Podróż

Łatwo trafić do Gliwic, a raczej niełatwo je przeoczyć. Miasto leży nad rzeką Kłodnicą, w zachodniej części województwa śląskiego, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Przez Gliwice biegnie autostrada A4, która przecina się tutaj z  autostradą A1. Trzypoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowanie zlokalizowane jest w Sośnicy, wschodniej dzielnicy miasta. Ważną rolę w obsłudze komunikacji na terenie aglomeracji śląskiej pełni Drogowa Trasa Średnicowa. Dzięki DTŚ z Gliwic do Katowic jedzie się szybciej i bezpieczniej.

Komunikacja kolejowa:

Dworzec kolejowy w Gliwicach należy do najważniejszych stacji PKP w Polsce. Kolej obsługuje połączenia do najważniejszych polskich miast, stacja pełni również rolę węzła przesiadkowego w komunikacji regionalnej.

Wyszukiwarka połączeń PKP

Komunikacja lotnicza:

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy Katowice Airport w Pyrzowicach tel. (+48 32) 39 27 200 jest oddalony o 43 km. Ma on bezpośrednie połączenia z Warszawą, Frankfurtem, Düsseldorfem, Wiedniem i Stuttgartem, oraz połączenia czarterowe z Egiptem, Hiszpanią, Tunezją, Grecją i Bułgarią, a poprzez Frankfurt z wszystkimi większymi portami lotniczymi świata. W samych Gliwicach mieści się lotnisko sportowe tel. (+48 32) 230 15 92 przystosowane do przyjmowania lekkich samolotów pasażerskich typu business-taxi.
 

Najbliższe przejścia graniczne:

  • Chałupki - Gliwice - 52 km - granica polsko-czeska,
  • Zwardoń - Gliwice - 128 km - granica polsko-słowacka,
  •  Medyka - Gliwice - 373 km - granica polsko-ukraińska,
  • Zgorzelec - Gliwice - 313 km - granica polsko-niemiecka.