Oto dziesięciu wspaniałych

Dodano: 06.12.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. A. Ziaja / UM Gliwice

Stuprocentowe zaangażowanie, nieodłączny uśmiech na twarzy i anielska cierpliwość – gliwiccy wolontariusze to lokalni bohaterowie, dzięki którym w mieście dzieje się wiele dobrego. 5 grudnia świętowaliśmy z nimi Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, przyznając wyróżnienia w konkursie Wolontariusz Roku 2018.

Mają serce i zapał, a także czas, który chcą poświęcić innym. Działają w różnych obszarach, współpracują z różnymi ludźmi, a łączy to, że dzięki ich społecznikowskiej postawie kolejne osoby przekonują się, że warto pomagać.

Dziesięciu laureatów konkursu Wolontariusz Roku 2018 poznaliśmy 5 grudnia podczas uroczystej gali w kinie Amok. Nagrody pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice zostały przyznane już po raz szesnasty. W tym roku wpłynęły aż 23 zgłoszenia.

Działalność wolontariuszy sprawia, że wszystko wokół nas staje się lepsze, piękniejsze – mówił podczas gali Krystian Tomala, wiceprezydent Gliwic.

Wolontariat z roku na rok staje się coraz popularniejszy, w działania włączają się młodzież, dorośli i seniorzy. Największym zainteresowaniem cieszy się wolontariat na rzecz dzieci i młodzieży. W ramach wolontariatu opiekuńczego wolontariusze docierają do osób starszych i niepełnosprawnych, czyli do osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować. Natomiast w placówkach szpitalnych są dużym wsparciem dla personelu medycznego i towarzystwem dla podopiecznych – wylicza Joanna Bajor, kierownik Centrum Wolontariatu.

Ta filia Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych zajmuje się wsparciem i doradztwem dla wolontariuszy – a także osób, które chcą nimi zostać. Z pracownikami Centrum Wolontariatu można kontaktować się osobiście w biurze przy ul. Zwycięstwa 1 (poniedziałek–piątek godz. 10.00–18.00), telefonicznie pod nr. 32 775 01 78 i mejlowo pod adresem wolontariat@gcop.gliwice.pl.

Wiktor Kordala – nie boi się nowinek technologicznych oraz Internetu i sprawia, że nie boją się ich także gliwiccy seniorzy. Co tydzień prowadzi porady dla osób starszych w ramach projektu „Facebook łączy pokolenia”.

Stefania Grzesiak – regularnie spotyka się z maluchami w Zespole Przedszkoli Miejskich nr 3 w Gliwicach. Czyta bajki, przygotowuje stroje na rozmaite uroczystości i towarzyszy przedszkolakom w ich zabawach. I one to uwielbiają!

Elżbieta Zator – nie pozwala nudzić się pacjentom gliwickiego szpitalu Vito-Med. Wyciąga ich na spacery, zachęca do gry w planszówki i wspólnego czytania, a czasem po prostu ma dla nich dobre słowo.

Bartłomiej Kochutek – z pacjentami gliwickiego szpitala Vito-Med wychodzi na spacery albo spędza czas na graniu w planszówki. Podejmuje się też odpowiedzialnego zadania asystowania przy czynnościach pielęgnacyjnych.

Janina Frączek – działa na rzecz podopiecznych gliwickiego hospicjum. Wspiera także ich rodziny. Zawsze można na nią liczyć – kiedy brakuje kogoś do pomocy, mobilizuje swoją rodzinę.

Danuta Prasoł – angażuje się w pomoc na rzecz gliwickiego hospicjum. Zaraża wolontariatem innych. W Ornontowicach stworzyła parafialną wspólnotę, która sprawuje opiekę nad chorymi.

Weronika Maciak – praca z młodzieżą jest tym, co lubi najbardziej. Organizowała cotygodniowe spotkania dla 30-osobowej grupy, pracowała w harcerskiej komisji, która wspiera rozwój młodych ludzi. Szkoliła też z udzielania pierwszej pomocy.

Ewa Krajka – zainicjowała powstanie wolontariatu domowego przy gliwickim hospicjum. Będąc na emeryturze, ukończyła szkołę w zawodzie opiekuna medycznego, by lepiej służyć chorym. Organizuje także msze kwartalne.

Joanna Kaczmarska – pomaga dzieciom, podopiecznym Gliwickiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Pod Skrzydłami. Współpracując z rodzinami z zastępczymi, zdecydowała się wraz z mężem na dołączenie do ich grona. Obecnie razem tworzą jedną z gliwickich rodzin zastępczych.

Anna Jajus – otacza opieką zwierzęta, naszych braci mniejszych. Pomaga bezdomnym kotom w przytulisku – karmi je i zapewnia im pomoc weterynaryjną. (mm)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking