Aktualności | Spacer turystyczny dla osób niepełnosprawnych

Spacer turystyczny dla osób niepełnosprawnych

fot. materiały organizatora

Spacer turystyczny dla osób niepełnosprawnych

Opublikowane: 26.08.2022 / Sekcja: Miasto 

Niepełnosprawność ruchowa to nie przeszkoda, by aktywnie spędzać czas i uczestniczyć w życiu społecznym. Udowodnili to uczestnicy pierwszego spaceru turystycznego po Gliwicach, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. W planach są już kolejne dwie wycieczki. Najbliższa odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia. Trwają zapisy!

Sposób na miłe spędzenie czasu i poznanie ciekawych zakątków naszego miasta, ale przede wszystkim okazja do integracji, podniesienia poziomu aktywności i samoakceptacji osób z niepełnosprawnościami oraz zachęcenie ich do okazywania emocji i otworzenia się na innych ludzi – to cele, jakie przyświecają gliwickim spacerom turystycznym dla niepełnosprawnych. 

Spotkania skierowane są przede wszystkim do osób z ograniczeniami ruchowymi, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pomysłodawcą projektu realizowanego przez Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej jest Waldemar Koniarski – gliwiczanin, inicjator działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, który sam porusza się na wózku inwalidzkim.

Pierwszy (pilotażowy) z trzech planowanych spacerów odbył się w sobotę, 2 lipca. Jego uczestnicy – wspólnie z przewodnikiem Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej, Witoldem Brolem – odwiedzili Rynek, Kościół p.w. Wszystkich Świętych, plac Rzeźniczy, plebanię, plac Inwalidów Wojennych, ul. Dolnych Wałów, Białą Bramę oraz Zamek Piastowski. Chętnych nie brakowało. W wycieczce uczestniczyło łącznie 30 osób – niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami.

W planach są jeszcze dwa spacery po Gliwicach: 

•  Sobota, 27 sierpnia (w programie: skwer nad DTŚ, park Chopina, aleja Przyjaźni, ul. Zwycięstwa i plac Piłsudskiego)
•  Sobota, 10 września (w programie: Stadion Miejski, Cmentarz Lipowy, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz Kościół p.w. Chrystusa Króla)

Projekt jest w całości finansowany przez Miasto Gliwice, dlatego udział w wycieczkach jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. 

Aby wziąć udział w wycieczce należy pobrać, wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać umowę, dostępną na stronie: https://gliwice.pttk.pl/programy-wycieczek?fbclid=IwAR1R5MwKeLmtlzCx7VcW4tFWY-EW5QcuySu2vBfg6qxnym9kaiMsAelqhY8. 

W razie jakichkolwiek pytań pomocą służy biuro Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej – telefonicznie: pod numerem 32/231-05-76 lub osobiście: przy ul. Rynek 11 (od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 - 12.00 i 14.00 - 17.00, w piątki biuro jest nieczynne). (ml)