Maszyny w ruch!

Dodano: 03.07.2017 / Sekcja:

Warsztaty spawania i lutowania, laboratorium robotów, nauka wykonywania odlewów – zawsze chcieliście spróbować, ale nie mieliście okazji? Czas to zmienić! 10 czerwca podczas INDUSTRIADY zgłębimy działanie wielu urządzeń.


E. Knippe, C. Rieden Królewska Odlewnia Żelaza, litografia kolorowana ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

INDUSTRIADA to śląskie święto zabytków techniki: obiektów, które odegrały znaczącą rolę w przemysłowych przemianach Górnego Śląska. W Gliwicach na unikatowym w skali kraju Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdują się trzy miejsca: Radiostacja (od 2017 roku także Pomnik Historii), Muzeum Techniki Sanitarnej oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, zlokalizowany na terenie po dawnej kopalni Gliwice. 10 czerwca na całym Śląsku zaplanowano industrialne atrakcje, których wielki finał odbędzie się w naszym mieście.


Gipsowe repliki żeliwnych medalionów (fot. archiwum Muzeum w Gliwicach)

O godz. 16.00 w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 37) wystartuje rodzinny przemysłowy piknik. Z myślą o pasjonatach techniki Muzeum w Gliwicach przygotowało ciekawe warsztaty. Zwiedzimy wnętrze hutniczego pieca (czyli interaktywną wystawę prezentującą Królewską Odlewnię Żeliwa), pomalujemy żeliwne repliki makiet, zobaczymy pokaz formowania i odlewania, a nawet stworzymy własną formę odlewniczą! We wszystkich zajęciach muzealnych będzie można uczestniczyć podczas pikniku, nie trzeba się wcześniej zapisywać. W trakcie imprezy wybierzemy się na spacer po nieczynnej kopalni i zwiedzimy budynki dawnej cechowni i maszynowni. Zapisy na oprowadzanie z przewodnikiem (Józefem Gumiennym, zarządcą obiektu i dyrektorem Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju) będą prowadzone w dniu imprezy, na stoisku informacyjnym Urzędu Miejskiego.


Mała Akademia Odlewnictwa (fot. archiwum Muzeum w Gliwicach)

Oprócz atrakcji przygotowanych przez Muzeum, na terenie Nowych Gliwic będą również prezentowane stanowiska warsztatowe ukazujące świat maszyn. Siłę grawitacji sprawdzimy za pomocą lejka grawitacyjnego, w którym puszczone wolno monety będą poruszać się tak, jak planety wokół Słońca. Prawo odbicia zobrazuje specjalny, laserowy peryskop. Po terenie imprezy kursować będzie beztorowa kolejka, a największą atrakcją będzie olbrzymi robot Sigma. Wielka maszyna będzie zadawać zagadki i strzelać krążkami sprężonego powietrza! Młodzi konstruktorzy samodzielnie zbudują i zaprogramują roboty, które później stoczą walkę na ringu. Dorośli założą fartuchy i spróbują swoich sił z ciężkim sprzętem: spawalnicą, lutownicą i nitownicą.


Nowe Gliwice (fot. UM Gliwice)

Hasło tegorocznej INDUSTRIADY to „W rytmie maszyny”. Instrumentem gliwickiego pikniku będzie perkusja, na której zagra kilkuosobowy zespół „żywych rzeźb”. O godz. 19.00 rozpoczną się koncerty na scenie. Wystąpią Velveteve, Yoachim i Max Bravura. Gdy zapadnie ciemność, o godz. 22.00, na elewacji jednego z budynków zostanie wyświetlona projekcja multimedialna inspirowana przemysłową historią Górnego Śląska. Zaraz potem, o godz. 22.15, odbędzie się wielki, wojewódzki finał INDUSTRIADY 2017. Kilkadziesiąt metrów nad ziemią belgijski Teatr Tol wyruszy w „Podniebną podróż” – widowisko pełne śpiewu, tańca i pięknych obrazów.


Teatr Tol (fot. materiały prasowe Teatru Tol)

Poza Nowymi Gliwicami, w INDUSTRIADĘ 10 czerwca włączy się także Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej. Dzieje niezwykłego masztu będzie można zobaczyć w dokumentalnym filmie „Uwaga! Tu Gliwice”. Przy pomocy krótkofalówek i SP9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców nawiążemy łączność z całym światem. Dzieci będą mogły zbudować wieżę i wziąć udział w pokazach robotów, podczas których poznają ich zastosowanie w medycynie, przemyśle i wojskowości. Początek warsztatów o godz. 15.00.


Radioreaktywacja (fot. materiały Muzeum w Gliwicach)

Organizatorem pikniku w ramach INDUSTRIADY w Nowych Gliwicach jest Miasto Gliwice. Atrakcję przy Radiostacji zapewni Muzeum w Gliwicach.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking