Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 lutego 2021 r.

// 01-02-2021

Szczepienia przeciw COVID-19

szczepimy się - tło

Z uwagi na pojawiające się problemy z rejestracją informujemy, że miasto Gliwice nie odpowiada i nie ma wpływu na organizację szczepień. Są one prowadzone w ramach Narodowego Programu Szczepień.

REJESTRACJA

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  •     od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  •     od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

 

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W MSIP

 

Jak się zarejestrować?

1. Przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować również np. dziadków lub rodziców.

 

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście –wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji zostanieprzesłane powiadomienie SMS, a kolejne - dzień przed planowanym terminem.

Aby korzystać z tego sposobu rejestracji należy posiadać Profil Zaufany.

 

3. W wybranym punkcie szczepień

 Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

4. Zarejestruj się na szczepienie przez SMS

Jeśli masz co najmniej 70 lat, od 22 stycznia możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 664 908 556. Instrukcję znajdziesz poniżej. Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+. Jeżeli do niej nie należysz, możesz zgłosić chęć zaszczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

  •     Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
  •     Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
  •     Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
  •     Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
  •     Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222

    Otrzymasz informację o:

  •     najbliższym możliwym terminie szczepienia,
  •     adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,
  •     a także godzinie szczepienia.
  • Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
  • Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
  • Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
  • Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

 

ZGŁOSZENIA

Od 15 stycznia osoby w wieku18-69 lat będą mogły  zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować będzie się można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy wiekowej.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Dobre wieści dla czytelników!

baner

Zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach - książki można wypożyczać również w soboty, a niektóre filie wydłużyły godziny otwarcia.

Zgodnie z wytycznymi  Biblioteki Narodowej, od 25 stycznia można samodzielnie wyszukiwać pozycje książkowe na bibliotecznych regałach. Przyszedł czas na kolejne udogodnienia dla czytelników. Od 1 lutego ponownie Biblioteka Centralna i Biblioforum oraz filie nr: 1, 5, 7, 9, 13, 16, 17, 20, 21 i 30 są czynne również w soboty. Szczegółowy informacje na temat godzin otwarcia wszystkich filii można znaleźć na stronie https://biblioteka.gliwice.pl/o-bibliotece/godziny-otwarcia/.

Czytelnicy korzystający z biblioteki zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk w miejscach do tego wyznaczonych oraz zachowania 1,5 m odstępu pomiędzy osobami. Obsługa czytelników odbywa się przy ladzie bibliotecznej. Ponadto obowiązuje limit osób równocześnie przebywających na terenie wypożyczalni w zależności od wielkości placówki (zobacz: https://biblioteka.gliwice.pl/wolny-dostep-do-ksiegozbioru-od-25-stycznia/)

Pozostałe osoby oczekujące na obsługę pozostają na zewnątrz biblioteki z zachowaniem bezpiecznej odległości w kolejce. Przypominamy, że nadal pozostają zamknięte czytelnie, nie ma też możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych.

Uwaga! Planując wizytę w bibliotece warto pamiętać, że we wszystkich placówkach MBP obowiązuje przerwa w godz. od 13.00 do 14.00 – odbywa się wówczas dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń.

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z bezpłatnego dostępu do książek elektronicznych za pośrednictwem platform Legimi i IBUK Libra. Kody aktywacyjne można otrzymać:

4:3. Fantastyczna wygrana!

Piast gliwice w akcji

Fenomenalny mecz i pokaz determinacji zaprezentowali piłkarze Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni odwrócili losy spotkania, które po 20. minutach gry i wyniku 3:0 dla Wiślaków zwiastowało wysoką porażkę brązowych medalistów Ekstraklasy. Tymczasem dzięki skuteczności i walce do końca gliwiczanie wydarli zwycięstwo i zdobyli bezcenne trzy punkty na stadionie Wisły Kraków.

Pierwsze minuty należały do Wisły Kraków i to właśnie ona dyktowała warunki na boisku. Niebiesko–Czerwoni mieli niełatwe zadanie, jakim było przejęcie inicjatywy w tym meczu. Sytuacja po dwudziestu minutach była nie do pozazdroszczenia. Rozpędzeni Wiślacy szybko i skutecznie wypracowali sobie sporą zaliczkę w postaci trzech goli. Najpierw bramki dla gospodarzy strzelili boczni obrońcy Wisły, Łukasz Burliga oraz Maciej Sadlok. Spotkanie dla Piasta z minuty na minutę stawało się coraz trudniejsze. Trzecia bramka dla Białej Gwiazdy autorstwa Felicio Brown Forbesa mogłaby podłamać niejeden zespół... Ale nie Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni zaczęli pokazywać, na co ich stać, udowadniając to szybkim odrabianiem strat. Pościg rozpoczął Jakub Świerczok, który indywidualną akcją zapewnił gliwiczanom pierwszego gola. Chwilę później było już tylko 3:2 dla Wiślaków. Niebiesko-Czerwoni złapali kontakt z rywalem po trafieniu Dominika Steczyka. Niewątpliwie w tej części spotkania nie brakowało emocji i zwrotów akcji. W pierwszej połowie meczu padło aż pięć bramek i w drugiej części jeszcze wszystko mogło się zdarzyć.

Początek drugiej połowy spotkania był spokojniejszy niż w przypadku pierwszej. Tym bardziej trzeba było zachować koncentrację, bo cios mógł nadejść w każdej chwili. Strzał Jeana Carlosa w poprzeczkę był najlepszym tego dowodem. Końcówka rywalizacji należała już zdecydowanie do podopiecznych Waldemara Fornalika, którzy dokonali niemal niemożliwego. Dwie bramki zdobyte w 90. i 94. minucie wstrząsnęły Krakowem. Gliwiczanie ze stanu 0:3 potrafili przechylić losy meczu na swoją stronę i wygrali trudny bój o trzy punkty! To był szalony mecz i jeden z najbardziej spektakularnych powrotów zespołów w historii Ekstraklasy.

Biuro Prasowe GKS Piast SA

Ruszą dopłaty do czynszów. Jak otrzymać pieniądze?

kobieta i mężczyzna liczący rachunki pzy stole

Z początkiem roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyznanie najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. To propozycja skierowana do osób, którym z powodu pandemii zmniejszyły się dochody. Gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje już wnioski.

Ile można otrzymać?

Kwota, jaką można uzyskać, stanowi 75% miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie więcej niż 1500 zł.

Komu przysługuje dopłata do czynszu?

Wsparcie przysługuje osobom, które spełniają określone warunki wynikające z ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz:

  • są najemcami lub podnajemcami lokali mieszkalnych i najmowały albo podnajmowały lokal mieszkalny przed dniem 14 marca 2020 r.,
  • średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku jest co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 r.
  • nie przysługiwał im wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu.

Gdzie złożyć wniosek?

Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu powinna umieścić na wniosku adnotację: „wniosek o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu” i złożyć go nie później niż do 31 marca w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach przy ul. Górnych Wałów 9 – osobiście w pok. 05 (w poniedziałki w godz. 9.00–16.30 oraz czwartki w godz. 8.00–13.00) lub wkładając spakowany i podpisany komplet dokumentów do skrzyni na korespondencję umieszczonej w holu przy wejściu głównym do budynku OPS, w każdym dniu roboczym w godzinach urzędowania Ośrodka.

Jakie dokumenty dołączyć?

Do wniosku, poza dokumentami, o których mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, dołącza się:

  1. oświadczenie o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym w 2019 r. na jednego członka gospodarstwa domowego, ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy, powiększony o dopłatę do czynszu;
  2. oświadczenie, iż wnioskodawca najmował albo podnajmował lokal mieszkalny przed dniem 14 marca 2020 r., oraz że nie przysługiwał mu wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu;

Oświadczenia te muszą zawierać klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

  1. dokumenty potwierdzające wysokość miesięcznego czynszu opłacanego przez wnioskodawcę na dzień 14 marca 2020 r. oraz na dzień złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy z dopłatą do czynszu,

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://opsgliwice.pl/formy-pomocy/dziecko-i-rodzina/dodatki-mieszkaniowe/moze-ubiegac-sie-o-dodatek/, a także pod numerami tel. 32/335-96-46, 32/335-96-44.

Alpiniści dla WOŚP... w Szpitalu Miejskim

alpinista w stroju superbohatera

Z okazji 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy superbohaterowie na linach opanowali... budynek Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Kościuszki! Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik zjechali z dachu tak, aby mali pacjenci oddziałów pediatrii oraz chirurgii dziecięcej mogli zobaczyć niecodzienne, alpinistyczne przedsięwzięcie.

– Organizujemy się przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, żeby dołożyć naszą cegiełkę i sprawić chorym maluchom mnóstwo radości. To dla nas najważniejsze – podkreśla Krzysztof Raca, organizator akcji „Alpiniści dla WOŚP”. – Jak było? To po prostu szok. Coś niesamowitego, rewelacyjna niespodzianka – nie kryła wzruszenia pani Angelika, mama Dawidka, który jest małym pacjentem chirurgii dziecięcej w gliwickiej „4”.

Placówka od lat dysponuje specjalistycznym sprzętem podarowanym przez WOŚP. Chodzi m.in. o USG, inkubator otwarty, pompy infuzyjne strzykawkowe oraz przepływowe, EKG oraz kardiomonitory. Dodatkowo, w ramach programu wsparcia szpitali covidowych, do Gliwic trafiły specjalistyczne łóżka służące chorym na oddziale obserwacyjno-zakaźnym, a także dostawy środków ochrony indywidualnej i nowoczesny respirator.

– Mamy również słynne czerwone fotele dla rodziców czuwających przy małych pacjentach. To bardzo duże udogodnienie, komfort i satysfakcja, że dzięki akcji Jurka Owsiaka tak wiele zmieniło się na lepsze – przyznaje dr Agata Gajewska, ordynator oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.