Aktualności | Zapraszamy na mistrzowskie Grand Prix Gliwic

Zapraszamy na mistrzowskie Grand Prix Gliwic

fot. A. Oksztul / piast.gliwice.pl

Zapraszamy na mistrzowskie Grand Prix Gliwic

Opublikowane: 15.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Już po raz czwarty do Gliwic zawitają czołowi polscy przedstawiciele „królowej sportu”, by wziąć udział w czwartej edycji Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce.  Mityng zostanie rozegrany 19 czerwca na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza. Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny! Organizatorzy przewidują, że w zawodach weźmie udział około 170 zawodniczek i zawodników, w tym cała plejada medalistów z ostatnich Mistrzostw Polski w Suwałkach.

Grand Prix Gliwic to mityng klasy mistrzowskiej międzynarodowej. Pierwszy raz został zorganizowany  w 2018 roku. Wzięło w nim udział 160 sportowców, wśród nich reprezentanci Chin,  Indii, Australii, Kenii, RPA czy Bahrajnu. Zagraniczną gwiazdą był wtedy Kim Collins, były mistrz świata w sprincie. Z Polaków najbardziej rozpoznawalni byli młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

W tym roku kibice będą mogli zobaczyć sprinty, biegi na średnim dystansie, skok w dal, trójskok kobiet oraz rzut dyskiem.

Wszystkie konkurencje zapowiadają się ciekawie, choć zwłaszcza sprinty oraz biegi na 400 metrów będą bardzo mocno obsadzone. W Gliwicach  wystartują m.in. Krzysztof Holub, Sebastian Urbaniak i Jakub Olejniczak – medaliści ostatnich mistrzostw Polski w biegu na 400 metrów przez płotki. Natomiast wśród pań także zobaczymy mistrzynię i wicemistrzynię z ostatnich mistrzostw Polski, czyli Izabelę Smolińską i Julię Korzuch. 

Na liście startowej w sprintach znaleźli się ponadto Nikola Horowska – srebrna medalistka mistrzostw  Polski  na 200 metrów, Łukasz Żok i Patryk Wykrota (mistrz i wicemistrz Polski na takim samym dystansie). Na 100 metrów pobiegną m.in. czołowi sprinterzy – Marek Zakrzewski (rekordzista Polski U18),  Adrian  Brzeziński, Patryk Siuda, Jakub Pietrusa i wielu innych.

Ciekawie zapowiada się również skok w dal kobiet. Faworytką będzie Roksana Jędraszak, która w miniony weekend na mistrzostwach Polski z wynikiem 6,42 m zdobyła złoty medal. W tej konkurencji wystąpi również Karolina Młodawska, medalistka w trójskoku. Tych zawodniczek, które skaczą na odległość ponad 6 metrów,  będzie zresztą w Gliwicach więcej.

Rzut dyskiem jest już stałym elementem gliwickich mityngów. Tu też swój udział zapowiedziały Daria Zabawska (aktualna mistrzyni Polski) oraz Karolina Urban (srebrna medalistka ostatnich Mistrzostw Polski).

Równie mocno będzie obsadzony trójskok kobiet. Wystartują aktualne reprezentantki Polski. Ponadto organizatorzy spodziewają się zawodników zagranicznych, którzy powinni podnieść jeszcze poziom sportowy tego mityngu.