Aktualności | Projekt Zielnik

Projekt Zielnik

Opublikowane: 28.07.2010 / Sekcja: Miasto  Nauka  Życie i styl  Kultura 

1 sierpnia rusza „Projekt Zielnik”. To letnia propozycja Muzeum w Gliwicach adresowana zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców. Podczas spotkań, wykładów i warsztatów będziemy wspólnie obserwować i na nowo odkrywać przyrodę.
– Poprzez działania artystyczne zielnik – kojarzony zwykle z sentymentalną kolekcją i tajemnicami botaniki – odsłoni się w mało znany dotąd sposób. Uczestnicy naszych spotkań będą mieli okazję poznać nieznane właściwości roślin, historię zapachu czy techniki roślinnego zdobienia. W specjalnie przygotowanych książeczkach będzie można stworzyć też własną, niepowtarzalną kolekcję – nie tylko roślinną – zachęcają gliwiccy muzealnicy. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Co znalazło się w programie?


WYKŁADY
Willa Caro, godz. 17.00

1 sierpnia – „Historia zielnika” – prowadzenie dr Jacek Drobnik (Śląski Uniwersytet Medyczny)
8 sierpnia – „Jak tworzyć zielnik – pokaz tworzenia zielnika” – prowadzenie dr Jacek Drobnik
14 sierpnia – „Od merynki do etnodizajnu – motyw roślinny w modzie” – prowadzenie Małgorzata Kłych (Muzeum w Gliwicach)
22 sierpnia – „Na dwoje babka wróżyła. O babce lancetowatej i nie tylko” – prowadzenie Małgorzata Kłych
29 sierpnia – „Mowa kwiatów. O symbolice przyrody w sztukach pięknych” – prowadzenie dr Dagmara Wójcik (Muzeum w Gliwicach)

WARSZTATY

4 sierpnia, godz. 11.00 – 12.30 – warsztaty tworzenia zielnika w Parku Chopina
6 sierpnia, godz. 18.00 – 19.00 – warsztaty tworzenia zielnika oraz artystycznego ozdabiania przedmiotów (decoupage) dla dzieci z rodzicami w ogrodzie Willi Caro (w razie niepogody w Czytelni Sztuki)
11 sierpnia, godz. 18.00 – 19.00 – warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych – tworzenie pudełek zielnikowych w ogrodzie Willi Caro (w razie niepogody w Czytelni Sztuki)
18 sierpnia, godz. 18.00 – 19.00 – kreatywne warsztaty zapachowe dla dzieci i rodziców w ogrodzie Willi Caro (w razie niepogody w Czytelni Sztuki)
20 sierpnia, godz. 11.00 – 12.30 – warsztaty kreatywne dla dzieci – tworzenie pudełek zielnikowych w ogrodzie Willi Caro (w razie niepogody w Czytelni Sztuki)
27 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – warsztaty fotobotaniczne w plenerze
WYDARZENIA SPECJALNE
13 sierpnia, godz. 16.00 – 18.00 – tworzenie biżuterii inspirowanej roślinami i nauka techniki filcowania w Parku Chopina (w razie niepogody w Czytelni Sztuki)
15 sierpnia, godz. 16.00 – 19.00 – wielkie ziołowe gotowanie w Parku Chopina (w razie niepogody w barze wegetariańskim „Złoty Osioł”) – uczestnicy poznają sekrety przypraw, nie tylko tych orientalnych, a także rolę i właściwości rośliny w kuchni.

„Projektowi Zielnik” towarzyszy blog ziołowych inspiracji. Jest on dostępny na stronie internetowej www.herbalinspiration.blogspot.com. Można tam znaleźć informacje z zakresu botaniki, sztuki, kultury współczesnej, historii, ale także kulinariów oraz dawnych i współczesnych obyczajów. Na blogu będą też zamieszczane aktualności związane z muzealnym projektem oraz relacje z poszczególnych imprez. – Zapraszamy do lektury, wystawiania komentarzy, a także nadsyłania ziołowych odniesień – zdjęć, przepisów, opisów, a nawet zielnikowych dokumentacji na adres projekt.zielnik@gmail.com – zachęcają pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Muzeum w Gliwicach ogłasza również konkurs na zielnik artystyczny. W rywalizacji mogą wziąć udział artyści, studenci uczelni artystycznych oraz uczniowie szkół plastycznych. Zadaniem uczestników jest stworzenie prac inspirowanych zielnikiem – w dowolnej technice oraz formacie. – Chcemy podkreślić wielowymiarowość zielnika, a także pokazać współczesne trendy w projektowaniu i tworzeniu – przekonują organizatorzy. Konkurs będzie trwał do 31 grudnia, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 1 lutego 2011 r. Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.muzeum.gliwice.pl. (bom)


Informacje : Dział Upowszechniania Muzeum w Gliwicach, tel. 32/335-44-03

28 lipca 2010