Nowe autobusy w gliwickiej zajezdni

Dodano: 10.01.2014 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. Antoni Witwicki

10 stycznia w zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach przekazano do użytku 22 nowe autobusy.

W wyniku przetargu PKM Gliwice zakupił 10 autobusów Solaris Urbino 10 i 12 Solaris Urbino 15. Powiększenie taboru o te nowoczesne pojazdy pozwoli gliwickiemu przewoźnikowi wycofać z użytkowania wysłużone autobusy marki IKARUS. Uroczystość przekazania Solarisów była więc równocześnie pretekstem do organizacji symbolicznego pożegnania z węgierską marką, która przez dziesięciolecia obsługiwała wiele linii na terenie miasta.

W pożegnalnym kursie najstarszego użytkowanego w Gliwicach Ikarusa udział wziął Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic oraz Laszlo Rakasz, długoletni przedstawiciel handlowy marki w Polsce, który przybliżył historię tego jednego z najpopularniejszych w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej pojazdu komunikacji miejskiej. Autobus przejechał z centrum miasta do zajezdni PKM, gdzie uroczyście przekazano nowe Solarisy Urbino.

Te nowoczesne autobusy to już trzecia generacja pojazdów produkowanych w leżącym pod Poznaniem Bolechowie. Flagowy produkt firmy, która odniosła ogromny sukces w kraju i na rynkach zagranicznych. 10- i 15-metrowe autobusy, które zakupił gliwicki PKM spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EEV i Euro5. Posiadają automatyczne skrzynie biegów z elektroniczną funkcją zmiany przełączenia w zależności od obciążenia i topografii terenu. Komfort podróży zapewnia obniżona podłoga, przestronne wnętrze i nowa miękka tapicerka siedzeń, która dodatkowo odróżnia miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwicach od początku swojego powstania tj. od roku 1997 zakupiło 185 sztuk autobusów komunikacji miejskiej, za łączną kwotę ponad 150 mln zł. W tym 140 sztuk stanowiły autobusy fabrycznie nowe, których koszt zakupu wyniósł 143 mln zł oraz 45 sztuk autobusy używane, których koszt zakupu wyniósł 7,4 mln zł. Główny udziałowiec spółki Miasto Gliwice w latach 1998 – 2013 r. przekazało poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki, łącznie kwotę 34,2 mln zł. Obecnie Gliwicki przewoźnik dysponuje jednym z największych i najnowocześniejszych taborów w regionie.

fot. Antoni Witwicki

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking