„High Flyers” znów nagrodzeni!

Uaktualniono: 26.09.2013 / Sekcja: / drukuj / pdf

Skonstruowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers wielowirnikowiec HF-4X zajął dwa drugie miejsca podczas International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition, które odbyły się w Tuluzie, we Francji.

Debiutująca w zawodach reprezentacja Politechniki Śląskiej pokonała m.in. doświadczone ekipy z europejskich ośrodków badawczo-naukowych, a także z Indii, Iranu i Korei Południowej. Zaprojektowany i wykonany przez startującą po raz pierwszy w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition ekipę Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers wielowirnikowiec HF-4X startował w dwóch kategoriach konkursowych – indoor autonomy i indoor operation. Wyniki w każdej z kategorii obliczane były na podstawie tego samego przelotu, jednak za każdym razem pod uwagę brano inne czynniki. W indoor autonomy liczyła się przede wszystkim zdolność platformy do samodzielnego kontrolowania elementów lotu i wykonywania poszczególnych etapów misji. W indoor operation oceniano natomiast łatwość obsługi urządzenia. Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in. przelot przez okno, tor przeszkód, identyfikacja kodu QR, zrzucanie ładunku na cel statyczny oraz ruchomy, a także lądowanie precyzyjne. Zespół High Flyers jako jedyny wykonał wszystkie elementy misji. O tym, że quadrotor HF-4X zajął na podium drugie miejsce zaważył przede wszystkim rozmiar wielowirnikowca, który – jak się finalnie okazało – miał bardzo istotny wpływ na ostateczną punktację. Koncepcja platformy typu "flapping wings" skonstruowanej przez zwycięska drużynę z Holandii była dużo mniejsza od politechnicznego wielowirnikowca.


/zdj.www.polsl.pl/

Bardzo dobry wynik High Flyers uzyskany podczas International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to efekt wielomiesięcznych przygotowań, przemyślanej konstrukcji, a także wczesnego przejścia do etapu testów. Udział w zawodach i sięgniecie w nich po najwyższe laury nie byłoby możliwe, gdyby nie zgrany zespół młodych konstruktorów, w składzie: Michał Hecel, Marcin Janik, Jakub Kała, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Szczurowski, Paulina Wilk i Agnieszka Ziebura.

Udział zespołu High Flyers w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to jeden z elementów projektu „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w ramach programu ministerialnego „Generacja Przyszłości”.
Udział w konkursie możliwy był m.in. dzięki wsparciu firm Altium, Flytronic, Transfer Multisort Elektronik, WZ Narzędzia oraz Modele.sklep.pl, a także pracowników Zakładu Sterowania i Robotyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej.
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking