Nastrój się na wiosnę

Dodano: 03.03.2017 / Sekcja:

3 marca rozpocznie się coroczne święto muzyki jamajskiej – Winter Reggae Festiwal. Afrykańskie bębny, szalony dancehall i gwiazdy krajowej sceny – wiosnę powitamy w bardzo dobrych humorach.


The Bartenders (fot. materiały organizatora)

Reggae to wciąż niedoceniany gatunek, który ma bardzo dużo do zaoferowania. Podczas tegorocznego festiwalu pokażemy różne oblicza muzyki i kultury reggae. Gwarantujemy, że nikt nie będzie się u nas nudził – mówi Marek Niewiarowski, szef artystyczny festiwalu.


Pozytyon Sound (fot. materiały organizatora)

W jamajski klimat zostaniemy wprowadzeni 3 marca podczas Jamming Night w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko (ul. Pszczyńska 85). Zagrają Splendid Sound, Jam Vibez, Tun Up Sound oraz gliwicki skład Pozyton Sound, którego na scenie wesprą chłopaki z Yardee Crew. Początek imprezy o godz. 21.00.


Tabu (fot. materiały organizatora)

5 marca poszukamy korzeni reggae z Jerzym „Słomą” Słomińskim, muzykiem i ekologiem. Artysta uważany jest za prekursora gry na bębnach w Polsce, zajmuje się także wytwarzaniem tych instrumentów. Współpracował między innymi z Jackiem Kleyffem, Osjanem i grupą Izrael. Jego autorskie projekty muzyczne to Bębnoluby, Przedwietrze i liczne kręgi bębniarskie. Słomie na scenie towarzyszyć będą D’Roots Brothers, którego trzon tworzą jego synowie, Jonasz i Daniel Słomińscy. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 spotkaniem ze Słomą, później na scenie Mrowiska zaplanowano koncert. – Wracamy do naszych dawnych Pieśni Mocy, śpiewanych od lat. Są dojrzałe, gotowe do użycia. Praktykujemy poszukiwanie wibracji bliskich drganiom naszych serc, by wzbudzać radość i serdecznie namawiać do współtworzenia Kultury Pokoju. 40% słów, 60% muzyki. Równowaga – zapowiada Słoma.


Vavamuffin (fot. materiały organizatora)

Finał festiwalu odbędzie się 11 marca. W Mrowisku zagrają: Vavamuffin, jedna z najpopularniejszych grup na polskiej scenie reggae; śląski skład Tabu, który obecnie nagrywa z Kamilem Bednarkiem; The Bartenders z Warszawy; Immanuel, nawiązująca do afrykańskiego reggae grupa, która pierwszy występ na festiwalu w Jarocinie zaliczyła już w 1986 roku; Jacek Stęszewski, muzyk znany z występów w punkowym zespole Koniec Świata, który specjalnie na Winter Reggae Festiwal przearanżuje swoje solowe, kameralne utwory na energetyczne kawałki w rytmie reggae i ska. Początek koncertu o godz. 18.00.

Po takiej pozytywnej, muzycznej rozgrzewce przyjście wiosny będzie tylko kwestią czasu. Zimę oficjalnie pożegnamy 19 marca w Palmiarni Miejskiej w parku Chopina. Od godz. 13.00 kolektyw Foliba wprowadzi nas w trans przy użyciu tradycyjnych instrumentów (djembe, balafonu, shekere) i tańca. Artyści w poszukiwaniu inspiracji regularnie odwiedzają takie kraje jak Gwinea, Mali czy Burkina Faso.

Szczegółowe informacje na temat Winter Reggae dostępne są na stronie http://www.winterreggae.pl. Festiwal wspiera finansowo Miasto Gliwice.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking