Aktualności | Jak kształcić inżynierów przyszłości?

Jak kształcić inżynierów przyszłości?

Jak kształcić inżynierów przyszłości?

Opublikowane: 07.03.2017 / Sekcja: Nauka 

Przedstawiciele świata nauki i gospodarki spotkali się 6 marca na Politechnice Śląskiej, aby przedyskutować kwestię kształcenia studentów na potrzeby przemysłu nowych technologii. Platformą do dyskusji stała się I Konferencja Edukacja Dualna – EDUAL.

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy wymaga wykształcenia kadr wyróżniających się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz kompetencjami przekrojowymi, takimi jak przedsiębiorczość, komunikatywność, umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii czy praca zespołowa. Realizacja tych celów jest możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu przez uczelnie wysokiej jakości kształcenia praktycznego w formie studiów dualnych, realizowanych we współpracy z przemysłem. Takie kształcenie naprzemienne wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale też przyszłych pracowników – mówił honorowy gość konferencji, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podczas spotkania zaproszeni goście i eksperci z polskich i zagranicznych uczelni dyskutowali m.in. na temat dotychczasowych modeli kształcenia dualnego na wszystkich poziomach kształcenia akademickiego, które zostały wdrożone na Politechnice Śląskiej oraz innych uczelniach technicznych, a także o planach ich dalszego rozwoju. Zostały również przedstawione dobre praktyki w zakresie edukacji dualnej prowadzonej za granicą. W ramach konferencji odbył się też panel dyskusyjny dotyczący przyszłości studiów dualnych, a także rozmowy ze studentami biorącymi udział w tego typu kształceniu. Ponadto uczestnicy konferencji mogli zwiedzić wybrane laboratoria Politechniki Śląskiej, które powstały przy współpracy z przemysłem.
 
I Konferencja Edukacja Dualna – EDUAL, organizowana przez Politechnikę Śląską, Miasto Gliwice i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, była skierowana przede wszystkim do firm ściśle współpracujących z Politechniką Śląską w zakresie kształcenia dualnego, a także do przedstawicieli polskich uczelni oraz innych firm przemysłowych. Wydarzeniuy towarzyszyły XIX Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości.
 

fot. Z. Daniec