Szpital przyjazny mieszkańcom

Uaktualniono: 06.06.2019 / Sekcja: / pdf
tomograf fot. UM Gliwice

Najkrótsze terminy oczekiwania na badania tomograficzne, precyzyjne zabiegi okulistyczne i kardiologiczne – dzięki dofinansowaniu z miejskiego budżetu i zmianom w zakresie świadczeń zdrowotnych Szpital Miejski nr 4 ma coraz nowocześniejsze sprzęty oraz możliwość wykonywania kolejnych nowych zabiegów ratujących zdrowie i życie gliwiczan.

Oko na pacjenta

W ostatnim czasie wiele się u nas zmieniło – ocenia dr Anna Wieczerska-Dec, ordynator szpitalnego oddziału okulistycznego działającego przy ul. Zygmunta Starego 20. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi do diagnostyki i leczenia operacyjnego oraz zniesieniu przez NFZ limitów na zabiegi operacji zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, szpital zwiększył od kwietnia liczbę takich zabiegów. – Czas oczekiwania na operację zaćmy skrócił się, a pacjenci są sukcesywnie powiadamiani o nowych terminach – podkreśla ordynator okulistyki w „Miejskim”.

Oddział zapewnia komfortowe warunki leczenia z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń do leczenia zaćmy, wykonywania witrektomii czy tomografii komputerowej siatkówki oraz badania struktur gałki ocznej z wykorzystaniem USG. Od grudnia wykonywane są tam zabiegi usunięcia zaćmy z wszczepem soczewek torycznych – do leczenia astygmatyzmu.

Obecnie nasz oddział jest jedyną publiczną placówką okulistyczną w województwie śląskim, która wykorzystuje do tego typu operacji najnowocześniejszy, innowacyjny na rynku medycznym sprzęt ALCON VERION Image System. Dzięki temu nasi pacjenci – gliwiczanie i mieszkańcy powiatu – nie muszą już być skazani na noszenie okularów korygujących astygmatyzm po tradycyjnej operacji usunięcia zaćmy – zaznacza dr Wieczerska-Dec.

Na miejskiej okulistyce wykonywane są także zabiegi przeciwjaskrowe i okuloplastyczne, związane z nieprawidłowym ułożeniem powiek, zmianami na powiekach oraz w okolicach oczu. Nowością na oddziale są iniekcje leku doszklistkowego anty-VEGF u pacjentów, którzy do tej pory skazani byli na znaczne pogorszenie widzenia (do ślepoty włącznie) z powodu AMD, chorób siatkówki w przebiegu cukrzycy czy zakrzepu naczyń siatkówki. Zastrzyki są podawane w ramach kontraktu z NFZ.

Od roku  na okulistyce wykonywana jest witrektomia – nowoczesny zabieg leczący głównie schorzenia siatkówki, ale też i patologie ciała szklistego, pozwalający na poprawę, a  w  wielu przypadkach na uratowanie widzenia. Wykonuje się ją m.in. przy stwierdzonych otworach plamki żółtej czy przy krwotokach do ciała szklistego i innych patologiach siatkówki. Pacjent jest hospitalizowany tylko 2–3 dni.

Nowoczesny tomograf, krótkie terminy oczekiwania

Szybsze i dokładniejsze badania ze znacznie mniejszą dawką promieniowaniai diagnostyka naczyń – to tylko niektóre z możliwości, jakie stwarza nowy tomograf komputerowy Szpitala Miejskiego nr 4. Od stycznia działa on w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej przy ul. Zygmunta Starego 20.

Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego nr 4 zaprasza mieszkańców na badania tomograficzne refundowane ze środków NFZ.

Krótkie (około tygodnia) terminy oczekiwania!

Rejestracja pod nr. tel. 32/330-83-58

100 uratowanych pacjentów w 2 miesiące

Przypomnijmy, że pod koniec marca Szpital Miejski nr 4 podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na program KOS-zawał. Placówka starała się o to od jesieni ubiegłego roku. W tych działaniach wspierał ją gliwicki samorząd oraz zdesperowani mieszkańcy, którzy w lutym pikietowali na gliwickim Rynku.

W maju przeprowadziliśmy już setny zabieg pozwalający wrócić do zdrowia pacjentowi przechodzącemu zawał serca. Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszego wsparcia mieszkańców i władz miasta. Trudno wyrazić słowami, jak bardzo doceniamy, że zawsze Państwo stawaliście i stoicie murem za nami. Serdecznie za to dziękujemy – komentuje dr n. med. Tadeusz Zębik, ordynator szpitalnego oddziału kardiologii funkcjonującego w budynku przy ul. Kościuszki 29.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking