Aktualności | Tu zjedzie świat

Tu zjedzie świat

Tu zjedzie świat

Opublikowane: 17.05.2012 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Późnym latem Gliwice staną się stolicą światowych technopolii, czyli ośrodków, w których bardzo prężnie rozwijają się nowoczesne technologie.

Wszystko za sprawą 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA), organizowanego przez miasto Gliwice w okresie od 10 do 12 września.
Gliwice są jedynym polskim miastem należącym do WTA, a dołączyły do niego w 2005 roku, jako dobrze rokujące, przyjazne innowacyjnym technologiom miasto – przypomniał 16 maja w trakcie konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie w Katowicach Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Przyznanie naszemu miastu prawa organizacji Generalnego Zgromadzenia to jeden z dowodów na to, że te dobre rokowania zaczynają się przekładać na konkretne projekty, świadczące o tym, że dorastamy do miana technopolii – podkreślał. – Od lat konsekwentnie wspieramy rozwój nowoczesnych technologii. Stworzyliśmy wspólnie z Politechniką Śląską i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną Park Naukowo-Technologiczny TECHNOPARK, który według ekspertów jest jednym z najciekawszych tego typu projektów w Polsce. Dzięki współpracy uczelnianych ekspertów oraz przedsiębiorców mogą powstawać projekty jedyne w swoim rodzaju, na najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Na styku biznesu i nauki tworzy się nowa jakość, co jest szczególnie ważne dla rozwoju dzisiejszej gospodarki.
O jakości tworzonych w Gliwicach projektów świadczy nie tylko ostatnia wygrana politechnicznego bolidu SilesianGreenpower na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii (szczegóły na www.sg.polsl.pl), ale chociażby sukces bezzałogowych samolotów firmy Flytronic z „Nowych Gliwic”, wykorzystywanych w zastosowaniach militarnych czy Egzoszkielet – politechniczny wynalazek umożliwiający przywrócenie sprawności rąk i nóg osobom ze stwardnieniem rozsianym lub po wypadku.
Do World Technopolis Association należy 80 najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków z całego świata. Stowarzyszenie stanowi platformę konsultacji, organizuje liczne konferencje, promuje w świecie gospodarkę opartą na wiedzy. Miasta i ośrodki naukowo-badawcze, które należą do WTA, stawiają przede wszystkim na rozwój technologii. Do stowarzyszenia można się zgłosić bądź zostać zaproszonym – tak jak to stało się przed 7 laty z Gliwicami. (kik)
Wydarzenia przewidziane w ramach 8. Generalnego Zgromadzenia Członków WTA
• Generalne Zgromadzenie Członków WTA – statutowe, zwoływane co dwa lata zebranie członków stowarzyszenia, przyjmujące sprawozdania z realizacji zadań przez zarząd, zatwierdzające kierunki rozwoju.
• Międzynarodowa konferencja „Ochrona własności intelektualnej – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności” – Czy zachodni system ochrony praw intelektualnych, powstały by chronić innowatorów zdaje egzamin? Czy prawne wybiegi gigantów służą konkurencji i rozwojowi innowacyjności? Na te i inne pytania będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji.
• Forum Burmistrzów – spotkanie przedstawicieli miast członkowskich WTA, poświęcone wymianie doświadczeń w dziedzinie wsparcia innowacji.
• Forum Rektorów – spotkanie przedstawicieli uniwersytetów członkowskich WTA, poświęcone zagadnieniom innowacyjności w edukacji oraz kwestii life long learning (uczenia się przez całe życie)
Imprezy towarzyszące
• Dzień Nauki i Przemysłu – organizowana przez gliwicki TECHNOPARK cykliczna impreza, która w widowiskowy sposób prezentuje firmy rozwijające się w placówce.
• Koncert finałowy – plenerowa impreza muzyczna, w której udział wezmą goście zgromadzenia, mieszkańcy Gliwic oraz regionu. Wystąpią Ewa Farna i Blue Cafe.
• Piknik naukowy dla dzieci i młodzieży
• Przegląd Filmów Sci-Fi w kinie AMOK