Odsłonięcie pomnika Stefana Batorego w Gliwicach!
Opublikowane: 18.09.2014 / Sekcja: Miasto Rozrywka Życie i styl KulturaMonument jest wyjątkowym darem dla Gliwic od węgierskiego miasta Salgotarjan. Oba miasta łączy współpraca partnerska. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 30 września 2014 r. na skwerze Salgotarjan w Gliwicach (pod Zamkiem Piastowskim).
W uroczystości odsłonięcia pomnika króla Stefana Batorego udział wezmą władze Gliwic i Salgotarjan. Zapraszamy też wszystkich mieszkańców. Uroczystość odbędzie się 30 września (wtorek) 2014 roku o godz. 13.00 na skwerze Salgotarjan (pod Zamkiem Piastowskim).
Pomnik Stefana Batorego ma ok. 2,5 metra wysokości. Stanie na 1,5 metrowym cokole. Rzeźbę wykonał artysta Erdei Sandor. Identyczny pomnik (oryginał) stoi na Węgrzech, na jednym z głównych placów miasta Salgotarjan.
18 września 2014 roku rozpoczęła się operacja przetransportowania pomnika Stefana Batorego na miesce, w którym docelowo stanie - na skwer Salgotarjan w Gliwicach, w okolicach Zamku Piastowskiego. Monument zostanie zamocowany na specjalnie do tego przygotowanym cokole.
18 września 2014 roku - pomnik króla Stefana Batorego dotarł pod Zamek Piastowski w Gliwicach. Na skwerze Salgotarjan rozpoczęto montaż monumentu na cokole.
Pomnik będzie stał na skwerze Salgotarjan pod Zamkiem Piastowskim. Całość będzie wyglądała tak, jak obrazuje to wizualizacja poniżej.
Stefan Batory – władca Siedmiogrodu, król Polski, nie jest bezpośrednio związany z Gliwicami. Usytuowanie jego pomnika w naszym mieście należy rozpatrywać
w szerszym regionalnym lub ogólnokrajowym kontekście. Właśnie na Śląsku miały miejsce wydarzenia, które bezpośrednio wpłynęły na elekcję Stefana Batorego na króla Polski, a zwieńczone zostały słynnym paktem bytomsko - będzińskim w 1598 r. W historii Polski Batory zajmuje znaczące miejsce w poczcie królów jako wybitny dowódca oraz jeden z lepiej ocenianych (przez historyków) władców. Jednocześnie jest ważną postacią w historii Węgier. Biorąc pod uwagę aspekty historyczne, powiązania tego władcy z obydwoma państwami oraz jego zasługi, wydaje się być rzeczą naturalną, że strona węgierska zdecydowała się na podarunek pomnika tego właśnie władcy. Należy także zauważyć, że Ślązacy (w tym Gliwiczanie) od dawna pielęgnują pamięć o Stefanie Batorym jako królu Polski. W czasie III Powstania Śląskiego gliwicki 4. pułk piechoty nosił imię Stefana Batorego. W Gliwicach (Gliwice Łabędy) znajduję się również dedykowana mu ulica. W kontekście ogólnośląskim należy wymienić przykład Chorzowa, który jego imieniem nazwał nie tylko hutę znajdującą się w obrębie miasta lecz również całą dzielnicę.