Miasto Gliwice - Przyszłość jest tu

25 lat samorządności

-A +A

PodróżKontakt

Łatwo trafić do Gliwic, a raczej niełatwo je przeoczyć. Miasto leży nad rzeką Kłodnicą, w zachodniej części województwa śląskiego, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Przez Gliwice biegnie autostrada A4, która przecina się tutaj z  autostradą A1. Trzypoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowanie zlokalizowane jest w Sośnicy, wschodniej dzielnicy miasta. A4 można obecnie przejechać od Zgorzelca do Krakowa, a po ukończeniu droga długości 670 km będzie łączyć zachodnią i wschodnią granicę kraju. Autostrada A1 ma docelowo przebiegać z północy na południe, łącząc morze z górami.

 

Ważną rolę w obsłudze komunikacji na terenie aglomeracji śląskiej pełni Drogowa Trasa Średnicowa. Obecnie z Katowic dotarła do granic Gliwic i uzyskała połączenie z autostradą A1, a już niedługo wkroczy do centrum miasta.

Interaktywna mapa DTŚ

Zobacz planowany przebieg DTŚ w Gliwicach

Komunikacja kolejowa:

Dworzec kolejowy w Gliwicach należy do najważniejszych stacji PKP w Polsce. Kolej obsługuje połączenia do najważniejszych polskich miast, stacja pełni również rolę węzła przesiadkowego w komunikacji regionalnej.

Wyszukiwarka połączeń PKP

Komunikacja lotnicza:

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy Katowice Pyrzowice tel. (+48 32) 39 27 200 jest oddalony o 43 km. Ma on bezpośrednie połączenia z Warszawą, Frankfurtem, Düsseldorfem, Wiedniem i Stuttgartem, oraz połączenia czarterowe z Egiptem, Hiszpanią, Tunezją, Grecją i Bułgarią, a poprzez Frankfurt z wszystkimi większymi portami lotniczymi świata. W samych Gliwicach mieści się lotnisko sportowe tel. (+48 32) 230 15 92 przystosowane do przyjmowania lekkich samolotów pasażerskich typu business-taxi.
 

Najbliższe przejścia graniczne:

  • Chałupki - Gliwice - 52 km - granica polsko-czeska,
  • Zwardoń - Gliwice - 128 km - granica polsko-słowacka,
  •  Medyka - Gliwice - 373 km - granica polsko-ukraińska,
  • Zgorzelec - Gliwice - 313 km - granica polsko-niemiecka.

Polecamy galerieZwiązek Subregionu Centralnego

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Metropolia Silesia

Śląska Organizacja Turystyczna SekapMiejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480
Wydawca: Urząd Miejski w Gliwicach, 44-100 Gliwice, Ul. Zwycięstwa 21, centrala tel. 32-231-30-41, faks: 32-231-27-25, www.gliwice.eu

Redaktor naczelny: Nina Drzewiecka, tel.: 32-239-11-38, e-mail: drzewiecka_n@um.gliwice.pl;

Informacje prasowe: Adam Sosnowski, Monika Foltyn, Magdalena Mickielewicz, Patryk Młynek, Katarzyna Kozub-Kulik tel. 32-238-54-80,  e-mail: redaktor@um.gliwice.pl

Ogłoszenia: Agata Grabowska, tel. 32-231-30-44, e-mail: ogloszenia@um.gliwice.pl

Administrator serwisu: Anna Proksa ,tel.: 32-239-12-85, e-mail: proksa_a@um.gliwice.pl

ZASADY PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI

PinterestTab Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Miasto Gliwice.
FacebookTab
TwitterTab Tweety na temat @Miasto_Gliwice

InstagramTab