Aktualności | #zostańwdomu – zasady bezpieczeństwa w pigułce

#zostańwdomu – zasady bezpieczeństwa w pigułce

#zostańwdomu – zasady bezpieczeństwa w pigułce

Opublikowane: 26.03.2020 / Sekcja: Życie i styl 

W czasie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem szczególnie dbamy o zdrowie oraz bezpieczeństwo – własne i innych osób. 20 marca minister zdrowia w rozporządzeniu ogłosił stan epidemii – co to oznacza?

W całej Polsce od 20 marca mamy stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Te szczególne okoliczności zmuszają nas do zachowania wyjątkowej ostrożności – w trosce o zdrowie nasze i innych. Dla wspólnego dobra dbamy o bezpieczeństwo i staramy się uniknąć zakażenia i roznoszenia wirusa. O czym należy pamiętać?

Unikaj tłumów

  1. Organizowanie zgromadzeń powyżej dwóch osób jest zakazane. Spotykać mogą się członkowie rodziny i osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także pracownicy podczas wykonywania czynności służbowych.
  2. Także przemieszczać się pieszo mogą nie więcej niż dwie osoby (obostrzenie nie dotyczy osób najbliższych: rodzin i osób pozostających we wspólnym pożyciu).
  3. Do pięciu została ograniczona liczba osób uczestniczących w sprawowaniu kultu religijnego: chrztach, ślubach, pogrzebach.

Zrobisz tylko niezbędne zakupy

  1. Większość sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych jest zamknięta. Bez przeszkód kupimy natomiast artykuły spożywcze, leki, kosmetyki, gazety, artykuły budowlane i produkty dla zwierząt. Także stacje paliw i pralnie działają bez zmian.
  2. Restauracje sprzedają tylko jedzenie na wynos.
  3. Nie odbywają się targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
  4. Zamknięte są kluby (sportowe, taneczne, nocne), siłownie i baseny. Nie działają uzdrowiska.
  5. Urzędy pracują, ale wprowadziły ograniczenia w obsłudze interesantów. Wiele spraw można załatwić telefonicznie albo przez Internet.

Podróże? Najlepiej dopiero po epidemii

  1. Osoby, które wracają albo przyjeżdżają do Polski z zagranicy obowiązkowo poddają się kwarantannie. Muszą podać straży granicznej adres, pod którym będą ją odbywać, oraz kontaktowy numer telefonu. W czasie kwarantanny należy przez cały czas znajdować się pod wskazanym adresem. Ważne! O fakcie odbywania kwarantanny należy poinformować – mejlowo albo telefonicznie – swojego pracodawcę. Będzie to jedna z podstaw to wypłaty świadczenia pieniężnego po zakończeniu kwarantanny.
  2. By przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczamy wychodzenie z domu z wyjątkiem:
  • drogi do i powrotu z miejsca pracy,
  • wolontariatu w walce z koronawirusem,
  • załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego (w tym zrobienia zakupów w sklepach spożywczych i aptekach, wyprowadzenia psa na spacer, sprawowania opieki nad osobą starszą).
  1. W transporcie zbiorowym została ograniczona liczba jednocześnie przewożonych pasażerów – ustanowiony został limit osób równy połowie miejsc siedzących znajdujących się w pojeździe. Pilnują tego kierowcy i załoga.
  2. Pociągi kursują tylko po terytorium Polski – wszystkie zagraniczne połączenia kolejowe zostały wstrzymane.