Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 1 lipca 2022 roku

// 01-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Kulturalny rozkład jazdy: 1–3 lipca

banner

Pierwszy lipcowy weekend będzie obfitować w ciekawe wydarzenia kulturalne. Szczególnie polecamy uwadze nowy cykl imprez Rynek Kultury, spektakle w ramach festiwalu Ulicznicy i seanse Letniego Kina Plenerowego.

piątek 1 lipca

  • O godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) rozpocznie się projekcja filmu „Polański, Horowitz. Hometown” w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Jedna ze scen w filmie pochodzi z wizyty w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, która miała miejsce w październiku 2020 roku – podczas uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  • Na godz. 19.00 zapraszamy do Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85), gdzie Akademicki Teatr Remont wystawi „Łysą śpiewaczkę” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Groteskowa „antysztuka” gwarantuje świetną zabawę, niezmiennie rozśmieszając widzów na całym świecie.

sobota 2 lipca

  • Na alei Przyjaźni o godz. 10.00 rozpocznie się Gliwicka Gra Rodzinna „Poznaj Gliwice aktywnie”. Do pokonania będzie 10 km, ale żeby dotrzeć do celu, nie wystarczy sprężysty krok – po drodze będzie trzeba wykonać kilka zadań.
  • O godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 w parku Chrobrego będą startować „Błękitno-zielone spacery po Gliwicach”. Wycieczki są częścią Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i realizowane z udziałem środków finansowych z budżetu GZM-u.
  • Od godz. 16.00 parkiem Chopina będą rządzić Ulicznicy. Teatr Delikates zaprezentuje dzieciom „Przygody Wieśka i Cześka cz. II – Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”. O godz. 18.00 rozpocznie się spektakl „DROM – ścieżkami Romów” Teatru Migro.
  • Na godz. 17.00 zapraszamy do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, w którym rozpocznie się wykład Dariusza Walerjańskiego „Było minęło jest. Historia dwóch synagog”. Będzie to opowieść o dwóch świątyniach wybudowanych w XIX wieku w Tarnowskich Górach i Mysłowicach.
  • O godz. 18.00 w Muzeum Tatuażu (ul. Krupnicza 16) zostanie otwarta wystawa prac 10 artystów związanych ze Szczepem Szukalszczyków herbu Rogate Serce, zapomnianą przedwojenną grupą artystyczną.
  • Nakury i DJ Barzo rozkręcą o godz. 21.00 imprezę w Cechowni (ul. Bojkowska 35a). Publiczność usłyszy charakterystyczne brzmienia łączące hip-hop i elektronikę, eksplorujące gatunki muzyczne takie, jak bolero, salsa, reggae, cumbia czy bossa nova.

niedziela 3 lipca

  • O godz. 16.00 na Rynku Kultury na alei Przyjaźni rozpoczną się dwugodzinne warsztaty tworzenia weneckich masek. Na godz. 19.00 zapraszamy do ruin teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) na koncert zespołu Trio Boffelli – Leoni.
  • O godz. 17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich rozpocznie się spotkanie z Eleonorą Bergman – „Synagogi i domy modlitwy – refleksje po 25 latach”.
  • O godz. 18.00 w dzielnicy Łabędy (ul. Piaskowa) rozpoczną się seanse Letniego Kina Plenerowego. Młodzi widzowie zobaczą film „Tajemnica Raoula Taburina”, a dorośli „C’mon C’mon” ze świetnym Joaquinem Phoenixem.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Będzie upalnie i burzowo

piorun

W piątek 1 lipca słupek rtęci w termometrze może osiągnąć nawet 34°C. W Gliwicach będzie upalnie i burzowo.

Po godzinie 14.00 prognozowane są intensywne burze. Może spaść do 50 mm deszczu, a miejscami grad. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h.

Ostrzeżenie wydało Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Zapraszamy na wystawę!

plakat wystawy

1 lipca obchodzimy Światowy Dzień Architektury, święto projektowania ustalone przez Międzynarodową Unię Architektów UIA w ponad 120 krajach.Zapraszamy do obejrzenia plenerowej wystawy fotografii poświęconej architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej La Défense. 

Fotografie prezentują nowoczesne centrum biznesowe XXI wieku, smukłych oryginalnych wieżowców, efekt postępu technicznego zastosowania najnowocześniejszych technologii. Architekturę i dzieła sztuki z aluminium, stali, szkła i tworzyw sztucznych.   
 

Wystawa jest eksponowana przy ul. Sienkiewicza, na ogrodzeniu parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach, do 27 lipca. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gliwice – Adam Neumann.

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej. 

Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.  

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota.... Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231-metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana w całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności. Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna i energooszczędna co potwierdzają otrzymane certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM i HQE.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.  

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami. 

300 plus – wyłącznie on-line!

uśmiechnięta uczennica

1 lipca rusza tegoroczny nabór wniosków w ramach programu „Dobry start”. Wniosek o świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczącego się dziecka można złożyć wyłącznie on-line – przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i portal Emp@tia.

Świadczenie przysługuje jedynie uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych aż do ukończenia przez nich 20. roku życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami okres ten wydłuża się do 24. roku życia. 300 plus nie jest wypłacane studentom, przedszkolakom ani dzieciom realizującym przygotowanie szkolne (tzw. zerówki) w placówkach przedszkolnych.

Rodzice, którzy chcą otrzymać pieniądze, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Przesyła się go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyłącznie on-line za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu informacyjno-usługowego Emp@tia lub poprzez bankowość elektroniczną.

Czas na złożenie wniosku to 30 listopada.  Warto jednak zrobić to wcześniej – rodzice, którzy dopełnią formalności do końca sierpnia, będą mogli liczyć na wypłatę środków nie później niż do 30 września.

Rusza wystawa „Modele struktury miasta Gliwic” na Politechnice Śląskiej

Uczestnicy projektu, podczas tworzenia makiety

Kampus akademicki Politechniki Śląskiej, Nowe Gliwice czy teren wokół Radiostacji – to tylko niektóre z lokalizacji, do których w wirtualnym świecie przeniosą się goście wystawy „Modele struktury miasta” na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystko za sprawą modeli 3D, widocznych dzięki aplikacji na smartfona i okularom VR.

Otwarcie V edycji wystawy z cyklu „Modele struktury miasta” odbędzie się w piątek, 1 lipca, o godz. 12.00 w Auli małej, na parterze Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Marcina Strzody 10 w Gliwicach.

Goście wydarzenia zobaczą m.in. fizyczne makiety wybranych gliwickich przestrzeni stworzone na ploterach i drukarkach cyfrowych. Wśród nich znalazły się modele: kampusu Politechniki Śląskiej, Nowych Gliwic, terenu wokół Radiostacji, wybranych przestrzeni publicznych, Gliwic jako miasta 15-minutowego oraz udziału powierzchni zabudowy w mieście. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć każdego z nich w formie modelu 3D w przestrzeni wirtualnej i rozszerzonej – za pomocą aplikacji na smartfona czy okularów VR.

Wystawa „Modele struktury miasta Gliwic” to efekt pracy 17-osobowego, międzynarodowego zespołu projektowego. W jego ramach studenci oraz wykładowcy z kraju i zagranicy przeprowadzili wspólnie wiele szczegółowych analiz struktury naszego miasta. Następnie – korzystając ze sprzętu i oprogramowania laboratorium Wydziału Architektury – na ich podstawie wykonali modele 3D oraz fizyczne makiety, ukazujące m.in. udział powierzchni zabudowy czy model Gliwic, jako miasta 15-minutowego.

Wystawę, której partnerem jest miasto Gliwice, będzie można podziwiać od 1 do 8 lipca. (ml)

Gliwice na Światowym Forum Miejskim

panel dyskusyjny

Za mniej niż 30 lat aż dwie trzecie ludności świata ma mieszkać w miastach. Jak przygotować się na tę zmianę i co zrobić, by miasta stawały się przyjaznymi mieszkańcom, zielonymi smart cities, a nie sprzyjającymi wykluczeniom, zanieczyszczonymi i zakorkowanymi molochami? Tym rozważaniom poświęcone było kilkudniowe, zakończone wczoraj, 11. Światowe Forum Miejskie (WUF 11) w Katowicach. Międzynarodowej konferencji pod egidą ONZ, organizowanej po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, towarzyszyło Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rady Unii Metropolii Polskich. Aktywnym uczestnikiem tych wydarzeń były Gliwice.

Miasto otrzymało zaproszenie na czerwcowe obrady Światowego Forum Miejskiego za sprawą inicjatywy „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność” (PDM). To polska odpowiedź na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez ONZ w Agendzie 2030. Gliwice – i kilkadziesiąt innych miast uczestniczących w inicjatywie – zostały wybrane, zgłaszając zadanie, które pozwoli zrealizować w tym roku przynajmniej jeden z celów odpowiedzialnego rozwoju. Postawiły na aktywne włączanie gliwiczan w tworzenie wspólnej wizji przyszłości w powstającej obecnie, nowej miejskiej strategii rozwoju do 2040 roku.

Zostaliśmy docenieni przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów – głównego organizatora programu „Plan Działań dla Miast” – za opracowaną przez nas metodologię formułowania strategii opartą o bardzo szerokie konsultacje z mieszkańcami, z wykorzystaniem wielu narzędzi partycypacyjnych, a także za angażowanie rozmaitych środowisk miejskich w prace strategicznych grup roboczych. Ten proces był elastyczny, lecz mimo niespodziewanych zmian wywołanych epidemią i związanymi z nią obostrzeniami oraz wojną na Ukrainie zamierzony cel został osiągnięty – powstał projekt dokumentu. Cenne jest też to, że stał się on początkiem innych inicjatyw – przypomina Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, która zaprezentowała gliwickie doświadczenia podczas specjalnego panelu tematycznego, zorganizowanego 30 czerwca w tzw. Pawilonie Polskim WUF 11.

Plan Działań dla Miast to instrument wdrożeniowy dla Krajowej Polityki Miejskiej 2030, której założenia zostały przedstawione pierwszego dnia Światowego Forum Miejskiego (27 czerwca).

28 czerwca, na towarzyszących WUF 11 wyjątkowych, otwartych obradach Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich połączonego z Radą Unii Metropolii Polskich, samorządowcy wraz z przedstawicielami rządu (m.in. wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Anną Jarosińską-Jedynak) dyskutowali o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed miastami oraz oczekiwaniach, jakie wiążą z Krajową Polityką Miejską. – Przeważał głos, że należy jak najszybciej rozpocząć rozmowy o wdrażaniu KPM i uzgadniać kwestie pieniędzy, ponieważ ważne zadania, które są rozpisane w dokumencie, będą musiały być finansowane przez samorządy – podkreśla uczestniczący w zgromadzeniu prezydent Gliwic Adam Neumann.

Jeszcze tego samego dnia podczas WUF 11 przedstawiciele miast zaangażowanych w program PDM odebrali z rąk minister Jarosińskiej-Jedynak certyfikaty „Planu Działań dla Miast”. Złożyli również podpisy na pamiątkowym tableau. W środę (29 czerwca) część samorządowców uczestniczyła natomiast w panelach tematycznych poświęconych ochronie środowiska, gospodarce odpadami komunalnymi i ciepłownictwu miejskiemu.

Dyskutowaliśmy m.in. o działaniach na rzecz zwiększenia wykorzystania odpadów komunalnych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, które w czasach kryzysu na rynkach paliw mogą być sposobem na zapewnienie niższych cen za ciepło dla mieszkańców. Przywołując projekt planowanego w Gliwicach Parku Zielonej Energii, zwracałem uwagę, jak ważne jest, by model finansowania takich inwestycji był oparty na realistycznym montażu finansowym, uwzględniającym nie tylko dostępne w ograniczonym wymiarze środki własne miasta, ale przede wszystkim dotacje unijne czy środki z rządowych instytucji  – mówi uczestniczący w panelu „Ciepło i prąd z odpadów komunalnych” prezydent Adam Neumann.

Voices from the Cities – Gliwice w ICC

Podczas zorganizowanej 29 czerwca sesji dyskusyjnej Voices from the Cities przedstawione zostały doświadczenia Gliwic w ramach inicjatywy 100 Inteligentnych Miast (ICC). Postępy prac nad nową strategią „Gliwice 2040”, elektroniczną platformą „DecydujMY!razem” i portalem Gliwice Otwarte Dane zostały docenione na tyle, że były wskazywane jako dobra praktyka obok działań realizowanych przez takie miasta, jak Amsterdam, Barcelona, Mediolan i Porto.

 

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to organizowane co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsze i największe na świecie wydarzenie poświęcone tematyce miejskiej. Tegoroczna, 11. edycja WUF dotyczyła m.in. transformacji miast, finansowania inwestycji, innowacji, ochrony środowiska, dostępności przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami czy odbudowy miast po wojnach i kryzysach spowodowanych zagrożeniami naturalnymi. Na terenie miasteczka WUF 11 można było zobaczyć też strefę Urban Expo ze stoiskami różnych państw i miast całego świata.