Tydzień pod znakiem stopnia ALFA

Uaktualniono: 23.01.2020 / Sekcja: / pdf
syrena alarmowa fot. Freepik

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auchwitz-Birkenau, od czwartku 23 stycznia do środy 29 stycznia w niemal całej Polsce obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Wyjątkiem jest Małopolska, na terenie której wprowadzono drugi stopień alarmowy BRAVO.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na terenie województwa śląskiego obowiązuje stopień alarmowy ALFA, który jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

(rcb.gov.pl)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking