Zielony lifting

Dodano: 09.12.2020 / Sekcja:
pergle Wiz. Pracownia 44STO

Skwer nad Drogową Trasą Średnicową czeka zielona metamorfoza. Pojawi się tam ponad 60,6 tys. nowych roślin, zacienione miejsca wypoczynku i tablice upamiętniające dawny Kanał Kłodnicki. Modernizacja skweru jest możliwa, ponieważ po pięciu latach miasto przejęło w zarząd teren od DTŚ SA.

Skwer nad DTŚ powstał w 2015 r., jako zadaszenie tunelu, którym każdego dnia przejeżdża tysiące samochodów omijających centrum miasta. Na powierzchni 9400 m2, pomiędzy ul. Zwycięstwa, Dubois i Fredry wybrukowano alejki, ustawiono ławki, wysiano trawę, a w betonowych donicach posadzono niewielkie drzewka. Teren ten w zarząd przejęło miasto i niebawem rozpocznie się zielony lifting skweru. – Mam nadzieję, że po modernizacji stanie się on jedną z wizytówek Gliwic i przestrzenią przyjazną mieszkańcom – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Zacisznie i kolorowo

Układ alejek pozostanie bez zmian, pomiędzy nimi pojawią się jednak różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale też jesienią i zimą. Ze względów technicznych drzewa będą musiały zostać posadzone na podwyższonych rabatach, wypełnionych dużą ilością substratu glebowego, który umożliwi prawidłowy rozwój roślin. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ odgrodzą nasadzone pasmowo krzewy, które będą pełnić funkcję izolacyjną. Obecne trawniki zostaną zastąpione ozdobnymi rabatami z różnego rodzaju traw i bylin. Wśród nasadzeń w formie „morza traw” staną wygodne leżaki. Na skwerze zostanie założona również łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami.

W sumie na skwerze zostanie nasadzonych 60 607 roślin! 127 drzew, 2377 krzewów, 25 973 byliny, 31 910 roślin cebulowych i 220 pnączy.

Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. To koncepcja zagospodarowania skweru przygotowana przez gliwicką Pracownię 44STO, która ma na swoim koncie m.in. bardzo udaną rewitalizację Parku Chrobrego. Przewidziano również symboliczne zaznaczenie historycznego waloru tego miejsca – w dzisiejszym śladzie DTŚ biegł niegdyś Kanał Kłodnicki (Klodnitz Kanal). Na terenie skweru zostanie ustawiona instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z 200-letniej śluzy kanału odkopanego przy budowie DTŚ. – Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska. Całość dopełnią tablice zawierające zdjęcia oraz informacje na temat kanału – mówi Anna Gilner, dyrektor ZDM w Gliwicach, nadzorującego rewitalizację skweru.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się w pierwszym półroczu 2021 r. (mf)

ławki na skwerze. Wizualizacja
Wiz. Pracownia 44STO
wizualizacja skweru
Wiz. Pracownia 44STO
ławki na skwerze. Wizualizacja Wiz. Pracownia 44STO
wizualizacja skweru Wiz. Pracownia 44STO

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking