Aktualności | Szpadzista Piasta trzeci w drużynowym Pucharze Europy

Szpadzista Piasta trzeci w drużynowym Pucharze Europy

Opublikowane: 16.02.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Seweryn Gusta z Piasta Gliwice wywalczył brąz w fazie drużynowej Pucharu Europy Kadetek i Kadetów w Szpadzie. W zawodach rozegranych w Krakowie rywalizowali szpadziści i szpadzistki z kilkudziesięciu państw z Europy, a także USA, Peru, Argentyny czy Jordanii.

Jako pierwsi do zawodów przystąpili kadeci (juniorzy młodsi). W turniejach indywidualnych zmierzyło się łącznie 222 szpadzistów. Reprezentanci Piasta – Seweryn Gusta i Błażej Kurowski ostatecznie zostali sklasyfikowani odpowiednio na 22. i 65. miejscu.

Kolejnego dnia odbył się turniej drużynowy mężczyzn. Do rywalizacji przystąpiło 35 ekip. Polska wystawiała 4 drużyny. W pierwszej z nich zawalczyli Seweryn Gusta, Filip Krochmalski, Mikołaj Adamczyk i Bartosz Kuźnik. Panowie już w pierwszym meczu pokonali Norwegów 45:18, w kolejnym wygrali z Czechami 45:39, a następnie zwyciężyli z Włochami 45:20. W półfinale ulegli Ukraińcom 43:45, by później pokonać Francuzów 45:43 i ostatecznie stanąć na 3. miejscu podium.

W turnieju indywidualnym dziewcząt zameldowało się łącznie 189 szpadzistek. Piasta Gliwice reprezentowały m.in. Magda Ratyna i Oliwia Janeczek, która w ubiegłym roku zwyciężyła w turnieju. Ty razem dziewczęta zajęły odpowiednio 9. i 22. miejsce.
Z kolei w turnieju drużynowym dziewcząt zespół Polska 1, w składzie którego zawalczyły Janeczek i Ratyna, w ćwierćfinale uległ Szwajcarkom 31:32, następnie pokonał Ukrainki i ostatecznie zameldowały się na 5. miejscu. Z kolei drużyna Polska 2, w którym wystąpiły Wiktoria Jędrzejec i Maria Szczurowska zakończył turniej na 8. lokacie.

Zawody Pucharu Europy w Krakowie były sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy Kadetów, które 22 lutego rozpoczną się we włoskim Neapolu. W zawodach na pewno zobaczymy Magdę Ratynę i Oliwię Janeczek. Trzymamy kciuki! (ml/piast.gliwice.pl)