Wąskie tory - szerokie możliwości

Uaktualniono: 12.03.2012 / Sekcja: / pdf

fot. A. Strzeszewska

Kolejką wąskotorową z Gliwic do Rybnika? Czemu nie!

Od kilku lat bardzo aktywnie zabiegają o to miłośnicy tej formy komunikacji. Sprawą zajmują się także samorządowcy. Po ponad 20 latach przerwy pociągi mogą wrócić na tory między Gliwicami a Rudami. Póki co, kolejka aktywnie działa na trasie pomiędzy Rudami a Paprocią oraz Rudami i Stanicą. Wkrótce być może zacznie też dojeżdżać nad rybnicki zalew.
Linię wąskotorówki oddano do użytku w 1899 roku. Kolejka jeździła bez przerwy aż do 1991 roku, kiedy to ze stacji w Gliwicach odjechał ostatni pociąg osobowy. Później zaczęły znikać tory, które stały się łakomym kąskiem dla złomiarzy. Jednak od dłuższego czasu czynione są starania na rzecz reaktywowania kolejki. W sprawę zaangażował się także gliwicki samorząd. Władze miasta ogłosiły właśnie przetarg na wykonanie wstępnego studium wykonalności dla projektu rewitalizacji kolei wąskotorowej na odcinku Gliwice – Rudy – Rybnik. Koncepcja ta ma pokazać, na ile realne jest odbudowanie dawnego szlaku.
Więcej na ten temat można znaleźć w aktualnym wydaniu „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwic” (nr 10/2012 z 8 marca), dostępnym na stornie www.gliwice.eu. (fid)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking