ZTM zmienia taryfę i wzór biletu

Uaktualniono: 16.01.2020 / Sekcja: / pdf
ludzie przed autobusem Fot. T.Bulenda/UM Gliwice

Nowe, wieloprzejazdowe bilety w dużo niższej cenie, bilet dzienny ważny do północy i spora obniżka cen biletów elektronicznych w taryfie odległościowej. To kilka z założeń nowej taryfy, która została zaprezentowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca.

Jedną z najistotniejszych zmian są tańsze bilety odległościowe. To taryfa domyślna kasowników ŚKUP, do których wystarczy przyłożyć kartę, aby pobrało z niej opłatę za przejazd. Bilety odległościowe będą tańsze średnio o 36 groszy. Cennik jest najkorzystniejszy na najkrótszych odcinkach. Osoby kupujące bilety normalne za przejazd do 1 km zapłacą 1,60 zł, ale młodzież powyżej 16. roku życia, studenci oraz uprawnienie emeryci i renciści 80 gr.

Nowością od 1 marca będą bilety wieloprzejazdowe, czyli abonament ważny pół roku. To dobre rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, nie przesiadają się i chciałyby mieć przy sobie pakiet biletów ważny dłużej niż jeden miesiąc. Będą mogły go użyć w dowolnym momencie przez pół roku. Bilet wieloprzejazdowy będzie uprawniał do przejazdu po całej sieci autobusami, tramwajami i trolejbusami.

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza też bilet dzienny ważny do godz. 23.59 dnia, w którym został skasowany lub aktywowany. Będzie kosztował 10 zł (ulgowy 5 zł), czyli będzie o 4 zł tańszy od biletu dobowego. Bilet dzienny dedykowany jest szczególnie osobom, które w ciągu jednego dnia potrzebują dokonać kilku przejazdów komunikacją miejską. Nie będzie on uprawniał do korzystania z linii na lotnisko.

Kolejną nowością będzie bilet grupowy dla maksymalnie pięciu osób. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, ulgowy – 5 zł. Będzie uprawniał do przejazdu na całej sieci, przez 90 minut z możliwością przesiadek.

Wprowadzenie nowej taryfy wymaga istotnych modyfikacji w systemie ŚKUP. Wraz z wejściem w życie nowej taryfy zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Te zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Będzie można wykorzystać je na dotychczasowych zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, ale każdorazowo trzeba będzie do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy, by sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionego i uzupełniającego, była zgodna z obowiązującą taryfą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.metropoliaztm.pl. (ZTM/mf)

nowy bilet
Wzór nowego biletu. Fot. ZTM

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking