Aktualności | Superinteligentny czarny dom

Superinteligentny czarny dom

Superinteligentny czarny dom

Opublikowane: 11.04.2019 / Sekcja: Miasto 

Zautomatyzowany, naszpikowany elektroniką, wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania. Rozpoznaje swoich gości, a zainstalowane systemy umożliwiają sterowanie światłem, multimediami i temperaturą wnętrza. Pierwszy w Polsce inteligentny dom zbudowany od podstaw znajduje się w Gliwicach. Co ciekawe, jego budowa nigdy nie zostanie ukończona...

Black House, czyli Czarny Dom, jest siedzibą firmy Apa Group wdrażającej najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki w obszarze codziennego życia. Ponieważ obiekt przy ul. Tarnogórskiej ma nadążać za najnowszymi trendami, jego modernizacja nie zakończy się, dopóki będzie istniał.

Zamierzeniem twórców było dostosowanie Black House do aktualnych trendów technologicznych i wejście w interakcję z użytkownikiem.

Przed wejściem stoją donice, które dostosowują kolor do upodobań gości, jest też mata wyświetlająca spersonalizowany komunikat powitalny oraz system rozpoznawania uśmiechu. W środku znajduje się m.in. przestrzeń biznesowa wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt audio, system sterowania światłem, dźwiękiem i temperaturą oraz szyby typu „Smart Glass” z regulowaną przezroczystością.

W łazience zamontowano m.in. inteligentne lustro, na którym wyświetlane są informacje pogodowe, zdjęcia natury czy treści adekwatne do tematu spotkania lub charakteru gościa. W pomieszczeniu zainstalowano też system informacji o zajętości toalet i czujniki ruchu.

Zgodnie z aktualnymi trendami wykorzystano również przestrzeń na dachu. Znalazło się tam miejsce na ekologiczne rozwiązania, m.in. panele słoneczne, ule i sterowaną za pomocą automatycznych systemów zraszania i sadzenia niewielką szklarnię z ziołami i pomidorami. Z dachu budynku roztacza się też widok na gliwicką Radiostację.

Nowością Black House jest stacja ładowania pojazdów, kompatybilna z każdym samochodem elektrycznym.

Inteligentna stacja ładowania pojazdów znajdzie szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Prostota we wdrożeniu i modularność spowodują, że już niedługo system ten mieszkańcy spotkają w domkach jednorodzinnych, nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych, parkingach hotelowych, biurowcach i apartamentowcach – tłumaczy Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Gliwicka stacja Elvi powstała we współpracy z firmą Immari – producentem urządzeń z obszaru elektromobilności. Stacja jest sprzężona ze stworzonym przez inżynierów APA inteligentnym systemem optymalizacji energii i zarządzania (iPOE). (mf)

black House2 black house 3