Z myślą o najmłodszych

Dodano: 15.04.2021 / Sekcja:
mama z noworodkiem fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach

Gliwicki oddział ginekologii, położnictwa i patologii ciąży w Szpitalu Wielospecjalistycznym przy ul. Kościuszki 1 jest dzisiaj jednym z nielicznych oddziałów w województwie śląskim (i drugim po prywatnym szpitalu ginekologiczno-położniczym w Katowicach), w którym zauważalnie wzrasta liczba urodzeń. W 2019 r. przyszło tu na świat 2107 noworodków, a w 2020 r. – w bezpiecznych warunkach dostosowanych do obostrzeń pandemicznych – już 2660. Miniony rok był szczególnie specyficzny. Ze względu na tworzenie szpitali covidowych w regionie, w naszym mieście rodzili się nie tylko mali gliwiczanie, ale także mieszkańcy innych śląskich miejscowości. Komfort i bezpieczeństwo, jakie szpital zapewnił mamom i maleńkim dzieciom, miały niebagatelne znaczenie.

Gliwickie położnictwo, na którym stale przybywa rodzących się dzieci, od lat jest oddziałem II stopnia referencyjności w III-stopniowym systemie opieki perinatalnej. Dysponuje 63 łóżkami (równie ważny z punktu widzenia zdrowia nowo narodzonych dzieci oddział fizjologii, patologii i intensywnej opieki noworodka zapewnia specjalistyczne miejsca dla 12 malców). Obowiązuje w nim system hospitalizacji rooming-in, co oznacza, że pacjentki mają możliwość przebywania ze swoimi dziećmi przez cały okres pobytu w szpitalu. Oddział zapewnia możliwość indywidualnej opieki położnej i wsparcie laktacyjne, znieczulenie do porodu i niezwykle ważną dla kobiet rodzących – zwłaszcza w dobie pandemii – możliwość obecności męża przy narodzinach dziecka. Również ojcowie dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie mogą z nimi spędzić pierwsze minuty życia. Sale dla mam z dziećmi są 1-, 2- i 3-osobowe, wyposażone w łazienki, klimatyzowane, ze sterowanymi elektrycznie łóżkami i wyświetlanym w TV (przygotowanym specjalnie przez gliwickich położników) filmem edukacyjnym dotyczącym adaptacji poporodowej.

Miłą niespodzianką, a zarazem pamiątką po pobycie na gliwickim położnictwie jest wyprawka dla dziecka, którą od sierpnia 2018 r. finansuje w połowie Miasto Gliwice. Zestaw zawiera miękki i przytulny kocyk-rożek, opakowanie termoizolacyjne na pokarm, sympatyczną podusię-przytulankę w kształcie misia pandy, opakowanie pampersów i mały śliniaczek.

Komfortowe i bezpieczne warunki porodu, pobytu i obsługi w gliwickiej placówce to zasługa profesjonalnego i przyjaznego personelu oraz ważnych modernizacji przeprowadzonych przez dyrekcję Szpitala Wielospecjalistycznego, również przy wsparciu Miasta Gliwice.

W 2019 r. w ramach modernizacji bloku porodowego w Szpitalu Wielospecjalistycznym utworzono 5 jednoosobowych sal porodowych (każda z dostępem do łazienki), zamontowano klimatyzację, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne. Blok porodowy został doposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny – komfortowe łóżka porodowe, inkubator noworodkowy, stanowisko resustacyjno- pielęgnacyjne dla noworodka oraz aparat USG. Całkowity koszt szpitalnej inwestycji wyniósł ponad 3 mln zł. Największą część prac (wartości ponad 2,2 mln zł) zrealizowano w ramach unijnego projektu ,,Poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie koordynowanej i kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach”.

W ramach tego projektu dofinansowanie z Funduszy Europejskich stanowiło około 1,8 mln zł. Dodatkowe prace, nieobjęte pierwotnym projektem, zostały wsparte finansowo przez Miasto Gliwice, które przekazało na tę realizację ponad 600 tys. zł. Pieniądze pozwoliły na remont korytarza doprowadzającego do bloku porodowego oraz zakup nowoczesnych sprzętów i aparatury medycznej – inkubatora do transportu noworodka z respiratorem, dodatkowego łóżka porodowego, 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych, 19 klimatyzatorów do sal pacjentek na położnictwie i patologii ciąży oraz nowych sufitowych lamp zabiegowych.

Nieustannie doposażamy wszystkie oddziały w nowoczesny sprzęt medyczny. Każdego roku przeznaczamy na ten cel kilkaset tysięcy złotych. W tym roku udało nam się z własnych środków zakupić za ponad pół miliona złotych najnowocześniejszy w Polsce południowej aparat usgVoluson E 10 z oprogramowaniem BT 21 – podkreśla dr n. med. Beata Sadownik, prezes zarządu Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach. – Nie spoczywamy na laurach. Przed nami nowe zadania do realizacji – przebudowa oddziału patologii noworodka, remont bloku operacyjnego oraz rozwiązanie wspólnie z miastem problemu niedostatecznej ilości miejsc parkingowych. I tak mogłabym długo wymieniać… Wszystkie te zadania będziemy systematycznie realizować dzięki wielkiemu zaangażowaniu całego zespołu, bez którego wszystko, co dotąd osiągnęliśmy, nie byłoby możliwe – dodaje dr Sadownik.

W ubiegłym roku, już w warunkach dostosowanych do sytuacji pandemicznej, Szpital Wielospecjalistyczny zmodernizował m.in. pomieszczenia łazienek na ginekologii, położnictwie i patologii ciąży oraz fizjologii, patologii i intensywnej opiece noworodka, a także wymieniał uszkodzony pion kanalizacji w obrębie Izby Przyjęć. Miasto przekazało na te cele ok. 130 tys. zł bezzwrotnych dotacji.

sala porodowa
fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach
sala porodowa
fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach
sala porodowa
fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach
sala porodowa fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach
sala porodowa fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach
sala porodowa fot. materiały Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking