Fizyka wszędzie styka

Dodano: 03.07.2017 / Sekcja:

Eksperyment łańcuchowy to wyjątkowe widowisko, w którym kilka dni temu w Krakowie, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wzięło udział 276 drużyn z całej Polski. Zwyciężył filomacki duet z Gliwic – Piotr Lazarek i Mateusz Sperczyński.

Znacie to na pewno – jeśli nie ze szkoły, to z filmów dla dzieci i młodzieży (szczególnie fabuł amerykańskich).  Eksperyment łańcuchowy polega na stworzeniu skomplikowanych urządzeń, które łączymy i kolejno uruchamiamy w celu przetransportowania metalowej kulki. Jej ruch odzwierciedla podstawowe zasady i prawa fizyki. Praca nad takim perpetuum mobile to nie tylko wysiłek intelektualny i konstruktorski. To przede wszystkim genialna zabawa.

Piotr Lazarek i Mateusz Sperczyński, uczniowie kl. III Gimnazjum FILOMATA w Gliwicach, okazali się w tej dziedzinie bezkonkurencyjni. Na potrzeby konkursu w Krakowie zbudowali konstrukcję, w której potrafili praktycznie wykorzystać wszystkie prawa fizyki objęte programem nauczania w gimnazjum. Po czym przybyli, pokazali i... zwyciężyli.

–  Za zdobyciem takich laurów stoi konkretna praca, wytrwałość i wiedza. Chłopcy policzyli, że na wykonanie całości poświęcili 220 godzin. Ich praca nosi tytuł "Krótka historia kulki" i jest parafrazą tytułu książki angielskiego fizyka Stephena Hawkinga "Krótka historia czasu" – podkreśla Elżbieta Więcław, dyrektor Zespołu Szkół FILOMATA. 

fot. Zespół Szkół FILOMATA

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking