Aktualności | Tor dla modelarzy lotniczych otwarty!

Tor dla modelarzy lotniczych otwarty!

Tor dla modelarzy lotniczych otwarty!

Opublikowane: 09.05.2022 / Sekcja: Sport 

Takich zawodów jeszcze w Gliwicach nie było. W ramach otwarcia najnowocześniejszego toru modelarskiego w Polsce  rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Latających na Uwięzi F4B oraz Puchar Polski Modeli Akrobacyjnych Latających na Uwięzi F2B.

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w miniony weekend na terenie przylegającym do lotniska Aeroklubu Gliwickiego. Prezydent Gliwic podkreślał, że nowy obiekt świetnie uzupełni zróżnicowaną bazę sportową w mieście, będzie z powodzeniem służył gliwickim modelarzom, którzy reprezentują nasze miasto na wielu zawodach i odnoszą liczne sukcesy, stanie się też atrakcją dla mieszkańców.  

Podczas pierwszej rywalizacji na torze modelarskim dobrze spisali się gliwiczanie. Kamil Pogonowski zajął pierwsze miejsce wśród juniorów w zawodach zaliczanych do Pucharu Polski. W pierwszej dziesiątce w klasie modeli makiet na uwięzi uplasowali się Paweł Praus i Stanisław Paździorek.

Zawodom towarzyszyła wystawa modeli zarówno tych przywiezionych przez zawodników, jak i wykonywanych przez gliwickich modelarzy. To właśnie gliwiczanie – zawodnicy z Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych oraz z sekcji modelarskiej Aeroklubu Gliwickiego – mają na co dzień trenować na nowym torze. Pierwsze zawody sprawiły, że są już kolejni chętni do szkoleń. Wiadomo też, że w Gliwicach planowana jest następna rywalizacja zaliczana do Pucharu Polski – w lipcu mogą odbyć się zawody w klasie modeli prędkościowych i wyścigowych.  

Przypomnijmy, że nowy tor modelarski spełnia wszelkie warunki Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i pozwala na organizację imprez o zasięgu zarówno krajowym, jak i światowym. Krąg ma średnicę 62 metrów i nawierzchnię z mieszanki mineralno-bitumicznej, dla sędziów przygotowano specjalną wieżę, zagospodarowano teren wokół kręgu. Budowa została sfinansowana przez miasto, a wykonawcą inwestycji w formule „Zaprojektuj i wybuduj” było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach. Dojazd i wejście do obiektu prowadzi od ul. Rybnickiej (przez ul. Toruńską za stacją benzynową).

 

Zdjęcie z toru modelarskiego Zdjęcie z toru modelarskiego Zdjęcie z toru modelarskiego Zdjęcie z toru modelarskiego Zdjęcie z toru modelarskiego Zdjęcie z toru modelarskiego