Aktualności | Sputnik nad Gliwicami

Sputnik nad Gliwicami

Opublikowane: 16.11.2010 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

„Sputnik”, czyli Festiwal Filmów Rosyjskich, co roku „ląduje” najpierw w Warszawie, a potem odwiedza różne polskie miasta.

Po raz kolejny kino „made in Russia”  zawita do Gliwic. Rosyjskie filmy będą prezentowane w Kinie AMOK. Przegląd startuje 19 listopada i potrwa do 2 grudnia. Co czeka widzów, którzy odwiedzą gmach przy ul. Dolnych Wałów 3? Filmy konkursowe, retrospektywy mistrzów, kino kobiece, wielkie produkcje, odkrycia młodych, nieznanych reżyserów oraz „Mały Sputnik” dla najmłodszych.
W bloku konkursowym zobaczymy m.in. film „Akt natury” – pierwszy pełnometrażowy film w Rosji, nakręcony w całości za pomocą aparatu fotograficznego. Z kolei w „Półtora pokoju” reżyser Andriej Chrżanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga, inspirowaną jego wierszami, rysunkami, wspomnieniami i prozą. Obsypany nagrodami „Pochowajcie mnie pod podłogą” odsłoni nam kilka spraw, które wzbudziły w Rosji olbrzymie emocje, bo pod postaciami kryją się osobistości ze świata rosyjskiej elity kulturalnej. „Krótkie spięcie” zawiera z kolei pięć krótkometrażowych opowieści o miłości, nakręconych przez młodych, najbardziej obiecujących rosyjskich reżyserów, m.in. przez Iwana Wyrypajewa – zachęca Urszula Biel, szefowa AMOK-u.
W tegorocznym programie znajdzie się również: współczesna rosyjska animacja dla dorosłych, filmy na motywach dzieł Antona Czechowa oraz mistrzowskie dzieła Siergieja Paradżanowa, krótka retrospektywa Aleksieja Bałabanowa, znanego z kontrowersyjnego obrazu „Ładunek 200”. Partnerem festiwalu jest Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy Kinotawr w Soczi. Szczegółowy harmonogram projekcji oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.amok.gliwice.pl. (bom)
Informacje: Kino AMOK, tel. 32/238-25-01