Aktualności | W kręgu gliwickiej szermierki

W kręgu gliwickiej szermierki

W kręgu gliwickiej szermierki

Opublikowane: 07.03.2013 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Sport 

Szermierka, zwana dawnej fechtunkiem, to sztuka posługiwania się bronią białą. Co ciekawe do jej rozwoju przyczyniło się… wynalezienie prochu.

Zbroja i ciężki, nieporęczny miecz przestały być przydatne w starciu. Zastąpiły je pełne finezji rapier, szpada i floret, wymagające od władających nimi już nie topornej siły, ale precyzji, zręczności i sprytu. Regularne zawody w szermierce sportowej zaczęto organizować pod koniec XIX w. Natomiast od 1896 roku stała się ona dyscypliną olimpijską. Początki tego szlachetnego sportu w naszym mieście przypomni nowa wystawa Muzeum w Gliwicach.
Ekspozycja „W kręgu gliwickiej szermierki” zostanie otwarta 8 marca o godzinie 17.00 w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2). Przybliży ona gliwicką odsłonę tej dyscypliny i sylwetki zawodników, którzy w historii szermierki zapisali się nie tylko na lokalnym, ale także na światowym poziomie. W tym gronie znaleźli się m.in.: Egon Franke – mistrz olimpijski z Tokio w 1964 r., Zbigniew Czajkowski, Elżbieta Cymerman-Franke czy Antoni Franz – założyciel sekcji szermierczej w Gliwicach.
Zwiedzający wystawę będą mogli poznać zasady, jakie obowiązują w tej dziedzinie sportu, rodzaje broni w niej używane oraz dowiedzieć się, jakie komendy obowiązują zawodników podczas walki. – Wśród zgromadzonych eksponatów na szczególną uwagę zasługują medale olimpijskie oraz bogaty materiał multimedialny – archiwalne i współczesne fotografie, a także wywiady z legendarnymi postaciami gliwickiej szermierki, np. z Egonem Franke – zachęca Sonia Ogaza, historyk z Muzeum w Gliwicach i kuratorka wystawy, którą przygotowała we współpracy z Grzegorzem Muzią i Andrzejem Oksztulem. Ekspozycja potrwa do 18 maja. (bom)