Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 1 kwietnia 2022 r.

// 01-04-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Kulturalny rozkład jazdy: 1–3 kwietnia

banner

Premiera spektaklu „Spin Doktor” w reżyserii Grzegorza Krawczyka i recital Martina Garcii Garcii – to nasze mocne typy na najbliższy weekend. A Wy – co wybierzecie z naszych kulturalnych propozycji?

piątek 1 kwietnia

  • O godz. 16.30 w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Syriusza 30) rozpoczną się warsztaty terapii zajęciowej dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy stworzą makramy.
  • Od godz. 17.30 „Jedziemy po Bandzie” z Kabaretem K2 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85).

sobota 2 kwietnia

  • Między godz. 10.00 a 14.00 w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Zaplanowano między innymi warsztaty z pisarką Elizą Piotrowską.
  • O godz. 11.00 i 13.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpoczną się warsztaty wielkanocne z Małgorzatą Selegą. Uczestnicy wykonają ozdobne kurki z wiklinyi włóczki, które staną się ozdobą wielkanocnego stołu.
  • Między godz. 10.00 a 11.30 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) zaplanowano warsztaty „Z poradnika młodego fotografika”. Następnie (od godz. 12.00 do 13.00) po wystawie „To nie bajka!” oprowadzać będą… bohaterki portretów! O godz. 13.00 rozpoczną się warsztaty filcowania na sucho. A na godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie z uczestnikami wypraw Fundacji OnkoRejs.
  • Spektakl „Spin Doktor” Beau Willimon w reżyserii Grzegorza Krawczyka wchodzi na afisz Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Premiera rozpocznie się o godz. 19.00.
  • „Oscar Nominated Shorts 2022: Animacje i fabuły” to weekendowa propozycja kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3). O godz. 19.00 zostaną wyświetlone najciekawsze krótkometrażowe filmy animowane, a o godz. 20.45 najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie.

niedziela 3 kwietnia

  • O godz. 19.30 w Palmiarni (park Chopina, ul. Fredry 6) wystąpi laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – Martin Garcia Garcia. Recital „Preludium – na początku był Bach” odbędzie się w ramach festiwalu Wiosna z Fryderykiem.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Punkt Pomocy Ukrainie w nowym miejscu

banner

Miejski Punkt Pomocy Ukrainie od 4 kwietnia będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Jasnej 31B. Od poniedziałku będzie tam także funkcjonował punkt informacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej. W najbliższym czasie pod tym adresem zostanie również uruchomiony nowy miejski obiekt noclegowy dla Ukraińców.

Перейти на українську версію

Od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00 w Punkcie Pomocy Ukrainie przy ul. Jasnej uchodźcy mogą dowiedzieć się krok po kroku, co zrobić, żeby otrzymać numer PESEL, jak znaleźć pracę w Polsce, czy wybrać szkołę dla dziecka. Centrum Inicjatyw Społecznych odpowiada za bieżącą obsługę uchodźców oraz znalezienie im noclegu. Pracownicy CIS-u są także dostępni telefonicznie, od poniedziałku do piątku między godz. 6.00 a 22.00, pod numerem +48 32/444-22-22. Punkt Pomocy Ukrainie opuszcza dotychczasową lokalizację przy ul. Studziennej 6. Dzięki temu pracownicy Punktu będą bliżej osób, które faktycznie tej pomocy szukają – przy ul. Jasnej 31B powstaje obecnie kolejny duży miejski obiekt noclegowy dla obywateli Ukrainy.

W nowym Punkcie Pomocy Ukrainie będą także dostępni pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy doradzą obywatelom Ukrainy, jak wypełnić wnioski o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, wnioski o przyznanie posiłków w szkole i przedszkolu, a także wnioski o otrzymanie pomocy żywnościowej. Nie tylko pomogą je uzupełnić, ale także będzie można je na miejscu złożyć. Pracownicy OPS-u zapraszają do Punktu Pomocy Ukrainie w poniedziałki od godz. 8.00 do 16.00, od wtorku do czwartku między godz. 8.00 a 14.30 i w piątki od godz. 8.00 do 13.30.

Po doświadczeniach z pierwszego miesiąca pomocy uchodźcom z Ukrainy, władze miasta zdecydowały, że optymalne będzie zgromadzenie kilku form wsparcia w jednym miejscu. Miejski budynek przy ul. Jasnej 31B został dostosowany do nowych funkcji. Przygotowano 34 pokoje dla około 100 osób, urządzono łazienki z prysznicami, pomieszczenia kuchenne i jadalnie. Wyposażenie obiektu zostało przekazane przez prywatnych sponsorów, a także zakupione ze środków miejskich. Trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Міський пункт допомоги для громадян України переносить свою локалізацію,  з вул. Студенна, 6 на вул. Ясну, 31 Б. За  данною адресою Ясна 31 Б, виконуватимуть  свою діяльність:

Центр Ініціатив Соціальних в межах обслуговування   та  скеровання поточних  громадян України до  нічних пунктів;

Центр допомоги Соціальної  в   межах допомоги  в заповненні заяв для  одноразового підтвердження фінансової допомоги в розмірі 300, 00 зл., на одну особу,  заяви на отримання харчової допомоги в школі та дитячих садках, заяви на отримання харчової допомоги від   (FEAD).  Працівники допомагатимуть заповнити  заяви на отримання родинної допомоги, яку належить зареєструвати  в Центрі Соціальної Допомоги, який знаходиться за адресою, вул.  Ґурних Валув, 9

Години роботи Міського пункту  Допомоги для громадян України

Центр Соціальної Допомоги 

  • Понеділок від  8.00 дo 16.00
  • Вівторок, середа, четверг від  8.00 дo 14.30
  • П’ятниця  від  8.00 дo 13.30

Центр Ініціатив Соціальних

  • Понеділок – П’ятниця  від  10.00 дo 18.00
  • Інфолінія: Понеділок   - П’яниця від 6.00 дo 22.00

Uwaga! „Spin Doktor”

banner z oczami aktora

Beau Willimon to amerykański autor elektryzujących scenariuszy filmowych, stojący za jednym z największych komercyjnych hitów Netflixa, serialem „House of cards”. 2 kwietnia o godz. 19.00  realizację sztuki Willimona „Spin Doktor” (oryginalny tytuł Farragut North) publiczność zobaczy na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57).

Będzie to jej europejska prapremiera w tłumaczeniu, adaptacji i reżyserii Grzegorza Krawczyka. Autor sztuki zapowiedział swój przyjazd z Los Angeles do Gliwic na premierę spektaklu.

Przenikliwy styl pisarski Beau Willimona wyrasta wprost z jego osobistych doświadczeń. Odsłania kulisy polityki, w których kłębią się wybujałe ambicje i żądze, toczy brutalna walka o wpływy, o władzę i wielkie pieniądze, gdzie niezależność mediów okazuje się naiwną fikcją. Willimon wie, o czym pisze. Brał udział w amerykańskich kampaniach wyborczych, od kuchni obserwując partyjne starcia wagi ciężkiej. W 1998 roku jako wolontariusz angażował się w senacką kampanię wyborczą Demokratów, skąd trafił wprost do sztabu Hilary Clinton, a później jeszcze do dwóch innych kampanii prezydenckich

Jak każdy młody człowiek, który bierze udział w kampanii politycznej, przyłączyłem się z wielkiego pragnienia zmiany świata. Prędko zaczynasz się jednak orientować, jakich taktyk używają ludzie w polityce. Jednych to przyciąga, innych odrzuca – mówił Beau Willimon o początkach swojej fascynacji światem władzy.

Swoje doświadczenia szybko wykorzystał w pracy pisarskiej. Zadebiutował sztuką „Farragut North” (polskie tłumaczenie: Spin Doktor), która swą premierę na Off Broadwayu miała w 2008 roku. W 2011 roku zainteresował się nią George Clooney, który wraz z Willimonem zaadoptował ją na scenariusz filmowy i wyreżyserował. „Idy marcowe”, bo o nich mowa, przyciągnęły widzów przed ekrany kin na całym świecie polityczną intrygą oraz gwiazdorską obsadą. W filmie, w rolach głównych, rzecz jasna oprócz samego Clooneya, wystąpili Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffmann, Paul Giamatti i Marisa Tomei. Clooney i Willimon za „Idy Marcowe” otrzymali w 2012 roku nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Świat show biznesu usłyszał ponownie o Willimonie za sprawą niezwykle popularnego i wielokrotnie nagradzanego serialu „House of cards”. Na zamówienie Netflixa Willimon rozwinął koncept brytyjskiego serialu powstałego w latach 90. i wpisał go we współczesne amerykańskie realia. Ta mega telewizyjna produkcja w reżyserii znakomitego Davida Finchera („Podziemny krąg”, „Siedem”) pchnęła serialowe produkcje na zupełnie nowe tory. Widzowie z zapartym tchem śledzili rozgrywkę o władzę prowadzoną przez bezwzględnego kongresmena Francisa Underwooda, granego przez Kevina Spaceya i jego żonę Claire Underwood (Robin Wright). W 2016 roku Beau Willimon opuścił ekipę „House of cards”.

Świat polityczny to mroczne miejsce. Jeśli chcesz pokazywać go takim, jakim naprawdę jest, czasem trzeba na chwilę z niego wyjść – komentował Willimon swoje odejście z serialu. Jednak nazwisko Willimona jest w świecie showbiznesu synonimem talentu i komercyjnego sukcesu.

„Spin Doktor”, polityczny thriller, rozgrywa się w ciągu 24 godzin tuż przed finałem zaciekłej kampanii wyborczej. Jej bohaterem jest Max Mejer, wschodząca gwiazda politycznego PR-u, tytułowy spin doktor, rzecznik kampanii wyborczej senatora Meringa. Jego szef to charyzmatyczny Frantz Berg; ich największym rywalem jest uwodzicielska, ale niebezpieczna Lena Lencz, zarządzającą kampanią senatora Ferenca. Max, błyskotliwy, lecz zbyt w siebie zapatrzony popełnia jeden błąd, który sprowadza na niego katastrofę. Przelicytowuje w cynicznej grze manipulacji, w której biorą udział bardziej od niego doświadczeni gracze. Oni nie zawahają się wykorzystać nawet najmniejszej słabości przeciwnika. (TMG)

Nie jesteś sam

baner

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Fundacja Sawanci organizuje obchody pod hasłem AUTYZM Jedno słowo, milion historii. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice i zostało dofinansowane z budżetu miasta Gliwice.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego dla którego charakterystyczne są przykładowo: kłopoty z mówieniem, zaburzona zdolność komunikowania się i budowania relacji interpersonalnych, mniejszy wachlarz przejawianych zachowań i ich stereotypowość, a także brak kontaktu wzrokowego. Osoby z autyzmem często „zatapiają” się w świecie własnych przeżyć, alienując się od środowiska, stąd jego nazwa pochodząca od greckiego słowa autós, co oznacza „sam”.

W naszym mieście Światowy Dzień Świadomości Autyzmu będzie obchodzony na terenie Cechowni w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 35a. Zaplanowano piknik integracyjny, który potrwa od godz. 11.00 do 15.00. Będzie wiele atrakcji, m.in. maraton zumby, spotkanie z alpakami, fotobudka, konkursy, warsztaty, loteria i malowanie buziek. Przewidziano również konsultacje u specjalistów m.in. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach i Fundacji Sawanci. W trakcie spotkania będą rozdawane ulotki tematyczne, zaplanowano też charytatywny kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Wydarzenia z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizują też inne instytucje, m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Gierymskiego, Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach. Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej sawanci.pl. (mf)

 

Miejska Zbiórka Darów dla Ukrainy

banner Areny

Od kwietnia Miejska Zbiórka Darów dla Ukrainy w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) działa od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00 i w soboty od godz. 12.00 do 18.00. Ciągle jest potrzebne wsparcie rzeczowe dla uchodźców z Ukrainy.

Матеріальна допомога для поселень біженців в Глівіцах та районі

Obecnie najbardziej potrzebne są:

  • żywność: gotowe dania obiadowe, pasztety, konserwy rybne i mięsne, makarony i kasze, sosy do makaronu i ryżu, płatki śniadaniowe, warzywa w puszce, dżemy,  pieczywo tostowe i chrupkie, słodycze, musy owocowe w tubkach;
  • artykuły higieniczne: proszek do prania, podpaski, papier toaletowy, płyny i gąbki do naczyń, żele do kąpieli, szampony, dezodoranty, maszynki do golenia.

Zebrane środki trafiają do obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Gliwic i powiatu gliwickiego. W celu sprawnego przekazywania najpotrzebniejszych artykułów obywatelom Ukrainy, Stowarzyszenie GTW przygotowało do wypełnienia elektroniczny formularz forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9.

Prosimy, aby wszystkie dary przynosić tylko do Areny. Zbiórka nie jest prowadzona w miejscach noclegowych – nie ma w nich warunków do zorganizowania magazynów. Paczki dla uchodźców są dowożone do miejsc zakwaterowania bezpośrednio z Areny Gliwice.

Матеріальна допомога для поселень біженців в Глівіцах та районі

Якщо Вам потрібна матеріальна підтримка (або родині, яка проживає у Вас), заповніть форму нижче. Намагайтеся точно вказати свої потреби, особливо в речах, які вимагають визначення розміру, статі та віку дитини. Після заповнення форми ми спробуємо підготувати пакет, який відповідає Вашим потребам (якщо вони входять до отриманої гуманітарної допомоги), і наші волонтери зв’яжуться з Вами.

Пакунок буде доступний для отримання в залі «Арена» у Глівіце (вул. Академічна 50). Зачекайте підтвердження від нас, перш ніж відправитися на місце отримання гуманітарної допомоги.

Bezpłatne warsztaty nauki języka polskiego dla osób pochodzących z Ukrainy / практичний майстер-клас з вивчення польської мови для людей з України

grupa na zajęciach słucha lektora

Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej zaprasza osoby pochodzące z Ukrainy na bezpłatny warsztat nauki języka polskiego. Zajęcia będą się odbywać codziennie, w godzinach 10:00 - 12:00, w Gliwicach, przy ul. Konarskiego 20 p.106.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wiadomość na pomoc@polsl.pl, podając swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu. Praktyczne warsztaty będą składać się z 15 spotkań. Materiały dydaktyczne przygotują nauczyciele zajęć praktycznych. Nauczycielami będą Alona Jakowenko i Julia Romanyuk.

Зустрічі відбуватимуться щодня з 10:00 до 12:00 в Центрі Волонтерства Сілезької Політехніки, за адресою вулиця Конарського 20 кімната 106, Глівіце. Якщо ви зацікавлені в участі, будь ласка, надішліть повідомлення на електронну пошту: pomoc@polsl.pl подаючи своє ім’я, прізвище та номер телефону. Навчання буде складуватися з 15 зустрічей. Дидактичні матеріали будуть підготовлені викладачами практичних занять. Викладачами будуть Альона Яковенко та Юлія Романюк.

Sesja Rady Miasta Gliwice – 4 kwietnia

Rynek z lotu ptaka

Na poniedziałek 4 kwietnia 2022 roku została zwołana sesja Rady Miasta Gliwice nr XXXV/2022. Rozpocznie się o godz. 14.30 w trybie zdalnym, a obrady będą transmitowane na stronie Gliwice.eu.

Porządek obrad wraz z projektami uchwał jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

Uwaga, ma być biało!

śnieg na gałązkach

Dziś synoptycy prognozują wystąpienie opadów śniegu, miejscami powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Ostrzeżenie meteorologiczne wydało Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Obowiązuje do soboty 2 kwietnia do godz. 5.00.

Dać miłość i wsparcie

baner

Ostatnio Rodzinny Dom Dziecka założyli państwo Agnieszka i Tomasz Arbaszewscy, którzy od 2011 r. tworzyli rodzinę zastępczą dla wielu dzieci potrzebujących miłości i wsparcia, a pozbawionych opieki biologicznych rodziców.

W takich wyjątkowych domach dzieci pozbawione opieki biologicznych rodziców mają odpowiednie, rodzinne warunki, a opiekę nad nimi sprawuje rodzina, a nie etatowi pracownicy. To ważne dla poczucia bezpieczeństwa dzieci, które mają szansę na nawiązanie rodzinnej więzi i uporanie się ze swoimi problemami z przeszłości. Dlatego miasto chętnie tworzy tego typu placówki – to jeden z kierunków rozwoju pieczy zastępczej w mieście, który wpisuje się w Miejski Program Rozwoju Pieczy Zastępczej dla Miasta Gliwice na lata 2019-2021.

Na rzecz Gliwic działają już cztery Rodzinne Domy Dziecka
To domy państwa Ewy i Romana Witczak w Nieborowicach, Edyty i Andrzeja Korzec w Gliwicach, Katarzyny i Marka Pohl w Czerwionce-Leszczynach oraz Agnieszki i Tomasza Arbaszewskich w Rudzińcu – to najmłodszy Rodzinny Dom Dziecka działający na rzecz Gliwic. Powstał w marcu br. Arbaszewscy zawsze myśleli o dużej rodzinie i zapewnieniu opieki możliwie największej liczbie dzieci. Rodzinny Dom Dziecka jest spełnieniem ich marzeń. Aby go założyć przeszli długą drogę – rodziną zastępczą zostali w 2011 r., do grona gliwickich zawodowych rodzin zastępczych dołączyli w 2014 r. zapewniając opiekę i przyjazny dom kilkunastu dzieciom. Teraz udało im się zorganizować dużą przestrzeń dla dzieci i założyć Rodzinny Dom Dziecka – w wielkim domu z ogrodem w Rudzińcu wychowują 8 dzieci, w tym piątkę w wieku do 3 lat. Pięcioro z tych dzieci to rodzeństwo, które nie musiało zostać rozdzielone właśnie dzięki temu, że trafiło do rodzinnego domu dziecka, nie do rodziny zastępczej, która nie może przyjąć tak dużej liczby dzieci.

Arbaszewscy zapewniają, że trud pracy wynagradzają im dzieci, od których uczą się pokory, cierpliwości i tego, co w życiu najważniejsze – miłości. Podkreślają też, że ogromną satysfakcję daje im obserwowanie, jak z dnia na dzień mały człowiek czuje się coraz bardziej bezpiecznie i nabiera zaufania do dorosłych. Cieszą się też zaufaniem dzieci i pracowników Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach.

Pani Agnieszka i pan Tomasz od wielu lat pełnią funkcję zawodowej rodziny zastępczej. Z pełnym zaangażowaniem wywiązują się z powierzonej funkcji, otaczając dzieci ciepłem, troską i wsparciem. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pełnieniu tej ważnej misji, jaką jest prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka – mówi Julian Jasiński, dyrektor CPZiWR w Gliwicach.

Samorząd Miasta Gliwice szczególną troską otacza rodziny zastępcze
Miasto udziela wsparcia dzieciom objętym pieczą zastępczą, rodzicom zastępczym, Rodzinnym Domom Dziecka i rodzicom biologicznym, którzy starają się o odzyskanie pełni praw rodzicielskich. Ważne jest bezpieczeństwo materialne rodzin zastępczych i dzieci i pomaganie na wiele różnych sposobów.

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny stale zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej. Centrum działa przy ul. Sikorskiego 134 (czynne: w poniedziałek 8.00 –17.00, wtorek, środa, czwartek 8.00-15.30, piątek 8.00–14.00, tel. 32/335-41-37). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej rodzinazastepcza.gliwice.pl. Infolinia dla Kandydatów na Rodziny Zastępcze działa pod numerem telefonu 507-732-570 od poniedziałku do piątku w godzinach  od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00. (mf)

 

Gliwice reagują. Będzie dodatkowa godzina języka dla uczniów mniejszości niemieckiej

nauczycielka pyta, uczniowie zgłaszają się

Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół prowadzonych przez Miasto Gliwice, należący do mniejszości niemieckiej, będą mieli możliwość korzystania z dodatkowej godziny języka niemieckiego finansowanej przez gliwicki samorząd. W taki sposób władze miasta reagują na przepisy wprowadzone przez resort edukacji, zmniejszające środki subwencji oświatowej i jednocześnie ograniczające wymiar nauczania języka ojczystego w przypadku tylko tej jednej mniejszości.

Przypomnijmy, że w wyniku rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, od 1 września nauka języka mniejszości niemieckiej ma się odbywać w zmniejszonym wymiarze jednej godziny tygodniowo – a nie trzech, jak dotychczas. W ślad za tym nastąpi zmniejszenie środków finansowych otrzymywanych przez samorządy w ramach subwencji oświatowej. Te same przepisy mówią również, że nauka języka pozostałych mniejszości (białoruskiej, litewskiej, łemkowskiej, ormiańskiej, słowackiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, żydowskiej, a także społeczności posługującej się językiem regionalnym – kaszubskim) będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach, przez trzy godziny w tygodniu.

Potraktowanie mniejszości niemieckiej w sposób tak odrębny jest jawną dyskryminacją, niemieszczącą się w kategoriach państwa prawa – uważa prezydent Gliwic Adam Neumann. – Nie zgadzam się z tak niesprawiedliwym traktowaniem, uderzającym przede wszystkim w dzieci i młodzież. Dlatego też, po analizie środków, jakie otrzymujemy na nauczanie w ramach subwencji oświatowej, na wniosek Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego podjąłem decyzję o zwiększeniu od roku szkolnego 2022/2023 liczby godzin języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej, o 1 godzinę tygodniowo. Takie rozwiązanie przynajmniej w części pozwoli zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych przepisów – podkreśla Adam Neumann.

W Gliwicach z dodatkowej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej korzysta obecnie około 3 tys. uczniów.

Osłabione GTK bez szans

Wiśniewski w akcji

Anwil Włocławek nie dał szans gliwiczanom. Goście niestety odjechali drużynie Maroša Kováčika, który mógł korzystać tylko z siedmiu zawodników. Ostatecznie przyjezdni wygrali różnicą 26 punktów (62:88).

Do meczu z zespołem z Kujaw zespół Maroša Kováčika przystępował mocno osłabiony. Z powodu choroby brakowało Daniela Gołębiowskiego i Kristijana Krajiny. Pomimo znaczących braków gospodarze starali się nawiązać walkę z zespołem, który może bić się w tym sezonie o medale. Ustępowali mu pod koniec pierwszej kwarty tylko na 6 „oczek”, a na początku drugiej odsłony zaledwie o 2 punkty. Niestety, goście szybko zabrali się za budowanie bezpiecznej, dwucyfrowej przewagi. W trzeciej odsłonie w przypadku Anwilu zaprocentowała szeroka rotacja w wykonaniu trenera Frasunkiewicza, dzięki czemu przyjezdni mieli więcej sił. Po 30 min gry mieli już 23 punkty przewagi i losy meczu były już praktycznie rozstrzygnięte.

Rozluźnieni włocławianie w czwartej kwarcie popisywali się wysoką skutecznością i m.in. trafili sześć rzutów z dystansu. W GTK w pojedynkę próbował ratować sytuację Hinds, ale było to zbyt mało, by choćby wygrać czwartą kwartę. Na dyspozycji gliwiczan odbiły się też problemy z przewinieniami, które miał Radwański i Busz. Ostatecznie Anwil wygrał różnicą 26 punktów.  

W kolejnym meczu (4 kwietnia) GTK zagra w Lublinie z Polskim Cukrem Pszczółką Start. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 2 kwietnia elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Brzezinka, ul. Zamojska (przy kościele)
• godz. 12.30–14.30 – Sośnica, ul. Korczoka (przy kościele)

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)