XI Gliwicki Festiwal Bachowski

Festiwal Bachowski

14 – 28 lipca 2010

Jan Sebastian i Fryderyk – podróż po klawiszach, od klawesynu do fortepianu


W tym roku koncerty festiwalowe zagoszczą w dwóch nowych miejscach: Ruinach Teatru Miejskiego i sali Kina Amok – Sceny Bajka. Jak zwykle nie zabraknie atrakcji programowych i wspaniałych wykonawców z czołówki nie tylko polskiej, ale także światowej sceny muzyki barokowej. Na festiwalowej estradzie po raz pierwszy w Gliwicach wystąpią tacy soliści oraz zespoły jak: Allan Rasmussen, Jakub Burzyński, Arte dei Suonatori czy La Tempesta. '

Zestawienie obok siebie w programie nazwisk Bacha i Chopina na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco zaskakujące. Nasz wielki kompozytor był jednakże, o czym warto wiedzieć, wielkim admiratorem muzyki Jana Sebastiana. Od lat szkolnych, aż do końca życia nie rozstawał się z nutami „Das Wohltemperierte Klavier” Bacha. Jako że obchodzony jest właśnie Rok Chopinowski, spróbujemy zatem spojrzeć na muzykę dawną oczami Fryderyka.
Będzie więc jak zwykle Bach, ale tym razem grany głównie na klawesynie, bo to właśnie muzyka klawiszowa przede wszystkim interesowała Chopina.
 

14.07.2010, godz. 19.00, Ruiny Teatru Miejskiego, al. Przyjaźni 18
„Johann Sebastian Bach - Koncerty klawesynowe”

Artei dei Suonatori

Allan Rasmussen (Dania) – klawesyn

Orkiestra barokowa „Arte dei Suonatori”

 

 

J.S. Bach - Sinfonia do kantaty „Wir danken dir Gott” BWV 29, Koncert klawesynowy g-moll BWV 1058, Koncert klawesynowy E-dur BWV 1053, Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052, Koncert klawesynowy D-dur BWV 1054

Tegoroczny program układa się od koncertów Bacha do koncertów Chopina. Jest to również historyczne spojrzenie na wzajemne relacje fortepianu, czy jego poprzednika – klawesynu, z orkiestrą. Tak więc na początku pojawi się klawesyn; jeszcze jako integralna część orkiestry, ale jednocześnie w pewnych momentach występujący już na pierwszy plan. Zespół Arte dei Suonatori z Poznania współtworzy aż pięć dużych festiwali muzyki barokowej, występuje na wielu polskich i zagranicznych scenach, współpracując ze znakomitymi artystami zajmującymi się tą epoką muzyczną. Dzięki temu, udało się jako solistę zaprosić do Gliwic Allana Rasmussena z Kopenhagi – jednego z najciekawszych klawesynistów współczesnych, który wykona wybór koncertów klawesynowych. Różnych, gdyż będą to i te znane, napisane przez Bacha od razu z myślą o klawesynie, ale w programie znajdą się też dwa koncerty skrzypcowe Jana Sebastiana, które dopiero później otrzymały swoją wersję klawesynową.


16.07.2010, godz. 19.00, Kościół pw. św. Bartłomieja, ul. Toszecka 36
„L’Europe Galante”

Urszula Bartkiewicz Urszula Bartkiewicz – klawesyn


J.S. Bach, J. Elsner, E. Potocka, J. Wejnert

Kolejne dwa koncerty to recitale klawesynowe. Pierwszy „L’Europe Galante” jest propozycją znakomitej klawesynistki Urszuli Bartkiewicz, w szczególny sposób nawiązującą do Fryderyka Chopina. Recital będzie się składał z dwóch części: pierwsza wyłącznie Bachowska, z suitą i wyborem preludiów oraz fug z „Das Wohltemperierte Klavier”, czyli ulubionego przez Chopina dzieła Jana Sebastiana. Natomiast na część drugą złoży się muzyka polskiego klasycyzmu – okresu mało na ogół znanego melomanom, którym czas ten kojarzy się przede wszystkim z wielkimi nazwiskami Mozarta, Haydna i Beethovena. Solistka przedstawi słuchaczom muzykę kompozytorów warszawskich, tych, których Chopin słuchał w domu i salonach. Odnalezione i wydane ponownie przez Urszulę Bartkiewicz utwory pochodzą z wydawnictwa Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina. Są to kompozycje po raz pierwszy wykorzystujące elementy takich polskich tańców ludowych, jak mazurek i krakowiak. Dołączyły one wówczas do rozpowszechnionego wcześniej w Europie poloneza, zapowiadając w ten sposób późniejszą twórczość Fryderyka.


21.07.2010, godz. 19.00, Kościół pw. św. Bartłomieja, ul. Toszecka 36
„Bach x 4”

Hanna Balcerzak

Hanna Balcerzak - klawesyn

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn

 

 

J.Ch.F. Bach, W.F. Bach, C.Ph.E. Bach, J.Ch. Bach

To kontynuacja podróży przez epokę „galant”. W programie tego koncertu czterokrotnie pojawia się nazwisko Bach – i oczywiście dotyczy to synów Jana Sebastiana. Usłyszymy też duet klawesynowy – czyli klawesyn na cztery ręce. Stąd czwórka w tytule tego muzycznego spotkania, w którym wystąpią dwie klawesynistki śląskie. Program swego gliwickiego koncertu ułożyły też w sposób specjalny. Wszyscy czterej synowie byli wszak mistrzami klawesynu, a okres „burzy i naporu”, w którym żyli i tworzyli to już bezpośrednia zapowiedź chopinowskiego romantyzmu, a jednocześnie źródła twórczości tak wielbionego przez Fryderyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Johann Christian Bach uważany jest zresztą, łącznie z Mozartem, za wynalazcę gry na cztery ręce na instrumentach klawiszowych. Oprócz znanych synów Jana Sebastiana pojawią się po raz pierwszy u nas również kompozycje Johanna Christopha Friedricha, które stosunkowo rzadko goszczą obecnie na estradach.


26.07.2010, godz. 19.30, Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Kościelna
„Aus der Tiefen”

La Tempesta Julita Mirosławska – sopran
Jakub Burzyński – kontratenor, dyrygent
Mariusz Cyciura – tenor
Michał Janczak – bas
Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta”


Anonim, D. Buxtehude, Ph. H. Erlebach, Ch. Bernhard, J.S. Bach

W kościele p.w. Wszystkich Świętych, w którym festiwal gości od początku swego istnienia, prezentowana jest zwykle muzyka religijna. Także podczas tegorocznej edycji miłośników tego gatunku czeka nie lada gratka. Wystąpi zespół wokalno-instrumentalny La Tempesta z Warszawy, kierowany przez kontratenora Jakuba Burzyńskiego. „Aus der Tiefen”, czyli „Z głębokości wołam do Ciebie”, to tytuł Psalmu 130, który symbolicznie niejako oddaje charakter całej protestanckiej muzyki kościelnej. Zaproponowane przez naszych gości utwory ukażą drogę, jaką przeszła kantata protestancka od swoich początków aż do największego mistrza tej formy – Jana Sebastiana.


28.07.2010, godz. 19.00, Scena „Bajka”, ul. Dolnych Wałów 3
„Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina”

Lida Kozubek Lidia Kozubek – fortepian
Gracjan Szymczak – fortepian
Orkiestra kameralna „Camerata Impuls”
Małgorzata Kaniowska – dyrygent


J.S. Bach-M. Reger – Chorał „O Mensch, bewein dein Sünde groß“
F. Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Koncert finałowy tradycyjnie odbywa się dokładnie w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha, ale uczcimy ją głównie muzyką Fryderyka Chopina. Tym razem fortepian już na pierwszym planie z dyskretnie tylko towarzyszącą mu orkiestrą, a więc oba chopinowskie koncerty fortepianowe. Za sprawą dwojga solistów będzie to okazja do dwóch różnych spojrzeń na muzykę Fryderyka. Koncert e-moll wykona jedna z czołowych polskich pianistek Lidia Kozubek, która, jako uczennica Arturo Benedetti-Michelangelego, reprezentuje tradycje tego wielkiego mistrza na estradach polskich i światowych. Z kolei Koncert f-moll usłyszymy w wykonaniu Gracjana Szymczaka, młodego artysty z Wrocławia, jednego z naszych kandydatów do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. W programie koncertu znajdzie się również kompozycja patrona festiwalu - jeden z jego chorałów w transkrypcji orkiestrowej Maxa Regera, a więc Bach widziany oczami późnego romantyzmu.


Biuro festiwalowe: COK „Perełka” 44-100 Gliwice, ul. Studzienna 6, tel. 32/231-55-36, czynne: pon.-pt. od godz. 12.00 do 18.00

Ceny biletów na koncerty festiwalowe: od 12zł do 30 zł

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00.

W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.