Kirkuty i pomniki przyrody

Dodano: 14.07.2011 / Sekcja:

Wakacje w pełni. Wszyscy, którzy nie mają na ten weekend urlopowych planów, mogą skorzystać z propozycji Stowarzyszenia „Gliwickie Metamorfozy” i wziąć udział w kolejnych wycieczkach organizowanych w ramach „Lata z Metamorfozami”.


W niedzielę, 17 lipca, piesza trasa miejska poprowadzi szlakiem zabytków kultury żydowskiej. − Projekt trasy obejmującej wszystkie najważniejsze miejsca związane z historią gliwickich Żydów został przygotowany przez Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Żydowskiego w Gliwicach „Pamięć-Zikaron”. Uczestnikom rajdu przewodniczyć będzie jego prezes Bożena Kubit – informuje Małgorzata Malanowicz z "Gliwickich Metamorfoz".
Rowerzyści odwiedzą z kolei rezerwaty i pomniki przyrody powiatu gliwickiego. Poprowadzą ich przewodnicy turystyki kolarskiej z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Płk. Władysława Huzy. − Ludzie mieszkający w miastach coraz częściej spoglądają tęsknym okiem ku przestrzeniom wsi, lasów i łąk. Na ziemi gliwickiej można znaleźć wiele miejsc, gdzie nietknięty ręką ludzką las czy łąka fascynują wędrowców − zapewnia Małgorzata Malanowicz. Wycieczki wystartują o godz. 9.00 z gliwickiego Rynku. Mapy tras można otrzymać w punkcie informacyjnym w Centrum Handlowym FORUM, w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Jagiellońskiej 21 i Zwycięstwa 1, w gmachach Starostwa Powiatowego i urzędów gmin powiatu gliwickiego lub pobrać ze strony organizatora rajdów (www.gliwiczanie.pl).
Wszystkim zainteresowanym kulturą żydowską przypominamy, że indywidualne zwiedzenie gliwickich kirkutów możliwe jest w każdą trzecią niedzielę miesiąca (do października), w godzinach od 14.00 do 16.00. Dyżur na nekropoliach pełnią członkowie stowarzyszenia „Pamięć-Zikaron”. (sza)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking