Ważny jubileusz w Bottrop

Uaktualniono: 04.06.2019 / Sekcja: / pdf
Teatraeder Tetraeder (fot. Pressestelle Stadt Bottrop)

Niemieckie miasto Bottrop, które od kilkunastu lat jest także miastem partnerskim Gliwic, świętuje w tym roku 100-lecie otrzymania praw miejskich. W oficjalnych uroczystościach jubileuszowych wziął udział zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala oraz gliwiccy radni.

Bottrop znajduje się w Zagłębiu Ruhry. Na 101 km² mieszka około 117 tys. osób. W XIX wieku na terenie ówczesnej wsi Bottrop rozpoczęło się wydobycie węgla kamiennego, które trwało aż do 2018 roku. Bottrop przekształciło się w prężnie działające miasto właśnie za sprawą przemysłu i związanej z nim rosnącej liczby ludności. Wielu mieszkańców przyjechało do Bottrop także ze wschodnich krańców Niemiec, w tym Górnego Śląska, Mazur i Kaszub. Niektórzy żartują nawet, że co drugi mieszkaniec Bottrop ma polskie korzenie.

Obecnie Bottrop jest miastem innowacji – InnovationCity Ruhr. Po likwidacji górnictwa ważną rolę w gospodarce Bottrop odgrywa sektor logistyczny – miasto jest dogodnie położone pod względem komunikacyjnym.

W Bottrop nie brakuje atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Alpincenter, czyli najdłuższy na świecie kryty stok narciarski. Symbolem miasta jest Tetraeder, czyli ogromny stalowy czworościan, który stoi na szczycie dawnej kopalni i stanowi świetny punkt orientacyjny.

Współpraca między Gliwicami a Bottrop rozpoczęła się już w 2004 roku, a od 2007 roku nasze miasta są oficjalnie miastami partnerskimi. Więcej informacji na temat tej współpracy, a także historii Bottrop, można znaleźć na wystawie w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Ekspozycję można oglądać do końca czerwca. (mm)

Alpincenter
Alpincenter (fot. Pressestelle Stadt Bottrop)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking