Aktualności | Wakacje w Gliwicach 

Wakacje w Gliwicach 

Wakacje w Gliwicach 

Opublikowane: 21.06.2024 / Sekcja: Miasto 

Mamy wakacje, czas pomyśleć o wypoczynku i dobrym spędzeniu tego wyjątkowego czasu. Dla młodych gliwiczan przygotowano wiele atrakcji. Do udziału w zajęciach zaprasza m.in. Centrum Kultury Victoria, Muzeum, Teatr Miejski, Stowarzyszenie GTW, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Zarząd Usług Komunalnych. 

SEZON KĄPIELOWY 

Sezon kąpielowy na jeziorze w Czechowicach potrwa do 8 września. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się w godz. od 10.00 do 18.00. Dorośli za wstęp płacą 8 zł (z Gliwicką Kartą Mieszkańca 6 zł), młodzież do 16. roku życia wchodzi bezpłatnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl oraz na Facebooku MZUK. Z Centrum Przesiadkowego na kąpielisko można dojechać w czasie wakacji codziennie linią 650. 

Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach to całoroczne miejsce rekreacji. W sezonie letnim można tam opalać się i pływać, korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, wynająć domki kempingowe czy zamieszkać na polu namiotowym. Są 4 boiska do siatkówki plażowej i 1 do piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne, park linowy oraz miejsce do grillowania. Każdego roku w sezonie letnim z OW Czechowice korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Dla najmłodszych w centrum miasta przygotowano wodny plac zabaw. W parku Chopina na dzieci czekają m.in. kolorowe prysznicowe palmy, wiaderka, parasol i barwny tunel. Można korzystać również z przebieralni, pryszniców, parkingu rowerowego oraz obrotowych leżaków, ławek i sanitariatów. Woda jest filtrowana i dezynfekowana, a jej temperatura wynosi 26 stopni Celsjusza. Dzieci mogą korzystać z wodnych atrakcji w godz. od 10.00 do 18.00 do 1 września. 

Kąpielisko Leśne na Koperniku ruszyło (głęboki basen powinien być udostępniony około 5 lipca). Do dyspozycji kąpiących są akweny o różnej wielkości oraz brodzik kąpielowy dla najmłodszych wraz z placem zabaw. To idealne miejsce dla dzieci – bezpieczne (wodne zabawy odbywają się pod nadzorem RWR) i pełne atrakcji. W sezonie letnim w basenach dostępne są dmuchane atrakcje wodne i zjeżdżalnia wodna o długości 73 metrów. Na terenie kompleksu basenowego znajdują się przebieralnie, natryski, punkt sanitarny oraz toalety. Przy Kąpielisku działają też 4 boiska do siatkówki plażowej, 2 parkingi oraz kryta pływalnia Olimpijczyk. Więcej na: www.kapieliskolesne.pl.

CENTRUM KULTURY VICTORIA 

W Ruinach Teatru i na alei Przyjaźni odbędzie się Rynek Kultury, cykl wakacyjnych spotkań ze sztuką. W planie m.in. spektakl iluzjonistyczny, objazdowe nieme kino, spektakl teatru tańca, happeningi, koncert Tryp Tych Tryo (Wojtek Mazolewski w towarzystwie międzynarodowych znakomitości). W Ruinach Teatru odbędzie się także część koncertów cyklu „ETHO – nowa tradycja”, który rzuci nowe światło na muzykę folkową, ludową. 30 czerwca wystąpi Polmuz, a 18 sierpnia – Radical Polish Ansambl. Uzupełnieniem koncertów będzie dyskusja z muzykami. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ckvictoria.pl

Już po raz 17. odbędzie się w Gliwicach Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. Barwne postaci, oryginalne występy w miejskiej przestrzeni, program na najwyższym poziomie – to znak rozpoznawczy Uliczników. Tradycyjnie już w programie spektakle dla dzieci i dla dorosłych. Dla Uliczników zarezerwowane są wszystkie soboty lipca, pokazy zaplanowano na Rynku, w parku Chopina oraz w Ruinach Teatru Victoria. Więcej na ulicznicy.pl

Z zajęć „Wakacyjna LABA” organizowanych przez CKV mogą skorzystać uczniowie klas 1–4 szkół podstawowych. Przygotowano liczne spotkania i warsztaty, m.in. teatralne, filmowe, kreatywne, sportowe i taneczne. Będą odbywać się w siedzibie przy ul. Barlickiego 3 w pierwszy, drugi i ostatni tydzień wakacji w blokach trzy lub dwudniowych, w godzinach od 8.00 do 17.00. Udział w nich jest odpłatny – koszt to 150 lub 200 zł. 

W pierwszym i drugim tygodniu wakacji podobne zajęcia będą odbywać się również w CSK „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25 w Łabędach. Do wyboru są zajęcia teatralne, planszówki, zajęcia taneczne, fotograficzne, plastyczne i kreatywne. Zajęcia kosztują od 50 do 70 zł. Więcej informacji na temat „Wakacyjnej LABY” oraz formularze zapisów można znaleźć na stronie internetowej ckvictoria.pl

Sporą atrakcją jest Letnie Kino Plenerowe. Pokazy organizowane są we wszystkie niedziele wakacji, począwszy od 30 czerwca. Seanse odbywają się w różnych lokalizacjach w Gliwicach, aby każdy miał szansę na filmowe emocje. Oglądać można na leżakach lub trawie. Seanse dla dzieci będą rozpoczynać się o godz. 18.00, dla dorosłych o godz. 20.00. Program w aktualnościach na stronie gliwice.eu

MUZEUM W GLIWICACH 
Jeśli wakacje, to koniecznie w Muzeum w Gliwicach! Od 25 czerwca (także w lipcu i w sierpniu) w Zamku Piastowskim, Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będą organizowane zajęcia warsztatowe dla uczestników półkolonii, grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. Koszt udziału: 1 zł od grupy, zapisy: 783-560-006. Więcej na muzeum.gliwice.pl.

TEATR MIEJSKI W GLIWICACH 
Teatr Miejski w Gliwicach przygotował dla dzieci dwa turnusy warsztatów teatralnych oraz „Podwórko Teatralne” – bezpłatne pokazy spektaklu „Mama Mu” i zabawy na świeżym powietrzu. Obowiązują bezpłatne wejściówki, liczba miejsc ograniczona. Więcej na: teatr.gliwice.pl.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA WGLIWICACH 
Tegoroczne wakacje w gliwickiej bibliotece odbędą się pod hasłem „Wakacje z mitami!”. Bezpłatne zajęcia będą się odbywać w czasie wakacji w 16 placówkach MBP w różnych częściach miasta. Zaplanowano warsztaty plastyczne, gry olimpijskie, tworzenie starożytnych mozaik i olimpijskich witraży, przedstawienie teatralne. Poza tym MBP organizuje 29 czerwca rodzinny piknik historyczny z udziałem Stowarzyszenia Utgard na skwerze przed Biblioteką Centralną przy ul. Kościuszki. 24 sierpnia natomiast w bibliotece zagości „Festiwal Wschodzącego Słońca. Festiwal młodych talentów i pasji”. To inicjatywa gliwickiej młodzieży podjęta i organizowana wspólnie z biblioteką. W programie: plener malarski, warsztaty taneczne i baristyczne, joga, aktorski performance. A na zakończenie wakacji, 31 sierpnia w godz. 10.00–14.00, rodzinny Piknik Mitologiczny. 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, czasem wymagana jest rezerwacja miejsc. Szczegółowy plan zostanie zamieszczony na stronie biblioteka. gliwice.pl

WAKACJE NA SPORTOWO Z MZUK-iem 
Miejski Zarząd Usług Komunalnych w lipcu i sierpniu zaprasza na bezpłatne zajęcia. Zapisy będą przyjmowane z wyprzedzeniem. W ubiegłym roku z oferty wakacyjnej MZUK skorzystało ponad 400 dzieci. W tegorocznym programie: 
Lato w Skateparku (w każdy poniedziałek lipca i sierpnia – nie obowiązują zapisy) na pl. Krakowskim, 
Pływackie Lato (dwa turnusy w lipcu i dwa w sierpniu) – kryta pływalnia Neptun, ul. Dzionkarzy 29, 
Koszykarskie Lato (jeden turnus w lipcu i jeden w sierpniu) – Orlik, ul. Jasna, 
Lekkoatletyczne Lato (jeden turnus w lipcu i jeden w sierpniu) – Orlik, ul. Jasna, 
Piłkarskie Lato (jeden turnus w lipcu – Orlik, ul. Jasna i dwa turnusy w sierpniu – boiska przy ul. Lekarskiej i Fiołkowej), 
Tenisowe Lato (jeden turnus w lipcu i jeden w sierpniu) – korty tenisowe ul. Kosynierów 6. Szczegółowe informacje oraz formularze zapisów dostępne będą na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl. (mf/bb/ml/ada)
 

baner kobieta z krową Letnie Kino Plenerowe Jezioro w Czechowicach spektakl ludzie na Rynku klaun na Rynku dzieci wodny plac zabaw ludzie w pomieszczeniu ludzie ludzie Ludzie z bębnami ludzie na tarasie Ruin Teatru taras Ruin Teatru plakat