Aktualności | Wszechnica PAU. Dlaczego uczymy się śpiewać?

Wszechnica PAU. Dlaczego uczymy się śpiewać?

Od lewej prof. Jan Ballarin, kierownik artystyczny Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego, z Maestro Wiesławem Ochmanem, przewodniczącym jury. Fot. z archiwum PSM w Gliwicach

Wszechnica PAU. Dlaczego uczymy się śpiewać?

Opublikowane: 25.05.2023 / Sekcja: Miasto 

Wokół tego pytania toczyć się będzie piąte w tym roku spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. 25 maja wykład w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) wygłosi prof. Jan Ballarin – światowej sławy tenor, solista operowy, twórca niezapomnianych kreacji scenicznych i wykonawca muzyki oratoryjnej, uznany pedagog i wykładowca akademicki.

Jan Ballarin – absolwent, a później pedagog i profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Gliwicach – przez 15 lat był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. Tam wykreował szereg postaci, w tym pierwszoplanowe w operach „Poławiacze pereł”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyrulik sewilski”, „Czarodziejski flet” i „Straszny dwór”. W swojej karierze ma także występy na deskach Operetki Śląskiej w Gliwicach. To ceniony animator życia kulturalnego w regionie, o blisko 60-letnim dorobku pracy artystyczno-pedagogicznej. O jego autorytecie i pozycji zawodowej świadczy trzykrotny wybór na dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach oraz powierzenie stanowiska dyrektora Instytutu Wokalno-Aktorskiego. 

Jest laureatem Złotej Maski, tytułu „Człowieka Ziemi Gliwickiej” i medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wychował wielu znamienitych i wybitnych wokalistów cenionych w kraju i zagranicą. Był pierwszym pedagogiem światowej sławy tenora Piotra Beczały, a pod jego kierunkiem aktualnie kształci swój głos Krystian Ochman, wnuk Maestro Wiesława Ochmana. Uczniowie i studenci prof. Ballarina zdobywali czołowe lokaty w konkursach wokalnych w kraju i zagranicą. Są solistami w teatrach muzycznych w Zurychu, Bazylei, Essen, Detmold, Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu. 

Wykład prof. Jana Ballarina rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!