Aktualności | Uśmiech za uśmiech

Uśmiech za uśmiech

Uśmiech za uśmiech

Opublikowane: 02.10.2012 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Jesień to czas powrotów dzieci do szkół i przedszkoli. Wraz z nimi swoją wolontarystyczną przygodę już po raz trzeci rozpoczynają panie w wieku 50+, które postanowiły swój wolny czas i chęci oddać dzieciakom w przedszkolach. Kim są Baśniowe Babcie?

W Roku Seniora energiczne Baśniowe Babcie na nudę nie mogą narzekać. W przedszkolach, w których są wolontariuszkami, dzieci spragnione ich obecności (do której przyzwyczaiły się w poprzednich dwóch latach) domagają się uwagi i uczestnictwa w codziennych zajęciach. Baśniowe z nazwy Babcie wykonują proste czynności wynikające z potrzeby opieki nad dzieckiem w przedszkolu. Pomagają w realizacji celów dydaktycznych poprzez udział w zajęciach i imprezach okolicznościowych. Wszystko to robią dobrowolnie, w swoim wolnym czasie, bez wynagrodzenia, za uśmiech i sympatię najmłodszych oraz podziękowanie kadry przedszkoli. Bo na tym właśnie polega wolontariat.
Wystarczy chcieć być potrzebnym i wygospodarować wśród codziennej bieganiny trochę czasu, który poświęcimy dla innych, nie oczekując w zamian materialnych gratyfikacji. Korzyści są obustronne. Wolontariuszki-seniorki przekazują młodemu pokoleniu swoje doświadczenie, życiową mądrość, dają poczucie bezpieczeństwa, a swoją cierpliwością rozwiązują niejeden skomplikowany kłopot maluszka. Jednocześnie czują się potrzebne, mają możliwość podzielenia się swoją wiedzą, umiejętnościami i tymi wszystkimi cechami osobowości, których brakuje ludziom młodym. Niezwykle ważnym elementem tej współpracy jest dyscyplina i poczucie obowiązku, których brak często dezorganizuje życie po przejściu na emeryturę. Ten miły obowiązek, jak nazwała go jedna z Baśniowych Babć, pozwala nadal czynnie uczestniczyć w społecznym życiu. Dla dzieci w przedszkolach obecność Babć wzbogaca ich doświadczenia w kontaktach z osobami w starszym wieku.
Aby zostać Baśniową Babcią, nie potrzeba wiele. Swój wolny czas można poświęcić nawet jeden raz w tygodniu. A na codwutygodniowych spotkaniach w Centrum Wolontariatu GCOP można wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o rzeczach ważnych i mniej ważnych, wypić filiżankę kawy lub herbaty w towarzystwie osób, dla których wolontariat w przedszkolu stał się sposobem na wypełnienie wolnego czasu i osobisty rozwój. Dodatkowo dla wolontariuszek organizowane są ciekawe warsztaty filcowania, techniki decoupage’u, robienia kartek świątecznych i innych ozdób. Panie wyczarowują piękne przedmioty, gawędząc o swoich przyszywanych wnukach. Najbliższe spotkanie – 15 października – to też okazja do uczestnictwa w ciekawym wykładzie lekarza psychiatry, dotyczącym problemów zdrowia psychicznego oraz profilaktyki. Serdecznie zapraszamy do Centrum Wolontariatu na godz. 12.00 (ul. Zwycięstwa 1, tel. 32/771-05-78). (jb)