Aktualności | Żeliwo, piramidy i bio-art

Żeliwo, piramidy i bio-art

Żeliwo, piramidy i bio-art

Opublikowane: 03.10.2012 / Sekcja: Miasto  Nauka  Życie i styl 

W tym tygodniu Muzeum w Gliwicach zaprasza na dwa spotkania dla małych i dużych miłośników historii oraz na dwie nowe wystawy.

Co łączy oręż średniowiecznych rycerzy z robotem-manipulatorem i XIX-wiecznymi precjozami z wizerunkiem królowej Luizy, księżniczki Elżbiety i cezara Augusta? – Odlewnictwo – podpowiadają gliwiccy muzealnicy. – Dyscyplina w dawnych wiekach uważana za pokrewną magii i czarownikom, która po dzień dzisiejszy ma w sobie coś fascynującego. Spotykają się w niej nauka, rzemiosło i sztuka – dodają.
Wszystkich, którzy będą chcieli zgłębić jej tajemnice, Muzeum w Gliwicach i Katedra Odlewnictwa Politechniki Śląskiej zapraszają 6 października na Żeliwny Piknik. Od godz. 10.00 w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) na odwiedzających będzie czekać moc atrakcji – prezentacje multimedialne poświęcone historii odlewnictwa, warsztaty z wykorzystaniem gipsowych replik żeliwnych zabytków, pokazy formowania modeli, tworzenia cynowych i woskowych odlewów oraz inscenizacje walk rycerskich. Będzie można także samodzielnie posterować ramieniem robota-manipulatora oraz wziąć udział w grze „Poszukiwacze Żeliwnych Skarbów”. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona).
Sobotnie popołudnie również warto spędzić w gliwickim Muzeum. – Spróbujemy odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli, bo fantazje na temat egipskich piramid nie znają granic – zachęcają organizatorzy pierwszego w nowym sezonie spotkania z cyklu „ARTEfakty”. Zaszyfrowany przekaz kosmitów, pomniki przybyszów z Atlantydy, Biblia wykuta w kamieniu, starożytne centra lecznicze, broń masowego rażenia? 6 października w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o tajemnicach piramid opowie egiptolog – dr Andrzej Ćwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny.
Jakby tego było mało, od 5 października przy ul. Dolnych Wałów 8a będzie można obcować z niecodzienną sztuką, a dokładnie z projektem, który bada granice sztuki i wchodzi w obszary dla niej nie do końca spenetrowane. Czytelnia Sztuki zaprasza na wystawę „Expanded Life Definition”. Swoje prace zaprezentuje Michał Brzeziński – futurolog kulturoznawca, który łączy w swoich działaniach biologiczną materię z systemami informatycznymi. Podczas wernisażu wystawy, który rozpocznie się w piątek o godz. 18.00, do tematu bio-artu oraz twórczości Brzezińskiego wprowadzą odbiorców Maciej Ożóg i Daniel Maliński. Ekspozycja będzie czynna do 5 listopada.
Z kolei w Radiostacji Gliwice (ul. Tarnogórska 129) – od 5 października do 30 listopada – będzie prezentowana wystawa „Z największą brutalnością… Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce, wrzesień – październik 1939”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie. (bom)