Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 września 2020 r.

// 01-09-2020

Witaj szkoło!

spotkanie z dyrektorami

1 września kolejny rok szkolny, ze względu na pandemię z pewnością wyjątkowy i szczególnie wymagający, rozpoczęło w gliwickich szkołach publicznych ponad 25 tys. uczniów, w tym ok. 4,5 tys. w przedszkolach i ponad 600 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Spotkanie przedstawicieli samorządu Gliwic z nowopowołanymi dyrektorami placówek oświatowych, z okazji z inauguracji roku szkolnego 2020/21, odbyło się w nowej siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Gierymskiego. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy sukcesów i możliwości spokojnej, nieprzerwanej nauki!

W spotkaniu wziął udział m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann, który podziękował pedagogom za ich ciężką pracę i, zgodnie z tradycją, przekazał akty powierzenia stanowiska z dyrektorom, których wyłoniono w trybie zasad określonych w przepisach oświatowy: Annie Krasowskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21, Dorocie Meryk, dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 29, Hannie Szczepaniak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, Małgorzacie Semik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, Lesławowi Ogon, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych, Urszuli Więckowskiej, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 im. Johna Baildona oraz Iwonie Burzyńskiej, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7, która zastąpiła odchodzącą na emeryturę Jolantę Winkler. Na emeryturę przeszła również dyrektor SP 28 Grażyna Wach.
Poza wymienionymi dyrektorem  Szkoły Podstawowej nr 2 została Małgorzata Bałuta, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 Dorota Iwanek, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 Joanna Łomnicka-Łakomy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 Joanna Sokołowska-Czarnecka, a Zespołu Szkół Łączności Krzysztof Szczęśniak.

Gratuluję Państwu wyboru na stanowiska dyrektorów. Równocześnie dziękuję, że zdecydowali się Państwo objąć te stanowiska. Zadanie to nie jest łatwe. Najpierw liczne zmiany i reforma oświaty, a kiedy sytuacja wydawała się w miarę stabilna, musieliście Państwo stawić czoła kolejnym trudnościom, jak strajk oraz panująca epidemia, które wprowadziły ogromny chaos w zorganizowane życie szkół i przedszkoli. Z pewnością nie są to problemy, z którymi na co dzień zmaga się kadra dyrektorska, tym bardziej należą się Państwu gratulacje i podziękowania. Musimy zrobić wszystko aby, z zachowaniem środków bezpieczeństwa, uczynić go jak najbardziej normalnym. Życzę Państwu, abyście prowadzili podległe Wam szkoły i placówki z energią i ku sukcesom – mówił podczas uroczystości prezydent Gliwic Adam Neumann.

W uroczystym spotkaniu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, wziął również udział przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak oraz Krystyna Sowa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i przewodnicząca Komisja Edukacji, Kultury i Sportu, a także przedstawiciele dyrektorów miejskich jednostek oświatowych oraz związków zawodowych. Zgromadzeni goście wysłuchali wykładu „O pochwale osobistej nawigacji” Jolanty Sajkowskiej, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a dyrektor Poradni – Agnieszka Wilczyńska – zaprosiła przybyłych gości do zwiedzenia zmodernizowanego i nowoczesnego obiektu, do którego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeniosła się z ulicy Warszawskiej. (mf)

Wielu sukcesów dla naszych strażników!

strażnicy miejscy w lesie komunalnym

Straż Miejska działa w Gliwicach od 1991 r. wspierając działania policji i dbając o porządek oraz bezpieczeństwo mieszańców. Z okazji Dnia Straży Miejskiej wyróżniono szczególnie zasłużonych strażników, a przy tężni solankowej odbyła się impreza plenerowa.

W Straży Miejskiej w Gliwicach zatrudnionych jest 89 osób, w tym 46 strażników i 28 strażniczek. Jednostka wyposażona jest w 15 radiowozów i 14 rowerów, w tym 4 elektryczne. Do głównych zadań Straży Miejskiej należą działania porządkowe.

Przede wszystkim kładziemy nacisk na zapewnienie ładu i porządku w przestrzeni publicznej, ochronę środowiska, wyszukiwanie dzikich wysypisk śmieci, kontrole spalania w piecach, ale także wskazywanie sposobów uzyskania dofinansowania do wymiany kotłów w gospodarstwach domowych – wylicza Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.  

Strażnicy zabezpieczają też miejsca imprez, usuwają porzucone samochody z ulic miasta, kontrolują sposób parkowania, a operatorzy monitoringu miejskiego czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców.

 – Naszym sukcesem są ludzie, którzy tworzą straż. Bez ich zaangażowania i chęci nie moglibyśmy sprawnie pomagać mieszkańcom, którzy coraz bardziej nam ufają i chętniej do nas dzwonią prosząc o pomoc. Zauważamy to poprzez stale zwiększającą się liczbę zgłoszeń, a także otrzymywane podziękowania – mówi komendant Bismor.

Dzień Straży Miejskiej przypada na 29 sierpnia, jednak w gliwickiej jednostce obchody odbyły się dzień wcześniej. Na głównym placu jednostki odbył się uroczysty apel, w którym z ramienia miasta wzięła udział Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic. Podczas uroczystości wręczono funkcjonariuszom 8 awansów stanowiskowych, 4 nagrody jubileuszowe i 3 pochwały.

Dzień później, przy tężni solankowej w Lesie Komunalnym odbyła się impreza plenerowa z udziałem mieszkańców. Impreza pod nazwą "Zdrowo, jodowo, odjazdowo" była jednocześnie zakończeniem wakacji. Atrakcji nie brakowało: były stoiska promocyjne, możliwość rozmowy z dzielnicowym, pokazy pierwszej pomocy oraz taktyk i technik interwencji strażników miejskich, a także pokaz pojazdów specjalnych. Jedną z atrakcji była możliwość samodzielnego założenia blokady na koło… pojazdu Straży Miejskiej. Ponadto przygotowano  pokaz Tai-Chi i wspólną gimnastykę.

Wszystkim strażnikom życzymy satysfakcjonującej i bezpiecznej pracy. (mf)

 

 

PPP - Pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie

Przecięcie wstęgo PM i dyr. PPP

Gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna kilka miesięcy temu została przeniesiona do budynku przy ul. Gierymskiego 1. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią oficjalne otwarcie placówki, zbiegło się z inauguracją nowego roku szkolnego. W spotkaniu z tej okazji z nowopowołanymi dyrektorami publicznych placówek oświatowych, wzięli udział m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann oraz Ewa Weber, zastępca prezydenta odpowiedzialna m.in. za edukację.

 Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna przy ul. Gierymskiego 1 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00. W budynku - gdzie przed laty znajdowało się III Liceum Ogólnokształcące - o powierzchni ponad 2 tys. m2 powstało nowoczesne centrum pomocy - dla uczniów oraz szkoleniowo-warsztatowe  - dla nauczycieli i rodziców.

 –To wyjątkowa i potrzebna placówka, która z młodymi ludźmi i ich rodzinami pracuje w nieco innych obszarach i płaszczyznach niż szkoły, ale ciągle jako cel nadrzędny ma dobro dziecka. Gratuluję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach tętni życiem i stale się rozwija. Wyrazy szczególnego uznania należą się dyrektor Agnieszce Wilczyńskiej oraz całemu gronu pracowników pedagogicznych i administracyjnych, którym dziękuję za codzienną pracę wkładaną w opiekę nad mieszkańcami Gliwic – mówił podczas uroczystego otwarcia placówki Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Wcześniej poradnia mieściła się w budynku przy ul. Warszawskiej, ten jednak nie spełniał wymogów. Dlatego w 2018 r. miasto rozpoczęło adaptację budynku przy ul. Gierymskiego, aby docelowo przenieść tam działalność poradni. Zaaranżowano nowy układ  pomieszczeń, budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbudowano windę i pochylnię dla wózków. Wymieniono podłogi, posadzki, stolarkę drzwiową i wszystkie instalacje. Powstała też strefa informacyjna, w której można się zarejestrować czy pobrać potrzebne dokumenty.

Modernizacja budynku na potrzeby poradni zakończyła się w styczniu 2020 r. i kosztowała niemal  5 mln zł z miejskiego budżetu.

Konieczne było zaplanowanie wnętrz tak, aby spełniały wymagania niezbędne do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej na najwyższym poziomie. Dla nas nowe miejsce to nowe otwarcie, zyskaliśmy przestrzeń i narzędzia do pracy na wyższym poziomie, możemy zwiększyć liczbę działań na rzecz mieszkańców Gliwic i form ich realizacji – mówi Agnieszka Wilczyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Na parterze poradni znajduje się tzw. ,,strefa głośna” z ośmioma salami terapii  wyposażonych w materace i stoliki przyjazne zarówno małym dzieciom jak i grupom wsparcia dla rodziców, służące też do prowadzenia mediacji i terapii rodzin. Jest też duża sala wykładowa na ponad 80 osób, idealna do przeprowadzania szkoleń -  również mniej liczebnych, ponieważ jest możliwość oddzielenia jej przesuwnymi drzwiami. Sala jest oddalona od miejsc diagnozy, co umożliwia przeprowadzanie głośniejszych i bardziej intensywnych spotkań.

Na pierwszym piętrze poradni zorganizowano cichą strefę, w której znajdują się utrzymane w jasnych barwach pokoje diagnozy i  terapii indywidualnej, poczekalnia oraz pokój wyciszeń – małe pomieszczenie dla dzieci autystycznych ograniczające do minimum bodźce rozdrażniające rozpraszające i drażniące (a nie na parterze?). Pokój wyposażono w materace, kołderki obciążeniowe i miękkie piłki.

Teren wokół budynku podzielono na dwie strefy oddzielone salą gimnastyczną – parking oraz strefę ogrodową, w której wśród owocowych drzew mogą odbywać się warsztaty i zajęcia grupowe.

Budynek daje ogromne możliwości w poszerzaniu oferty pracy poradni, podwyższania poziomu usług i wprowadzenia innowacyjnych działań. Na przykład sala gimnastyczna do południa służy okolicznym szkołom, a popołudniami jest użyczana innym placówkom lub wynajmowana klubom i stowarzyszeniom, przynosząc dodatkowy dochód – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Każdego dnia Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przyjmuje około 100 osób.

Warsztaty prowadzone na terenie placówek oświatowych obejmują około 3 000 osób. Dodatkowo, z warsztatów, mediacji, grup wsparcia, klubów i szkoleń korzysta rocznie około 700 rodziców. Z konferencji  i szkoleń organizowanych dla nauczycieli, rodziców i specjalistów korzysta niemal 500 osób rocznie.

Poradnia jest także organizatorem Targów Zawodów i Targów Edukacyjnych. Więcej informacji na temat działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach, można znaleźć na stronie www.poradnia.gliwice.pl. (ED/mf)

Kłodnica może sięgnąć stanu ostrzegawczego

wezbrana rzeka

W związku z zapowiadanymi na dziś silniejszymi opadami deszczu, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu przewiduje miejscami gwałtowne podniesienie poziomu wody na rzekach górnej zlewni Odry, w tym na Kłodnicy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku 2 września do godz. 9.00.

 

SPP na nowych zasadach

strefa płatnego parkowania

Od 1 września obowiązują zmiany w gliwickiej Strefie Płatnego Parkowania, wprowadzone uchwałą przyjętą przez miejskich radnych w lipcu br. Zmieniły się godziny funkcjonowania strefy oraz zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Nowe stawki będą natomiast obowiązywać od stycznia 2021 r.

Przypomnijmy, że lipcowa uchwała zmieniająca zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania jest wynikiem analiz prowadzonych przez zarządzającego strefą (Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach) od ubiegłego roku. Założenia nowego planu zostały uzgodnione z radnymi Rady Miasta oraz Rady Dzielnicy Śródmieście.
Zgodnie z uchwałą, od 1 września SPP jest czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Zmieniły się również zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Aktualnie na jedno mieszkanie (jeden lokal mieszkalny) w strefie A i B przysługują tylko dwa abonamenty. Za pierwszy abonament opłata roczna wynosi 120 zł, za drugi - 300 zł (300 zł obowiązywać będzie od stycznia 2021 r.). Posiadacz abonamentu zamieszkały w strefie A może parkować w strefach A i B, a posiadacz abonamentu ze strefy B – tylko w B. Dotychczas wydane abonamenty zachowują swoją ważność na cały okres na jaki zostały wykupione.
Od stycznia wzrosną również koszty parkowania na terenie SPP. Za pierwszą godzinę w Strefie A trzeba będzie zapłacić 3 zł (lub 1 zł za 20 minut pierwszej godziny – minimalny czas), a w strefie B – analogicznie 2 zł lub 0,50 zł - (za 15 minut – minimalny czas). Druga godzina będzie kosztować 3,50 zł w strefie A i 2,40 zł w strefie B, trzecia godzina – 4,30 zł i 2,80 zł, a czwarta i każda kolejna – 3 zł i 2 zł. Całodniowa opłata postojowa wyniesie 25 zł w strefie A i 12 zł w strefie B.
Wprowadzenie zmian w Strefie Płatnego Parkowania było niezbędne, ponieważ, jak wykazała weryfikacja jej działania (analiza jej funkcjonowania), na przestrzeni sześciu ostatnich lat w znaczący sposób zmniejszyła się rotacja pojazdów na stanowiskach postojowych w strefie, co znacznie ograniczyło dostępność wolnych miejsc – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, zarządcy SPP. (kik/mf)

 

Pamiętajmy o czyszczeniu kominów!

kominiarz na dachu

„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” to hasło najnowszej kampanii społecznej Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy. Motywowana jest troską o bezpieczeństwo użytkowników budynków, związane z korzystaniem z urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacji.

Celem naszej kampanii jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i czyszczonymi kominami bez zagrożeń – podaje w swoim komunikacie cech.

Kominiarze zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z zaniedbania kominów. Przypominają, że muszą spełniać one szereg wymagań, dotyczących między innymi drożności, szczelności, kształtu i wymiaru, prawidłowości ciągu i wiele innych. Istotne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych w regularnych odstępach czasu:

  • dymowe – raz na kwartał,
  • spalinowe – raz na pół roku,
  • wentylacyjne – raz na rok.

Warto podkreślić, że kluczowa dla bezpieczeństwa jest dobra współpraca właścicieli budynków z kominiarzami. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami. Służy też pomocąw nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi. Z cechem można skontaktować się telefonicznie pod nr 14/626-03-95, 531-650-650 i mejlowo: kontakt@kominiarskicech.pl.

Różewicz „teraz” w rękach aktorów z Gliwic

aktorzy teatru

Teatr Miejski w Gliwicach intensywnie eksploruje przestrzenie internetu moszcząc sobie tam miejsce, testując swoją widownię i eksperymentując z nowymi środkami. Trochę dlatego, że wirus, że izolacja, a trochę, że jednak internet to teraz spory kawałek naszego życia i dlaczego teatr nie miałby mieć tam swojego stałego miejsca.

Tym razem do internetu nasi aktorzy zaprosili Tadeusza Różewicza i jego utwór „Walentynki - Poemat z końca XX wieku”.

W trzech autorskich etiudach mierzymy się z zagadnieniem miłości, jej wielowymiarowością i całym szeregiem zagadnień, które można podpiąć pod tym hasłem. W zestawie twórców brakuje kobiet. Cały projekt,  tym razem, od początku do końca zdominowali panowie. W szeregu obrazów, skojarzeń, zabaw słowem, animacją rozkładają poemat Różewicza na najmniejsze kawałki aby na powrót złożyć go według swojego klucza.

To zaledwie dziesięć minut teatru, z którym możecie zmierzyć się między przeglądaniem porannej poczty i wyświetlaną reklamą prezerwatyw, wołowym kotletem, który znudzona żona serwuje wam na obiad, czy wyznawaniem miłości osobie, z którą być może planujecie spędzić jakiś kawałek życia.

„Walentynki” to pierwsza cześć projektu „teraz” – który będziemy prezentować Państwu w sieci w tym sezonie. Następną odsłoną będzie utwór „Credo”, w której, co możemy zdradzić już dziś, wystąpią Błażej Wójcik, Przemek Chojęta i Krzysztof Prałat. Tytuł cyklu to słowo klucz,  zaczerpnięte z innego wiersza Różewicza.

Sprawdźcie czy poemat napisany na koniec wieku wciąż jest aktualny na początku wieku następnego.

Na ekranie: Michał Wolny (część I), Maciej Piasny (cześć II), Mariusz Galilejczyk (część III). Materiał złożył w jeden kawałek Krzysztof Prałat (również nasz aktor). Ojcem projektu jest Błażej Wójcik (i to też nasz aktor). Muzykę, która ilustruje ten teatralno-filmowo-internetowy klip – od pierwszej do ostatniej nuty stworzył  Marcin Luter Lutrosiński.

Do obejrzenia TUTAJ (TMG)

Naukowo przy Wrzosowej

prac przed SP 32

W Łabędach, w miejscu placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Wrzosowej, powstanie plac naukowo-sensoryczny. Zadanie to wybrali do realizacji mieszkańcy w ubiegłorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Plac będzie ogólnodostępny, a pierwsze eksperymenty będzie można przeprowadzić już w połowie października. Z pewnością ucieszy nie tylko najmłodszych, którzy będą mogli eksperymentować na kole optycznym i przeprowadzać doświadczenia z głuchym telefonem, kompasem, filmem animowanym, peryskopem, zegarem słonecznym, panelem sensorycznym i deszczowymi rurami. Ciekawą atrakcją doświadczalnego placu dla młodych naukowców będzie również gra eko-memory.

Zadanie o wartości 185 tys. zł w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zrealizuje firma Color - Sport s.c. Adam Wilk, Waldemar Kosiorowski z Bierunia. (mf)

Palmiarnia zamknięta w poniedziałki

budynek Palmiarni

Skończyły się wakacje, a wraz z nimi wakacyjny tryb pracy w gliwickich tropikach. Od 1 września Palmiarnia otwarta jest od wtorku od piątku w godzinach 9.00-18.00, a w weekendy od g. 10.00 do 18.00.

Ponowne zamknięcie obiektu w poniedziałki pozwoli na wykonywanie bieżących i koniecznych prac, co pozytywnie wpłynie na kondycję roślin i komfort zwiedzania – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Uwaga! Zgodnie z wytycznymi i zaleceniami służb sanitarnych na terenie obiektu może przebywać jednocześnie maksymalnie 120 zwiedzających.

Mocnym głosem buntownika

mężczyzna w czarnej marynarce

Marek Dyjak śpiewa o tym, co czuje i myśli – bez taryfy ulgowej. 18 września artysta wystąpi w ruinach teatru Victoria.

Dyjak wykona piosenki ze swojej najnowszej płyty – „Piękny instalator”. Z bezgraniczną szczerością i charakterystycznym wokalnym sznytem – Marek Dyjak zaprosi publiczność na intymne, muzyczne spotkanie. Występ Marka Dyjaka rozpocznie się w piątek 18 września o godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18). Bilety w cenie 60 zł można kupić na stronie teatr.gliwice.pl oraz w kasie kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

Koncert towarzyszy wyjątkowej wystawie, prezentowanej obecnie przez Muzeum w Gliwicach we wnętrzu ruin teatru Victoria – „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.”. Można ją zwiedzać do 4 października, od wtorku do niedzieli, między godz. 11.00 a 17.00. Wstęp na ekspozycję jest wolny.