Aktualności | Wirtualne Kresy

Wirtualne Kresy

Opublikowane: 03.01.2011 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Z początkiem stycznia Muzeum w Gliwicach uruchamia nowy rozdział swej działalności.

Na stronie internetowej placówki będą prezentowane – w formie wirtualnej – najważniejsze i zakończone już wystawy i projekty. – W ten sposób osoby, które nie mogły bądź nie zdążyły skorzystać z naszej oferty będą mogły zrobić to w każdej wolnej chwili – przekonują gliwiccy muzealnicy.
W pierwszej odsłonie Muzeum proponuje „wirtualny spacer” po wystawie „Gliwiccy Kresowianie”, która była otwarta do 31 grudnia 2010 r. Przed demontażem została pieczołowicie zdygitalizowana, czyli przełożona na język cyfrowy, a następnie – po odpowiedniej obróbce technologicznej – umieszczona na stronie www.muzeum.gliwice.pl. Od Nowego Roku mimo, że nie jest już eksponowana w Willi Caro, to nadal można ją zwiedzić. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu.
Wirtualną wystawę uzupełnia bogaty materiał filmowy dokumentujący przebieg konferencji naukowej poświęconej tematyce Kresowej, którą Muzeum wraz z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało w październiku ubiegłego roku. Pliki wideo są do obejrzenia i pobrania na stronie internetowej Muzeum.
To działanie zbliżające nas do standardów wytyczanych przez wiodące muzea w Polsce i za granicą oraz sposób nowoczesnego eksponowania dziedzictwa kulturowego. To także ukłon w stronę tych, którzy z różnorodnych przyczyn nie mogą dotrzeć do Muzeum osobiście, przede wszystkim zaś to niespodzianka dla miłośników Kresów – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. – „Wirtualne muzeum” to propozycja skierowana także do młodego odbiorcy – dzięki otwarciu na przestrzeń wirtualną możemy udostępniać naszą wiedzę oraz zbiory w inny, atrakcyjny sposób. Dzięki temu wystawa będzie nadal żywa, odsyłając do minionych zdarzeń, łącząc przeszłość z teraźniejszością. To nasz skarbiec wiedzy, z którego czerpać mogą wszyscy – bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. (bom)
Informacje: Dział Upowszechniania Muzeum w Gliwicach, tel. 32/335-44-03