„Quo vadis” z muzyką na żywo

Dodano: 10.11.2016 / Sekcja:

11 listopada w kinie Amok odbędzie się projekcja „Quo vadis” z 1912 roku. To będzie wyjątkowe wydarzenie – do niemego filmu Guazzoniego na żywo zagra Piotr Schmidt Cinema Quartet, a słowo wstępu wygłosi prof. Ryszard Koziołek.

Rok sienkiewiczowski obfituje w wydarzenia upamiętniające zmarłego przed 100 laty noblistę, a projekcja filmu „Quo vadis” to wydarzenie szczególne. Nie może zresztą być inaczej – film w reżyserii Enrico Guazzoniego jest uważany za pierwszą w historii kina adaptację powieści, a kiedy miał swoją premierę w Gliwicach w 1913 roku, nie był pokazywany w kinie, tylko... w teatrze. – Wówczas w mieście funkcjonowały trzy kina: Metropol, Welt oraz Grand. Znajdowały się niedaleko siebie, przy dzisiejszej ul. Zwycięstwa (wtedy Wilhelmstraße), i mogły pomieścić maksymalnie po 150 osób. Spodziewając się sukcesu oraz ze względów prestiżowych Quo vadis” postanowiono zaprezentować w znacznie większej i bardziej eleganckiej sali Stadttheater przy Wilhelmstraße, czyli w dzisiejszych Ruinach Teatru Victoria przy al. Przyjaźni – mówi Urszula Biel, kierownik kina Amok.


„Quo vadis” (reż. Enrico Guazzoni)
 

W 1913 roku podczas seansów grała orkiestra pod kierunkiem Viktora Lomnitzera, który był nie tylko uznanym na Górnym Śląsku kapelmistrzem, ale także kantorem w gliwickiej synagodze. 11 listopada w kinie Amok wystąpią nie mniejsze znakomitości. Muzycy Piotr Schmidt Cinema Quartet to zdolni instrumentaliści. Przewodzi im dr Piotr Schmidt, trębacz i wykładowca akademicki, wyróżniony w wielu prestiżowych konkursach i rankingach jazzowych.

Wykład wprowadzający do twórczości Sienkiewicza wygłosi prof. Ryszard Koziołek, autor książki „Ciała Sienkiewicza”, wyróżnionej Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii eseistyka, a w latach 2012–2015 członek jury Nagrody Literackiej Nike.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

(mm)

Anons reklamowy filmu z gazety „Der Oberschlesischer Wanderer” z 1913 roku

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking