Prof. Maciejewski pierwszym Polakiem z Nagrodą Godina

Uaktualniono: 15.01.2020 / Sekcja: / pdf
Zespół gliwickich chirurgów rekonstrukcyjnych Zespół gliwickich chirurgów rekonstrukcyjnych. Prof. Adam Maciejewski w pierwszym rzędzie, trzeci od prawej (fot. archiwum IO w Gliwicach)

Prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach, odebrał w USA Nagrodę Godina, przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tym prestiżowym wyróżnieniem.

Zespół profesora Maciejewskiego zasłynął po przeprowadzeniu pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi u dziecka. Lekarze dali tym samym nadzieję na lepsze życie kilkuletniemu Tymkowi, który jako roczne dziecko poparzył narządy wewnętrzne, połykając żrące granulki do udrażniania rur.

W 2015 roku zespół profesora wykonał także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u dorosłego mężczyzny. W 2013 roku przeprowadził drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy.

Nagroda Godina obejmuje dorobek w całości. – Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie. Jest to ogromne wyróżnienie, bo takie nagrody przyznawane są corocznie jednej osobie – mówił prof. Maciejewski w rozmowie z TVN24.

/źródło: TVN24, Rynekzdrowia.pl/

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking