Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 października 2021 r.

// 01-10-2021

Kulturalny rozkład jazdy: 1–3 października

banner

W nadchodzący weekend „głodni kultury” będą mieli w czym wybierać! Rozpoczynają się dwa świetne festiwale muzyczne, PalmJazz i Gliwicki Festiwal Bachowski, a galerie i inne miejsca, w których królować będzie sztuka, otworzą swoje podwoje dla zwiedzających podczas ArtNocy.

  • W piątek 1 października w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) od godz. 17.00 do 19.45 będzie można zagrać w szachy. Więcej informacji znajduje się na stronie biblioteka.gliwice.pl.
  • Festiwal PalmJazz gra w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10). W piątek 1 października o godz. 19.00 wystąpi Marcin Wasilewski Trio, a o godz. 21.30 zagra Lorenzo De Finti Quartet. Na sobotę 2 października zaplanowano koncert Yemen Blues (godz. 19.00) i Mikael Godee Band – Corpo (godz. 21.30).
  • W sobotę o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpocznie się mobilna gra miejska „W 80 minut dookoła świata”. Wydarzenie jest częścią Haczyka – Gliwickich Spotkań Literackich.
  • 2 października czeka nas 14 Gliwicka ArtNoc. Między godz. 16.00 a 23.00 będzie można zwiedzać galerie, pracownie artystyczne i inne miejsca, które przygotowały szereg atrakcji ze sztuką w roli głównej. Program wydarzenia jest dostępny w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu.
  • Pierwszy koncert w ramach XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego odbędzie się w niedzielę w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4). O godz. 16.00 wystąpią klawesynistka Elżbieta Stefańska oraz Mariko Kato-Shioya, Tomasz Potaczek,Aleksandra Owczarek,Anna Hara-Pióro, Elżbieta Górka, Małgorzata Muzyka-Gołogórska i Adrianna Kafel. W programie są koncerty i sonaty Johanna Sebastiana Bacha.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach poleca

banner

Noc Bibliotek 2021 – Czytanie Wzmacnia i spotkanie autorskie z Marzeną Filipczuk – to najnowsze kulturalne propozycje gliwickich bibliotekarzy. Daty 9 i 14 października zaznaczcie w swoich kalendarzach!

Książki oddziałują na człowieka w niesamowity i mądry sposób. Otwierają nas na nowe doświadczenia i rozszerzają horyzonty, kształtując nas samych. Poszerzają wiedzę i zasób słów, rozwijają wyobraźnię, poprawiają zdolność koncentracji, pamięć i ortografię. Dostarczają wielu różnorodnych przeżyć, pomagają zrozumieć wiele spraw, dają pocieszenie i poradę. Oczarowują nas swoimi historiami, przygodami i losami bohaterów, o których opowiadają. Inspirują, rozwijają i wzmacniają.

„Czytanie wzmacnia” to hasło tegorocznej, VII edycji Nocy Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Centrum Handlowe Forum w Gliwicach zapraszają w sobotę 9 października CH Forum (ul. Lipowa 1) na bezpłatne zaczytane warsztaty dla całych rodzin.

Zaczytany kącik mocy, czarodziejskie plastry drewna i worki na książki, magiczne zakładki i breloczki oraz bransoletki mocy – to wszystko czekać będzie na Was na Scenie Forum w godz. 14.00–19.00.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania oraz ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek – lokalnych centrów żywej kultury i edukacji, miejsc otwartych i dostępnych z ofertą dla osób w każdym wieku.

Literacka jesień z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach trwa w najlepsze – przed nami kolejny miesiąc wspaniałych podróżniczych spotkań i wydarzeń w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.

14 października o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 odbędzie się spotkanie z Marzeną Filipczak – podróżniczką, dziennikarką, autorką książek o samodzielnym podróżowaniu, która opowie m.in. o bliskiej egzotyce na nowe czasy.

Marzena Filipczak - samotnie przemierzyła m.in. subkontynent indyjski, Azję Południowo-Wschodnią, Azję Środkową (w tym zamknięty na świat Turkmenistan i miasta na dawnym Jedwabnym Szlaku), Bliski Wschód (Iran, Kurdystan w granicach Turcji i Iraku, Jordanię i inne), Kaukaz, wielokrotnie Skandynawię i Bałkany, wędrowała przez Himalaje i Islandię, biwakowała w namiocie w afrykańskich parkach narodowych. Zawsze podróżuje w pojedynkę, bo uważa, że w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej” – i miejscowi ludzie są wobec niej śmielsi, i ona ma częściej potrzebę do nich podejść.

Daj się porwać w podróż literackim szlakiem z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach! Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (materiały organizatora)

Trwa rozbiórka wiaduktu

Rozbiórka wiaduktu

Wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Ziemięcickiej przechodzi do historii. Rozebrane i wzniesione od nowa zostaną także nasypy dojazdowe wraz z  infrastrukturą techniczną - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Ze względu na zły stan techniczny pochodzący z I poł. XX wieku wiadukt od lat był wyłączony z ruchu. Poo wyburzeniu jego miejsce zajmie nowy obiekt o rozpiętości przęsła 27 m, wyposażony w chodnik dla pieszych. Przebudowie poddany zostanie również 350 metrowy odcinek ul. Ziemięcickiej. Budowa nowego wiaduktu powinna zakończyć się jesienią przyszłego roku. Szacunkowy koszt robót wynosi ok. 8,5 mln zł. (mf/ZDM)

Wycieczka śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie dla uczniów gliwickich szkół

wycieczka

Żaden uczeń z Gliwic nie pojedzie na wycieczkę. Winny Urząd Miasta?” – czytamy w tytule tekstu umieszczonego na jednym z gliwickich portali. W świecie związanym z mediami znana jest reguła, że na każdy nagłówek prasowy kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”. Sprawa, o której piszę, jest kolejnym dowodem na słuszność tego stwierdzenia.

Jakie więc wycieczki ominą młodych gliwiczan? Chodzi o prowadzony przez Ministerstwo Edukacji program „Poznaj Polskę”, w ramach którego możliwe jest uzyskanie do 80% dofinansowania do wycieczek szkolnych.  Zapowiadając  program, minister Czarnek informował, że proponuje uczniom i nauczycielom wycieczki w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

1. Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,

2. Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

3. Kultura i dziedzictwo narodowe,

4. Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Ustalmy więc, dlaczego gliwiccy uczniowie zostali pozbawieni możliwości skorzystania z programu. Do portalu, o którym pisałem na wstępie, zgłosiła się nauczycielka pracująca w  Zespole Szkół im. Janusza Korczaka z następującą informacją: Po uzyskaniu informacji o naborze wniosków w ramach programu „Poznaj Polskę” Pana Ministra Przemysława Czarnka, niezwłocznie podjęłam przygotowania szkolnej, trzydniowej, patriotycznej wycieczki, zaplanowanej dla uczniów. Wniosek przygotowany przez nauczycielkę nie znalazł się jednak na ministerialnej liście dofinansowanych wycieczek. Powodem, zdaniem nauczycielki, ma być to, że Urząd Miejski zbyt długo zwlekał z wysłaniem wniosku do ministerstwa, a wnioski rozpatrywane są na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Kolejnym dowodem na rzekomą winę urzędu ma być fakt, że do programu  nie zakwalifikowała się żadna gliwicka szkoła.

Sprawdźmy więc, które szkoły otrzymały dofinasowanie. Na stronie ministerstwa są dostępne 4 listy zawierające wykaz ponad 2 tys. pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Nie ma wśród nich nie tylko szkół z Gliwic, ale również z żadnego miasta na prawach powiatu z naszej konurbacji. Co więcej – znajdziemy tam zaledwie kilkanaście wniosków z dużych miast, z czego większość to szkoły katolickie lub niepubliczne.

Czy zatem wszystkie największe miasta w Polsce również przetrzymały wnioski? Okazuje się, że taki stan rzeczy wynika z reguł programu. Przewiduje on, że wnioski muszą być weryfikowane przez „organy założycielskie”. W przypadku szkół publicznych są to właściwe samorządy i działające w ich urzędach wydziały edukacji. Taki wydział musi zebrać informacje o wszystkich wnioskach swoich szkół i przesłać do MEN tzw. formularz ogólny. Czy możliwe było składanie tego formularza dla każdego wniosku z osobna? Nie wiadomo. Pracownicy ministerstwa, z którymi kontaktowali się gliwiccy urzędnicy, nie potrafili zapewnić, że złożenie formularza na jeden lub kilka projektów nie zablokuje możliwości zgłaszania kolejnych. Widać więc wyraźnie, że szkoły niepubliczne oraz małe miejscowości, gdzie jest zaledwie kilka placówek oświatowych, były w stanie szybciej wysłać formularz – nie musiały czekać, aż uzbierają kilkadziesiąt czy kilkaset zweryfikowanych wniosków.

Do Wydziału Edukacji UM w Gliwicach trafiło 47 wniosków. Szkołom przekazano, żeby składały je do 14 września (dwa tygodnie przed terminem naboru określonym przez MEN). Niestety, środki na program wyczerpały się już 13 września. 24 września MEN poinformował, że 27 września uruchomi drugi nabór wniosków. Jeszcze tego samego dnia gliwicki Wydział Edukacji złożył wspomniany „formularz ogólny”, który uruchamia procedurę. Niestety, nie został on przyjęty przez system. Mimo licznych prób kontaktu z MEN (telefonicznie i mailowo) 28 września, czyli dzień po rozpoczęciu naboru, otrzymaliśmy informację, że dodatkowa pula również została wyczerpana.

Warto również prześledzić los wniosku, który  opisuje  zatroskana nauczycielka. Okazuje się, że wniosek został przekazany do Wydziału Edukacji UM w Gliwicach 14 września, ale zawierał błędy i został zwrócony do poprawy. Poprawiony wniosek przekazano 16 września, czyli już po informacji o wyczerpaniu puli. Ponownie kompletny wniosek trafił do urzędu 24 września.

Zaznaczam, że nie chcę piętnować osób, które popełniły błędy we wnioskach. Wymagały one zgromadzenia dużej liczby informacji (ustalenie miejsc, sprawdzenie odpłatności za bilety, możliwości zakwaterowania i posiłków, sprawdzenie dostępności autokarów itd.). To oczywiste, że w tak krótkim czasie i przy tak dużej liczbie wniosków wystąpią błędy, które w przypadku większego miasta rzutują niestety na wszystkich. Problemem nie są szkoły, lecz zaproponowany przez ministerstwo system.

Dlaczego zamęczam Państwa tymi wyjaśnieniami? Tu muszę wrócić do wspomnianej na wstępie publikacji. Pracownica portalu, nie czekając na wyjaśnienia miasta (tekst pojawił się ledwie kilka godzin po przesłaniu pytań do urzędu), postanowiła obwinić Urząd Miejski, podając jednocześnie nieprawdziwą informację, że „żaden uczeń z Gliwic nie pojedzie na wycieczkę”. Jeśli takie podejście do dziennikarstwa kojarzy się komuś ze standardami wyznaczanymi od kilku lat przez media publiczne, to coś może być na rzeczy.  Portal, który raczy czytelników sensacyjnym nagłówkiem, prowadzi trzech niedoszłych radnych PiS-u. Powstał on w ramach projektu, na który prawie 200 tys. zł dotacji przyznał podległy rządowi Narodowy Instytut Wolności. Informatorka portalu pisze, że pracuje w Zespole Szkół im. Jana Korczaka. W 2019 r. jedna z nauczycielek tej szkoły kandydowała do sejmu z list PiS. To znana w Gliwicach działaczka związana z partią rządzącą. Czy to ta sama osoba? Nie wiem. W Polsce każdy ma prawo do swobody działalności politycznej. W Gliwicach szanujemy to prawo oraz prawo dziennikarzy do ochrony źródeł informacji. Nikt nie będzie więc tego ustalał.

Ocenę, czy mamy do czynienia z dziennikarstwem czy z działalnością polityczną pozostawiam jednak Państwu. A zatroskanych pracowników rzeczonego portalu i wszystkich innych mieszkających w Gliwicach działaczy związanych z partią rządzącą proszę o pomoc i interwencję u szanownego „Pana Ministra Przemysława Czarnka”. W trakcie naboru zgłaszaliśmy do MEN, że procedura jest krzywdząca dla miast z dużą liczbą szkół. Otrzymaliśmy, co prawda, zapewnienie, że tegoroczna edycja jest pilotażowa i w przyszłym roku zostaną wprowadzone rozwiązania ułatwiające dostęp do programu dużym miastom. Gliwiccy uczniowie nie powinni być dyskryminowani w dostępie do tak wartościowego rządowego programu i każda pomoc w tej sprawie będzie bardzo mile widziana.

Łukasz Oryszczak

rzecznik prasowy

Razem przeciw przemocy

ofiara i oprawca

Widzisz – reaguj, doznajesz krzywdy – szukaj pomocy. Rusza kampania Razem przeciw przemocy. Bo razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej! Nad kampanią organizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.

Przemoc w rodzinie to każde zachowanie wobec osoby bliskiej, którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy, które narusza jej godność oraz podstawowe prawa i wolności oraz powoduje cierpienie i szkody. Przemoc prowadzi do poważnych naruszeń norm moralnych i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych, a w skrajnych przypadkach do poważnych okaleczeń czy zabójstw. Wokół przemocy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jest to zjawisko marginalne, występujące wyłącznie w patologicznych środowiskach. Tymczasem znęcanie się nad rodziną jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Aby zminimalizować to zjawisko i pomóc osobom doznającym przemocy Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zachęca do udziału w kampanii Razem przeciw przemocy.
W ramach akcji zaplanowano szereg działań, m.in. konferencję inaugurującą, szkolenia, warsztaty profilaktyczne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, a także promocję usługi telefonicznego wsparcia dla dzieci i młodzieży #SŁUCHAWKA. Wszystko po to aby uwrażliwić na zachowania mogące przejawiać symptomy przemocy, nauczyć asertywności.
Chcemy zwrócić uwagę i zwiększyć wrażliwość społeczeństwa na przemoc i jej symptomy, nauczyć, jak jej przeciwdziałać i ośmielić społeczność lokalną do reagowania  na przejawy agresji i każdej formy przemocy. Chcemy działać na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności na rzecz rodzin przeżywających kryzysy związane między innymi z występowaniem w rodzinie przemocy lub współuzależnienia. Dlatego akcja będzie prowadzona interdyscyplinarnie, na wielu szczeblach i obejmie zarówno pracowników jednostek miejskich, jak i społeczność – potencjalne osoby doznające przemocy, jak i świadków tego typu zdarzeń. Kampania Razem przeciw przemocy wspiera Białą wstążkę, największą na świecie akcję przeciwdziałania przemocy – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Kampania będzie prowadzona w Gliwicach od października do grudnia 2021 r. Udział w wydarzeniach organizowanych przez OPS będzie bezpłatny.
Od października informacje o kampanii, a także publikacje i inne materiały dotyczące przeciwdziałania przemocy, dostępne będą na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy”- „Razem przeciw przemocy” oraz na profilu Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach na portalu Facebook.
Przypominamy, że w Gliwicach przy ul. Fiołkowej 26 działa Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym, który chętnie udziela wsparcia osobom potrzebującym (tel. 32/ 300-01-11). (mf)

 

Sukces kodersów

dzieci i nauczyciel przy laptopach

To był prawdziwy frekwencyjny sukces – w dziewiątej edycji akcji „Koduj z Gigantami” wzięło udział niemal 11 tys. uczestników z Polski i zagranicy. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Zakończyła się dziewiąta edycja największej bezpłatnej, ogólnopolskiej i społecznej akcji edukacyjnej z programowania i matematyki ,,Koduj z Gigantami –starcie gigantów, programistyczny bój bohaterów najlepszych gier”. W trwających dwa tygodnie zajęciach stacjonarnych i online wzięło udział ponad 9500 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Polski i 1200 z Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji, Chile, Meksyku oraz Bośni i Hercegowiny.
Ostatnia edycja akcji „Koduj z Gigantami” została osadzona w 7 najpopularniejszych grach: MINECRAFT, FORTNITE, BRAWL STARS, AMONG US, ROBLOX, CS GO i League of Legends. Młodsza grupa wiekowa zgłębiała podstawy programowania w środowiskach: Scratch, Minecraft, AppInventor i Roblox, a uczniowie klas 7-8 oraz starsi w środowisku C#, Visual Studio oraz Python.
To nie wszystko – podczas warsztatów online uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę matematyczną z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej. Program powstał w oparciu o próbne testy ósmoklasisty i maturzysty przygotowane przez egzaminatora Centralnej Komisji Edukacyjnej, a rozwiązania były omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki. Młodzież miała też okazję skorzystać z platformy integracyjnej Discord, a dzięki niej nawiązać nowe znajomości, wymienić doświadczenia i zagrać z rówieśnikami.
„Koduj z Gigantami” to nie tylko zajęcia z programowania. Poszerzyliśmy naszą akcję o dodatkowe zajęcia z matematyki, które są odpowiedzią na potrzeby rozwoju kompetencji przyszłości u dzieci i młodzieży. Chcemy, aby matematyka stała się dla uczniów zrozumiała i umożliwiła ich wieloaspektowy rozwoju intelektualny – mówi Dawid Leśniakiewicz, członek zarządu Giganci Programowania.
Organizatorzy przygotowali też konkurs programistyczny dla uczniów klas 1-4 oraz uczniów klas 5 i starszych. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.kodujzgigantami.pl.Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na: www.giganciprogramowania.edu.pl.
Organizatorem „Koduj z Gigantami” jest międzynarodowa szkoła Giganci Programowania. Akcję wsparł Prezydent Miasta Gliwice. (mf)

 

 

Finał edCAMP w Gliwicach

ludzie przy biurku

W Gliwicach zaplanowano finał 5 edycji edCAMP, projektu dedykowanego startupom. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

W ramach wydarzenia zaplanowano wykłady oraz spotkania z ekspertami w wersji online. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych. W sobotę, 9 października, odbędzie się finał edCAMP. W siedzibie firmy EUVIC przy ul. Przewozowej 32 swoje pomysły zaprezentują wybrane zespoły i powalczą o udział w pre-akceleracji eduLAB.
Organizatorem przedsięwzięcia jest firma EduLab sp. z o.o. z Warszawy, która działa w obszarze edukacji. Jej misją jest wspieranie cyfrowej transformacji edukacji poprzez kompleksowe wsparcie startupów i osób mających pomysły na rozwiązania edTech. (mf)

 

Galerie otworzą się nocą

w galerii sztuki

W nocy swoje drzwi otworzą przed mieszkańcami galerie oraz pracownie artystyczne. 2 października odbędzie się ArtNoc. Miasto Gliwice zaprasza!

Idąc tropem gliwickiej sztuki zajrzymy nie tylko do muzeów i galerii sztuki, ale też do kawiarni, a także Cechowni w Nowych Gliwicach. Gliwicka noc otwartych galerii skierowana jest do wszystkich zainteresowanych – między godz. 16.00 a 23.00 warto mieć oczy szeroko otwarte!

Tradycyjnie w akcję włączą się znane gliwickie galerie: Melina (ul. Częstochowska 16) z wystawą rysunku satyrycznego Małgorzaty Lazarek „Nakaz wstępu”, ArtStudio (ul. Kaczyniec 26) z ekspozycją fotografii Magdaleny Żukowskiej. Galeria Sztuki Współczesnej Esta (ul. Raciborska 8) zaprasza na SHOWroom #3 –  Sobczyk/Modzelewski/Urbanowicz.

W Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) swoje prace na wystawie „Cnoty i inne przymioty” zaprezentuje Katarzyna Zachta, członkini Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art. W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 16.00 rozpocznie się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Gliwicach.  Sporo będzie działa się w antykwariacie Kawka (ul. Siemińskiego 11) – wystąpi kolektyw teatralny Lufcik na korbkę i Gliwicki Teatr Tańca.

Na kulturalnej trasie znajduje się jeszcze wiele miejsc, m.in. Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4–5), Muzeum Tatuażu (ul. Krupnicza 16), Sklepik z marzeniami (ul. Górnych Wałów 13), pracownie artystyczne, a nawet kafejki. Szczegóły dostępne w kalendarzu wydarzeń na stronie https://kultura.gliwice.eu/.

14 ArtNoc jest organizowana przez Stowarzyszenie Melina. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Muzyka mistrzów baroku

kobieta i mężczyzna na kanapie, akordeon

Mistrzyni klawesynu Elżbieta Stefańska zainauguruje 3 października XXII Gliwicki Festiwal Bachowski. Na tegoroczną edycję tej wyjątkowej imprezy muzycznej złożą się cztery koncerty. Miasto Gliwice zaprasza!

Koncert „Solo, duo, concertato” rozpocznie się w niedzielę 3 października o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4). Wystąpią: Elżbieta Stefańska( klawesyn), Mariko Kato-Shioya (klawesyn), Tomasz Potaczek (flet traverso),  Aleksandra Owczarek (skrzypce barokowe),  Anna Hara-Pióro (skrzypce barokowe), Elżbieta Górka (skrzypce barokowe), Małgorzata Muzyka-Gołogórska (altówka barokowa) i Adrianna Kafel (wiolonczela barokowa). W programie są koncerty i sonaty Johanna Sebastiana Bacha.

Na szczególną uwagę zasługuje zbliżony obsadowo do V Koncertu brandenburskiego, ale znacznie rzadziej wykonywany, monumentalny w wyrazie Koncert potrójny a-moll BWV 1044 – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

Na godz. 16.00 w czwartek 9 października zaplanowano kolejny festiwalowy koncert w kościele pw. Wszystkich Świętych. W programie jest Messe pour les paroisses François Couperina. Utwór wykona Męski Kwartet Wokalny TRIPLUM w składzie: Szczepan Kosior (tenor), Piotr Piwko (tenor), Marcin Wasilewski-Kruk (baryton) i Mariusz Zarzycki (bas). Na organach zagra Michał Białko.

Uroczysta msza organowa oparta na chorale gregoriańskim to jedna z zaledwie dwóch zachowanych kompozycji organowych tego twórcy. Stanowi niezwykle interesujący przykład stylu organowego francuskiego baroku – mówi dyrektor Oczkowski.

Trzeci koncert Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego odbędzie się w niedzielę 12 października w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19). Początek o godz. 18.00. W programie „Harmonischer Gottesdienst – muzycznego nabożeństwa” jest między innymi muzyka Johanna Johanna Rosenmüllera, Philippa Heinricha Erlebacha i oczywiście Bacha. Wystąpią sopranistka Ingrida Gapova i trio Overtone w składzie: Klaudia Matlak (skrzypce), Julia Karpeta (viola da gamba) i Maurycy Raczyński (pozytyw).

Usłyszymy zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, jak i te przeznaczone wyłącznie na zespół instrumentalny, a wpisujące się w kontekst nabożeństwa protestanckiego – zapowiada Oczkowski.

W piątek 17 października w kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 18) o godz. 16.00 zabrzmią koncerty na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1060-1062 Bacha w opracowaniu na dwa akordeony i kwintet smyczkowy. Zagrają: na akordeonach Duo Accosphere, czyli Grzegorz Palus i Alena Budziňáková, a na instrumentach barokowych – Kwintet Smyczkowy Orkiestry Capella Cracoviensis (Agnieszka Świątkowska – skrzypce barokowe, Tomasz Góra – skrzypce barokowe, Mariusz Grochowski – altówka barokowa, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, Michał Bylina – kontrabas barokowy).

Co by było, gdyby Johann Sebastian Bach mógł grać na akordeonie? Pytanie to nurtuje wielu grających na tym instrumencie artystów, którzy z marzycielską tęsknotą spoglądają na jego krótką historię. Próba podjęta przez Duo Accosphere i muzyków Capelli Cracoviensis jest więc  swego rodzaju eksperymentem wynikającym z zestawienia współczesnego instrumentarium akordeonowego z obsadą kwintetu smyczkowego grającego na instrumentach historycznych – wyjaśnia Piotr Oczkowski.

Wejściówki na koncerty są do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). Organizatorem festiwalu jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)