany przez Radę dokument jest podsumowaniem działań prezydenta i zarządzania miastem w 2021 roku z odniesieniem do lat ubiegłych. Porównuje Gliwice do miast-liderów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego: Katowic, Sosnowca, Tychów i Bytomia. W tym roku wykonaliśmy kolejny krok w stronę jego szerszego udostępnienia – własnymi siłami, nakładem pracy Biura Rozwoju Miasta i Wydziału Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach, uruchomiliśmy pilotażową wersję portalu Gliwice Otwarte Dane. Przedstawia on dane zgrupowane w 8 działach tematycznych zgodnych z Raportem o stanie miasta, prezentowane w różnorodnej formie: interaktywnych map, wykresów, infografik, list czy etykiet. Dodatkowo można je przeglądać np. w postaci tabel, pobierać w różnych formatach i dalej wykorzystywać w dowolny sposób. Chcemy rozbudowywać ten portal i bazę danych tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym osobom szukającym informacji o Gliwicach – przypomniał podczas sesji zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Wotum zaufania zostało prezydentowi miasta udzielone w stosunku 16 głosów „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 8 głosach wstrzymujących się.

Absolutorium z wykonania budżetu za 2021 r. gliwiccy radni udzielili prezydentowi w stosunku 16 głosów „za” przy 9 głosach wstrzymujących się.

Przypomnijmy, że sposób gospodarowania miejskimi pieniędzmi co roku poddawany jest, zgodnie z przepisami, kilkuetapowej kontroli. Prezydent miasta przedstawia sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu miejskim radnym oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej (RIO). Oceny RIO i komisji stałych Rady Miasta trafiają następnie do Komisji Rewizyjnej RM. Na tej podstawie jej członkowie przygotowują wniosek o udzielenie lub nieudzielenie prezydentowi miasta absolutorium. Zanim zostanie on poddany pod głosowanie radnych, jeszcze raz akceptuje go RIO.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, opiniami komisji stałych Rady Miasta na jego temat, ze sprawozdaniem finansowym wraz ze sprawozdaniem biegłego rewidenta, pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach na temat sprawozdania, a także po wysłuchaniu wyjaśnień Skarbnika Miasta, Komisja Rewizyjna przyjęła jednogłośnie wniosek w sprawie udzielenia absolutorium dla Prezydenta Miasta Gliwice za 2021 r. – uzasadniał przewodniczący Komisji Rewizyjnej, radny Zbigniew Wygoda.

Dziękuję za wszystkie pozytywne opinie. Chcę również bardzo podziękować wszystkim współpracownikom, radnym oraz wszystkim gliwiczanom, którzy przyczynili się do tego, że Gliwice przysłowiową suchą stopą przebrnęły przez trudny rok pandemii i innych wyzwań. Jest dla mnie bardzo ważne, że choć dzielą nas czasem różnice poglądów, to nie przekreślają one współdziałania na rzecz dobra naszego miasta. Niezmiennie proszę i zachęcam do dalszej współpracy, aby kolejny rok był również dobry dla Gliwic – podsumował prezydent Adam Neumann.

Sprawozdanie opisowe z wykonania budżetu Gliwic za 2021 r., opinie RIO i bieżące informacje o ocenach ratingowych miasta Gliwice można znaleźć na stronie bip.gliwice.eu, w zakładce Biblioteka (Budżet i finanse).

Transmisję sesji można śledzić na stronie Gliwice.eu, w zakładce Samorząd -> Transmisje sesji RM.

Zakupy w słusznej sprawie

stoiska z książkami

W niedzielę 12 czerwca na al. Przyjaźni będzie rzadka okazja, by iść na zakupy i nie oszczędzać – na Skupie Kultury każda wydana złotówka jest przeznaczana na cele dobroczynne. Książki, płyty, filmy, gry planszowe – na największym w regionie kiermaszu kulturalnym znajdziecie wszystko, czego dusza zapragnie. Kto pierwszy, ten lepszy – początek o godz. 12.00!

Impreza w tym roku przenosi się z Rynku na al. Przyjaźni. Skup Kultury od początku łączy wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych z dobrą, kulturalną zabawą. Dary na finał Skupu Kultury są przekazywane przez mieszkańców i wystawiane na sprzedaż – bez ustalonej ceny, według zasady „płacisz, ile chcesz”. Warto być hojnym i za wyszperaną książkę albo płytę wrzucić do puszki coś od serca – zebrane pieniądze trafiają bowiem do osób niepełnosprawnych. Są nimi podopieczni Stowarzyszenia Cała Naprzód, organizatora akcji. Cała Naprzód i Skup Kultury to solidne marki – organizacja i inicjatywa zostały wyróżnione w konkursie Liderzy Społeczni Gliwic.

Podczas imprezy odbędą się ciekawe warsztaty (m.in. tworzenia świec sojowych w ceramicznych miseczkach czy zakładek do książek w technice decoupage’u), minispektakl lalkowy, animacje dla dzieci i spotkania autorskie. Z czytelnikami w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 17) spotkają się: Magdalena Kulus (godz. 12.00), Marcin Meller (godz. 14.00) i Alek Rogoziński (godz. 16.00).

Skup Kultury potrwa do godz. 18.00. Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie Cała Naprzód, Centrum Kultury Victoria i Miejską Bibliotekę Publiczną, przy wsparciu licznych partnerów.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 11 czerwca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Łabędy, ul. Literatów (przy placu zabaw)
• godz. 12.30–14.30 – Ostropa, ul. Daszyńskiego (przy kościele)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Jak tworzyć społeczności otwarte na wszystkich? RAZEM!

grafika przedstawiająca informacje o wydarzeniu

11 czerwca 2022r. w CKS Mrowisko odbędą się Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem „RAZEM. Jak tworzyć społeczności otwarte na wszystkich” organizowane przez Fundację NieOdkładalni. Celem wydarzenia jest zwiększanie świadomości o potrzebie godności osób z niepełnosprawnościami, poszanowanie ich praw, a także zwiększenia dostępności życia społecznego, zawodowego i przestrzeni publicznej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Start imprezy zaplanowano na godzinę 16.00, a w programie przewidziano dyskusję „Rozmowa o godności – jak stworzyć dostępne miasta i społeczności” z udziałem m.in. Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gliwice do spraw osób z niepełnosprawnościami Klaudii Bery, koncert pod nazwą „Nie jesteś sam”, licytacje charytatywne oraz zbiórkę na rzecz finansowania opieki wytchnieniowej dla opiekunek/ów osób zależnych, a także spotkanie autorskie z Agatą Twardoch, autorką książki „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta”.