Aktualności | Startup absolwentów Politechniki Śląskiej wyróżniony

Startup absolwentów Politechniki Śląskiej wyróżniony

Startup absolwentów Politechniki Śląskiej wyróżniony

Opublikowane: 22.05.2019 / Sekcja: Miasto 

WAAM to pierwsza polska maszyna typu Reverse Vending Machine do przyjmowania opakowań zwrotnych. Wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami, a dodatkowo jest… konsolą do gier. To pomysł absolwentów Politechniki Śląskiej, który zdobył uznanie jury podczas European Startup Days.

Startup WAAM stworzyli absolwenci Politechniki Śląskiej - dr inż. Magdalena Bogacka, dr inż. Artur Czachor, mgr inż. Wojciech Litwin oraz mgr inż. Andrzej Korczyński. Został uznany za jeden z trzech najlepszych startupów w kategorii Environment podczas European Startup Days, które odbywało się w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Znalazł się również w finałowej osiemnastce startupów, które prezentowano na głównej scenie katowickiego Spodka. „Dziennik Zachodni” natomiast przyznał WAAM tytuł jednego z trzech najciekawszych startupów prezentowanych podczas tego wydarzenia.

WAAM to pierwsza polska maszyna typu Reverse Vending Machine do przyjmowania opakowań zwrotnych. Charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami mechanicznymi, które pozwalają na większe gromadzenie odpadów. Dodatkowo niekonwencjonalne połączenie dedykowanej aplikacji oferującej gry z maszyną tworzy z całości pierwszą na świecie konsolę gier, w której zbierane odpady pełnią rolę wirtualnej waluty.

Za zebraną walutę użytkownik będzie mógł spełniać swoje marzenia w wirtualnym świecie, a to wszystko dzięki zbieraniu odpadów i wrzucaniu ich do urządzenia. Rewolucyjny jest również system generowania zysków dla inwestora - można punktować wybrane produkty lub lokalizacje maszyn, jednocześnie zwiększając sprzedaż produktów.

Główni pomysłodawcy dr Magdalena Bogacka i dr Artur Czachor są absolwentami Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, ukończyli gospodarkę odpadami. Jest to świetny przykład na to, że wychowankowie Politechniki Śląskiej doskonale radzą sobie na rynku i podejmują wyzwanie prowadzenia własnego biznesu.

Obecnie Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów i Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki ma w swojej ofercie kierunek gospodarka obiegu zamkniętego, który skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach zagospodarowania odpadów, takich, jak proponuje firma WAAM. Studenci tego kierunku dowiedzą się, jak można z pomysłem dążyć do redukcji odpadów opakowaniowych i wspomóc nasz kraj w spełnieniu restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej, dotyczących tzw. dyrektywy plastikowej.

Więcej o startupie: www.waam-machines.com

(źródło: Politechnika Śląska)